DZIŚ JEST:   04   LIPCA   2020 r.

Pierwsza Sobota
Św. Elżbiety Portugalskiej
Bł. Piotra Frassatiego
 
 
 
 

Kogo dziwi zachowanie powagi w kościele?

Kogo dziwi zachowanie powagi w kościele?
Fot. Michal Dyjuk / FORUM

Lewicowo – liberalne media obiegła szokująca informacja: niektóre parafie w Polsce publikują na swoich stronach internetowych poradniki i instrukcje odnoszące się do sposobu zachowania i ubioru jakie obowiązują wiernych w kościele. Niestety w prześmiewczej narracji zabrakło refleksji, iż smutne jest to, że o tak podstawowych rzeczach trzeba dziś przypominać.

 

Pretekstem do podjęcia próby ośmieszenia „kościelnego savoir-vivre’u” stał się poradnik „Postawa podczas Mszy Św.” jaki został opublikowany na stronie białostockiej parafii św. Wojciecha Biskupa i Męczennika. Dociekliwi dziennikarze rozpoczęli poszukiwania kolejnych tego rodzaju publikacji. Udało się je wytropić także w parafii św. Marii Magdaleny w Rabce-Zdroju.

 

Lewicowo-liberalne media przeżyły prawdziwy szok, gdy okazało się, że publikowane treści korzystają m.in. z myśli Stanisława Krajskiego, filozofa i autora książki „Savoir vivre w Kościele. Podręcznik dla świeckich” – o zgrozo – eksperta Telewizji Trwam. Parafie korzystają z porad chociaż podręcznik „pochodzi sprzed 10 lat”.

 

Media próbowały ośmieszyć inicjatywę parafii szeroko cytując przygotowane dla wiernych porady. Dziwiło, że nie jest obojętne to jaką przyjmujemy w kościele postawę, że ubiór powinien być schludny, niewyzywający, słowem: godny miejsca. Autorom materiałów zabrakło jednak refleksji, że oto nastąpił upadek obyczajów wymagający od zarządców parafii interwencji.

 

A o czym przypomnieli duszpasterze? Ano mówią o tym, że „to, w jaki sposób siedzimy w Kościele nie jest obojętne”. „Postawa ciała zawsze jest znakiem naszego stosunku do innych. Nawet, jeżeli przyjmujemy taką a nie inną postawę nieświadomie inni odczytują ją jako postawę sygnalizującą nasz stosunek do nich” – czytamy na stronach białostockiej parafii. To oznacza, że powinniśmy siedzieć tak, by to znamionowało powagę i szacunek dla miejsca i osób. „Nie możemy zatem pozostawać w pozycji półleżącej. Nie wolno nam zakładać nogi na nogę, bo taka postawa jest odbierana jako nieelegancka, arogancka, jak mówi młodzież, luzacka, lekceważąca. Nie wolno ani mężczyznom, ani tym bardziej kobietom szeroko rozstawiać nóg. Jest to nie tylko nieeleganckie, prostackie, znamionujące lekceważenie innych, ale często również wulgarne” – czytamy.

 

Duszpasterze przypomnieli, że zachowanie właściwej postawy – z oczywistych względów - jest szczególnie ważne, gdy zajmuje się miejsca w pierwszych rzędach. „Kobieta siedząca w pierwszej ławce ubrana w krótką sukienkę czy spódnicę rozstawiająca nogi czy zakładająca nogę na nogę przeszkadza swym widokiem osobom będącym przy ołtarzu w spełnianiu ich posługi i daje im też w ten sposób wyraz swojego lekceważenia i nonszalancji” – czytamy.

 

Poradnik przypomina również, że należy siedzieć „prosto, nie krzyżując nóg, opierając stopy całą powierzchnią o podłogę. Kolana kobiet powinny się stykać, a kolana mężczyzn powinny być w odległości od siebie o kilka centymetrów”. Na tym nie koniec, bo nie należy opierać nóg (butów-red.) o klęczniki, bo tak można je zabrudzić, a nawet zniszczyć. Z myślą o innych, nie należy też rozkładać na ławkach swoich rzeczy. Jak przypominają duszpasterze, nie należy też siadać zbyt blisko konfesjonału, w którym trwa spowiedź. O ile to tylko możliwe należy zajmować miejsca, w których widać ołtarz.

 

Także stojąc trzeba pamiętać o innych. Nie należy blokować przejścia i zasłaniać innym widoku. „Nie opierajmy się o ściany, ławki, słupy itp. Taka postawa znamionuje lekceważenie. Jest nonszalancka. Stójmy prosto i spokojnie. Nie kiwajmy się. Nie przestępujmy wciąż z nogi na nogę. Nie zmieniajmy wciąż postawy. To będzie rozpraszać naszych sąsiadów. Stójmy godnie na wyprostowanych nogach. Niech nasze ręce będą opuszczone wzdłuż ciała lub złożone jak do modlitwy. Nie zakładajmy rąk z tyłu. Nie splatajmy ramion. W każdym podręczniku tzw. mowy ciała możemy przeczytać jak bardzo negatywną wymowę mają takie postawy” – czytamy w poradniku.

 

Parafia w Rabce Zdroju zwraca też uwagę na ubiór kobiet, który nie powinien zbyt mocno eksponować kobiecości, bo to może „ściągać i rozpraszać uwagę mężczyzn, a przecież przyszli tu oni po to, by spotkać się z Panem Bogiem, a nie podziwiać kobiecą urodę”. Ograniczenia odnoszą się też do perfum, które mogą nie tylko rozpraszać, ale i przeszkadzać innym uczestnikom liturgii. Ponadto kościół nie jest miejscem, w którym prowadzi się życie towarzyskie, a co za tym idzie wszelkie pogaduszki nie są na miejscu.

 

Niestety te podstawowe zasady dobrego wychowania są dla lewackich redakcji swego rodzaju szokiem i podwodem do kpin z osób, które Mszę świętą traktują na poważnie – jako spotkanie z Panem Bogiem, a nie jak ludowy jarmark. Swoją drogą bardzo smutnym jest również fakt, że o tego typu elementarnych zasadach dobrego wychowania trzeba dziś polskim katolikom przypominać. O tym jak NIE należy ubierać się do kościoła można przeczytać także w poradniku PCh24.pl.MA


DATA: 2016-11-02 12:14
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Talmudyczny, żydowsko-muzułmański sposób postrzegania ciała. Ciało i dusza w Kościele, na nabożeństwie i Mszy Świętej? Ze względu na chwałę i majestat Boga i Dwór Niebiański,tak to po katolicku. Dziś nawet chóry z górnej półki nie potrafią się znaleźć w Kościele. Kto nam ten upadek kultury zafundował? I wszyscy po wyższych uczelniach. Nie ma zatem już polskich wyższych uczelni.
ponad 3 lata temu / Leo
 
@Stefan Tylko, że "podkreślanie kobiecości" to zbyt szeroki termin! Płaszcza z wcięciem w talii (choćby paskiem choćby) podkreśla kobiecość (wcięcie w talii jest jednym z jej elementów). Czy to znaczy, że jest niemoralny i kobiety powinny chodzić w burkach, które robią z nich słupy bezkształtne? "Podkreślanie kobiecości" to nie to samo co "golizna"! Stroje damskie przez wieki były tak szyte, że podkreślały kobiecość (rożnie rozumianą w danych epokach). I to nic złego przecież. Garnitur też podkreśla męskość. Wiesz jak kobiety reagują na przystojnych mężczyzn ubranych w dobry garnitur? Tak jak mężczyźni na widok ładnej kobiety w bieliźnie. I co? I nic. Nie robimy problemu z tego. Gdy słyszę, że kobiety nie powinny "podkreślać kobiecości" w kościele to słyszę "ubieraj się tak by nie pokazywać, ze jesteś kobieta". Do tego służy burka. Nie, nie będą ubierać burki. I nie będę czuła się winna bo jakiś pan drugiego kościoła kościoła wyobraża sobie za dużo patrz
ponad 3 lata temu / matylda
 
@matylda. Ktoś kto "rozbiera oczami", rozbierze i kobietę w burce. Nie można jednak stosować też zasady "niech się wstydzi ten, kto widzi", chętnie szermowanej przez amatorów golizny. Kościół to nie miejsce na podkreślanie kobiecości, jak i męskości zresztą też (stąd panowie w stroju plażowym również niemile widziani). @bez przesady. Do jakiego kościoła pani/pan chadza? Kilka godzin to nawet pasterka rzadko kiedy trwa. Apeluje pani/pan o umiar w zaleceniach, a sama/sam wykazał się jego brakiem w komentarzu. Co do "kindersztuby", owszem wpaja się ją w domu (albo nie), jednak w jaki sposób jej wymagać od "chamskich ludzi" w "chamskich czasach", którzy nie mieli okazji jej poznać? Dlatego trzeba o tym przypominać. Na koniec refleksja, a nawet dwie: gdy Mszę odarto z sacrum, pojawiły się problemy z zachowaniem wiernych. Po drugie - wywód na temat rozpraszania służby liturgicznej przez piękne panie potwierdza tylko bezsens zmiany kierunku celebracji na "twarzą do ludu".
ponad 3 lata temu / Stefan
 
"Parafia w Rabce Zdroju zwraca też uwagę na ubiór kobiet, który nie powinien zbyt mocno eksponować kobiecości, bo to może ?ściągać i rozpraszać uwagę mężczyzn, a przecież przyszli tu oni po to, by spotkać się z Panem Bogiem, a nie podziwiać kobiecą urodę?. - to niech się nie gapią. I błagam, bez tekstów, że mężczyźni tak mają. To nie zwierzęta. Potrafią panować nad swoimi zmysłami. Mówię o mężczyznach, nie chłopcach którym buzują hormony (dla nich mam usprawiedliwienie). Chcą się skupić na mszy - niech patrzą na ołtarz, a nie rozbierają w myślach panią po drugiej stronie kościoła bo założyła płaszcz z wcięciem w talii i wzorzyste rajstopy. Paranoja. Jeśli facet na widok kobitki "podkreślającej kobiecość" nie potrafi opanować myśli to ON ma poważny problem ze sobą.
ponad 3 lata temu / matylda
 
Kilka godzin stać w postawie wyprostowanej bez przestępowania z nogi na nogę? Przy chorym kręgosłupie lub stawach? Ktoś tu chyba wylewa dziecko z kąpieli. Rozumiem, że czasy mamy chamskie i w nich chamskich ludzi, lecz bez przesady z tymi zmianami postawy. A tak na marginesie kindersztuby, dobrego wychowania uczy się w DOMU, w RODZINIE, a nie w szkole, w kościele czy RTV.
ponad 3 lata temu / bez przesady
 
"podziwiać kobiecą urodę" - chyli cudzołożyć w myślach? Bo czymże innym jest podziwianie kobiecej urody, jeśli nie chodzi o żonę?
ponad 3 lata temu / aaa
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.