DZIŚ JEST:   25   MAJA   2020 r.

Św. Grzegorza VII
Św. Bedy Czcigodnego, Doktora Kościoła
 
 
 
 

Kodeks karny pod dyktando ideologów. Czy grozi nam ograniczenie wolności słowa?

Kodeks karny pod dyktando ideologów. Czy grozi nam ograniczenie wolności słowa?
źródło: pixabay.com

„Orientacja seksualna”, „tożsamość płciowa”, „ekspresja płciowa” – to ideologiczne sformułowania, których definicje pojawiły się w projekcie nowelizacji ustawy Kodeks karny, autorstwa opozycyjnych posłów. Zakłada on także penalizację „mowy nienawiści”, co może być instrumentem ograniczania wolności słowa – ocenia Instytut Ordo Iuris.

 

Projekt noweli został już skierowany do pierwszego czytania w Sejmie. To zostało przełożone ze względu na epidemię. Analizę dokumentu przygotował Instytut Ordo Iuris. Jak wskazał, definicje sformułowań, które ma wprowadzić projekt są niejasne i wieloznaczne. Określają bowiem one ludzką płciowość głównie jako zjawisko społeczno-kulturowe marginalizując jej biologiczne znaczenie.

 

Negatywnie na ten temat wypowiedziało się Biuro Studiów i Analiz Sądu Najwyższego, które zwróciło uwagę, że w przypadku przyjęcia nowelizacji, uzasadniony może być zarzut dążenia przez ustawodawcę do „kształtowania pożądanego światopoglądu”.

 

- Projekt ignoruje fakt, że już dziś istnieje szereg środków zarówno karnoprawnych, jak i innych, zapobiegających przemocy wobec każdego, bez względu jakiekolwiek cechy. Należą do nich m.in. możliwość obrony przed zniesławieniem lub zniewagą. Autorzy projektu nie zauważają, że motywacja sprawcy czynu zabronionego musi być brana pod uwagę już na gruncie aktualnie obowiązujących przepisów Kodeku karnego – zaznaczył adw. Rafał Dorosiński, Dyrektor Centrum Analiz Prawnych Ordo Iuris.

 

Proponowane zmiany budzą także wątpliwości co do zgodności z gwarantowaną w art. 54 ust. 1 Konstytucji RP, wolnością wyrażania poglądów. W miejsce swobody posiadania odmiennych opinii, prowadzenia rzeczowych sporów i ścierania się idei, wprowadzona zostałaby możliwość natychmiastowego ucięcia dyskusji, pod groźbą sankcji karnych. Pokazuje to doświadczenie krajów, które wprowadziły podobne przepisy. Debata na tematy związane z płciowością, małżeństwem, rodziną i wychowaniem została tam znacznie ograniczona.

 

Źródło: Instytut Ordo Iuris

MA


DATA: 2020-03-25 10:01
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
5
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Z twoją "Logiką" jest jak z tą przedwojenną anegdotą : Zdarzają się wypadki, że łysy garbatego kładzie na łopatki. ale tylko na kartoflisku. Jak nie zrozumiałeś, to odwołaj się do twojej komunistycznej "logiki"
1 miesiąc temu / Stas57
 
Stas57- łżesz świadomie czy tak PO inteligencji wrodzonej masz? To projekt Partii Opozycyjnych- jakbyś miał problem z czytaniem artykulu. Mógłbym za Tobą złośliwie dodać- od Lewicy SLD, PO prawicę - Konfederację.Wszyscy oni z opozycji do "tego rządu"
1 miesiąc temu / Logika
 
@Dawid jest zupełnie odwrotnie, to środowiska lgbt zioną nienawiścią do innych, nie tylko w Polsce z resztą. Najsłabsze i najbardziej bezbronne? Weź się człowieku nawet nie ośmieszaj, chyba że to satyra. To środowiska silne, finansowane przez biznes, korporacje, całe państwa, organizacje pozarządowe i Sorosa! Każdy według prawa jest równy, jednak to grupy lgbt chcą być ponad prawem, żądając specjalnego traktowania w wielu krajach, poprzez pierwszeństwo w zatrudnieniu, mieszkalnictwie, zwolnienia z podatków, cenzurowania wszelakiej krytyki ich postulatów, a nawet zamykania w więzieniu niepoprawnych politycznie.
1 miesiąc temu / Rafał
 
Slaba prowokacja nieudolny trollu.
1 miesiąc temu / @dawid
 
[email protected] wycieranie sobie gęby słowami Boga zawartymi w Piśmie świętym na poparcie zaprzeczenia człowieczeństwu jest grzechem i herezją. Jeśli Pan Jezus o braciach najmniejszych mówił o LGBT to Kopernik faktycznie była kobietą. Proponuję abyś przestał czytać dwoma i Tygodnik Powszechny, przestał naświetlać się filozofią Kramera i Prusaka to rozum ci wróci
1 miesiąc temu / Jacek
 
Ideolodzy marksizmu głównie uderzają w rodzinę,chcą zbudowac nowego człowieka,lansują model singla nie stawiającego sobie żadnych wymagań,pełnego: egoizmu,chciwości,relatywizmu,seksizmu,itp.Pod wpływem oddziaływania takiej masowej "kultury" - teatry,filmy - wzorcem stają się: konkubinat,związki partnerskie,rozwody,itd. Przykład idzie z góry a na górze wieją lewackie wichry "kulturowe" np. LGBT+; chcące zniszczyc małżeństwo i rodzinę.Już widzimy tego skutki społeczne, brak trwałości rodzin,rozpad ok.40% małżeństw a dzieci najbardziej padają ofiara tej szkodliwej indoktrynacji marksistowskiej.
1 miesiąc temu / t
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.