DZIŚ JEST:   24   WRZEŚNIA   2019 r.

Św. Gerarda, męczennika
Bł. Hermana Kaleki
 
 
 
 

Kochasz Polskę, jesteś szowinistą!

Kochasz Polskę, jesteś szowinistą!
Fot. Ł. Korzeniowski

Rugowanie z kanonu szkolnych lektur polecanych książek, filmów, patriotycznych treści to wciąż za mało dla Salonu. Problemem okazuje się już sama deklaracja przywiązania do Ojczyzny, a przekonali się o tym muzycy z zespołu Złe Psy.

 

„Gazeta Wyborcza” drąży: czy jest to piosenka patriotyczna, czy szowinistyczna? Przypatrzmy się tekstowi autorstwa Andrzeja Nowaka, lidera Złych Psów:

 

Ojciec Polak, Matka Polka / Polskie miasto, Polska łąka

Piękna nasza Polska cała / By ta Polska ocalała!

Ale jeszcze my żyjemy / Wszystkim w koło pokażemy!

Jak wojować, jak wygrywać / Sprawiedliwie i gorliwie!

Urodziłem się w Polsce!

Noszę dumnie polskie barwy / Jak rycerze, jak żołnierze

Jak potrzeba jestem hardy / Tylko, tylko w Polskę wierzę!

Urodziłem się w Polsce!

 

Gdzie tu szowinizm, gdzie bulwersujące treści? Według „GW”, całe Opole żyło tą dyskusją, podejrzewam, że i redakcja na ulicy Czerskiej też. Samo postawienie takiego pytania jest już manipulacją, chyba, że miłość do Ojczyzny to występek zasługujący na penalizację. Lewacki salon od dawna krytykuje „ciemną tłuszczę” za przywiązanie do wartości patriotycznych i manifestowanie tego przywiązania choćby podczas żałoby po katastrofie smoleńskiej czy w trakcie dni, w których żegnaliśmy Jana Pawła II. Zatem - europejskość, nowoczesność, a nie „jakieś bogoojczyźnianie i narodowe celebracje”! Swoją drogą, ciekawe, czy długo będziemy czekać, aż te postępowe dziś tendencje zostaną zakwalifikowane jako przebrzmiałe i wsteczne. Wszak immanentną cechą myślenia lewicowego jest podążanie za zmianą, zatem kiedyś i ten dzisiejszy paradygmat nowoczesności wyląduje na śmietniku.

 

Piosenka Złych Psów nie spodobała się kierownictwu Radia Opole. Menadżer zespołu Jacek Adamczyk twierdzi, że spotkał się ze stwierdzeniem iż utwór jest „niemedialny” i szowinistyczny. Sam twórca chce zwrócić uwagę na fakt, że po ponad 20 latach po transformacji jest się z czego cieszyć (akurat to stwierdzenie Salonowi powinno się podobać), a Polska to kraj, z którego jest dumny. Ta ostatnia opinia, według lewicowych kręgów zasługuje na napiętnowanie. Bo jak być dumnym z kraju wszechobecnego antysemityzmu (co prawda, istniejącego tylko w wyobraźni i fobiach dziennikarzy „Gazety Wyborczej” i Salonu)? Jak cieszyć się z zalewającej nas fali klerykalizmu i panoszącego się Kościoła (to oczywiście szczegół, że obecna władza toczy już z nim otwartą wojnę). Salon proponuje wieczny wstyd i poczucie niższości. Takie piosenki nie są do pogodzenia z tą diagnozą, zatem muszą odejść.

 

Polskość według GW

A jakie zdanie na temat polskości i patriotyzmu ma „Gazeta Wyborcza”? „Patriotyzm jest jak rasizm” – to tytuł słynnego już artykułu redaktora Żuradzkiego, którego do tego typu refleksji skłoniła… parada wojskowa. Doprawdy, orkiestra musiała grać bardzo głośno. Redaktorzy Gdula i Ostolski wzięli w obronę swego kolegę i - podpierając się oświeceniowym paradygmatem - pragną redefiniować staromodny i trącący nacjonalizmem patriotyzm naszych ojców i dziadów, czego wyraz dają w artykule „Patriotyzm z odrobiną szaleństwa”. Gazeta pokazała, że nie ma żartów, gdy pozwała i doprowadziła do skazania m. in. Jarosława Marka Rymkiewicza. W tle tego sporu tkwi nieuchronny konflikt między tradycyjnym patriotyzmem, a postawą lansowaną przez paneuropejski salon. Co redakcja „Wyborczej” sądzi o obchodzeniu patriotycznych rocznic i upamiętnianiu polskich bohaterów pokazał też niedawno komentarz Seweryna Blumsztajna o obchodach Dnia Żołnierzy Wyklętych: Zawsze ci sami: "żałobnicy smoleńscy", skrajna nacjonalistyczna prawica (ONR, Młodzież Wszechpolska, NOP), kluby "Gazety Polskiej", patriotyczni kibole, nieodzowny profesor Jan Żaryn. I oczywiście działacze PiS. Konsekwentnie próbują zawłaszczyć wszystkie patriotyczne symbole i zbudować swoją, "prawdziwie polską", wersję najnowszej historii. W tej wersji bohaterami są tylko ci, którzy do komuny strzelali - reszta to zdrajcy. Za to na poklask mogą na tych łamach liczyć zawsze profanujący polskie godło, jak Tymon Tymański czy warszawski teatr TR.

 

Takie przykłady można mnożyć. Na opinię gazecianego autorytetu moralnego powoli zasługuje sobie artysta Wilhelm Sasnal - jego antypolskie filipiki są z lubością cytowane przez „Wyborczą” - i wszyscy jemu podobni. Jak łatwo zredukować historię Polski do antysemityzmu i jak niebezpieczny to proceder możemy się przekonać też śledząc publicystykę Michała Cichego czy Sergiusza Kowalskiego. Opublikowany w 1993 roku, w rocznicę Powstania Warszawskiego artykuł pierwszego z wymienionych o rzekomych morderstwach powstańców na Żydach przeszedł już do klasyki antypolskiej propagandy kłamstwa. „Wyborczej” wizja polskości nie opuszcza tamtych kolein.

 

 

Łukasz Karpiel


DATA: 2012-04-04 16:33
AUTOR: ŁUKASZ KARPIEL
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Kiedyś był taki fajny zespół LEGION.Można go jeszcze oglądać na youtube
ponad 7 lat temu / cynik
 
Czy do Blumsztajna nie dociera, że Żołnierze Wyklęci walczyli przy okazji również o jego wolność i godność?
ponad 7 lat temu / marekb54
 
gw palę w piecu tylko do tego się nadaje
ponad 7 lat temu / praVicaMax
 
gdy słyszę, że "gw" o kimś źle pisze, od razu czuję do niego sympatię. dziękuję ci "gazeto"!
ponad 7 lat temu / ebenezer
 
Ciężko w ogóle komentować takie poglądy, jakie głoszą cenzorzy z GW i innych mediów. Niedługo zakażą używać słowa "Polska", będziemy znów mieli jakąś nowomowę typu: Kraj Nadwiślański - wschodni region UE. Dziś się śmiejemy z takich kwestii, a przypomnę, że kilka lat temu śmieliśmy się z wizji tego, co dziś czytamy w wyżej wymienionym artykule.
ponad 7 lat temu / obiłankeołbi
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.