DZIŚ JEST:   05   CZERWCA   2020 r.

Pierwszy Piątek
Św. Bonifacego-Winfryda, męczennika
 
 
 
 

„Kochał i służył jedności Kościoła”. Bolonia pożegnała kard. Carlo Caffarrę

„Kochał i służył jedności Kościoła”. Bolonia pożegnała kard. Carlo Caffarrę
Kard. Carlo Caffarra

Bolonia pożegnała swego arcybiskupa seniora. W tamtejszej katedrze pod wezwaniem św. Petroniusza odbyły się uroczystości pogrzebowe zmarłego w środę w wieku 79 lat kard. Carlo Caffarry.

 

Koncelebrze przewodniczył jego następca abp Matteo Zuppi, a wśród wiernych byli minister ochrony środowiska Gianluca Galletti i były przewodniczący włoskiego Senatu Marcello Pera. W kazaniu abp Zuppi stwierdził, że zmarły kardynał „kochał i służył jedności Kościoła, a jednocześnie do każdego odnosił się z ogromną delikatnością i głęboką bliskością, z inteligentną i wyważoną ironią”. Dodał, że „wszyscy pamiętamy go jako człowieka serdecznego, wrażliwego, szczerego, i jak powiedział mi w rozmowie o nim papież Franciszek, nieśmiałego”.

 

Kardynał Caffarra, mówił obecny arcybiskup Bolonii, „nie chciał, aby utożsamiano go z podyktowanymi uprzedzeniami interpretacjami i stanowiskami, które osłabiają jedność. Jego miłość do Chrystusa i do Kościoła nie podlegała dyskusji i była źródłem posłuszeństwa, dlatego tak zasmucały go głęboko interpretacje instrumentalne i prowadzące do podziałów”, dodał abp Zuppi.

 

W telegramie kondolencyjnym papież Franciszek nazwał zmarłego kardynała „drogim bratem w biskupstwie, który z radością służył Ewangelii i intensywnie miłował Kościół”. Wspomniał, że to on był założycielem i wykładowcą Papieskiego Instytutu Studiów nad Małżeństwem i Rodziną im. Jana Pawła II w Rzymie.

 

Kardynał Carlo Caffarra był jednym z czterech purpuratów, którzy dwanaście miesięcy temu poprosili papieża Franciszka o wyjaśnienie wątpliwości dotyczących sformułowań zawartych w adhortacji apostolskiej „Amoris laetitia”, a budzących ich zdaniem poważne zaniepokojenie i wprowadzających zamieszanie wśród duchownych i wiernych. Pozostali to Walter Brandmüller, Raymond Burke i Joachim Meisner. Ten ostatni zmarł w lipcu tego roku.


Źródło: KAI

MA


DATA: 2017-09-09 17:13
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.