DZIŚ JEST:   25   LUTY   2020 r.

Św. Cezarego z Nazjanzu
Św. Modesta z Trewiru
 
 
 
 

Kobiety ofiarą „magicznej tabletki”

Kobiety ofiarą „magicznej tabletki”
Rys. Izabela Tomasiewicz

Większość kobiet przyjmujących pigułki antykoncepcyjne ma niewielkie pojęcie o tym, jakie niebezpieczne składniki wprowadzają do swojego organizmu. Wręcz odwrotnie, media próbują im wmówić, że to właśnie „magiczna” drażetka jest lekiem na ich trądzik, depresje czy nieregularne cykle. Wystarczy jednak spojrzeć na nagłówki prasowe, żeby przekonać się, że nie mówimy tu o leku – cudzie, tylko o środku, który wyrządza kobiecie krzywdę!

 

W tekście zamieszczonym za jednej ze stron internetowych wykładowczyni Gender Studies Maria Pawłowska twierdzi: kobiety zażywają pigułki antykoncepcyjnej aby móc podejmować rozsądne decyzje o swojej płodności.  Owszem – jak dodaje – są głosy (i nawet były pewne – bardzo kiepskie – badania o szkodliwości pigułek antykoncepcyjnych), ale w stosunku do leków nowej generacji nie znajdują one żadnego potwierdzenia w rzeczywistości. 

 

Czy aby na pewno? Czy długotrwałe naruszanie równowagi hormonalnej organizmu kobiety może pozostać bez konsekwencji dla jej zdrowia?

 

Początkowo wyłącznym źródłem hormonów, które miały zmniejszyć „ryzyko” poczęcia niechcianego dziecka były zwierzęta. Na uzyskanie nawet niewielkiej ilości hormonów potrzeba było jajników kilkudziesięciu sztuk. Przełom w rozwoju przemysłu doustnych środków antykoncepcyjnych nastąpił dzięki odkryciu rośliny o nazwie jams, zawierającej diosgeninę, z której mógł być wytwarzany progesteron.

 

Pigułka, jako nowoczesna metoda antykoncepcji, umożliwia kobietom podejmowanie decyzji prokreacyjnych. Dawała i ciągle daje możliwość ograniczania płodności przy jednoczesnym nieograniczaniu współżycia seksualnego. Kościół katolicki ma do niej negatywny stosunek podkreślając, że nie można oddzielić pożycia płciowego od obowiązku prokreacji. Oprócz pigułek, popularną metodą antykoncepcji jest wewnątrzmaciczna wkładka (stosowana w szczególności w Skandynawii, Egipcie i na Węgrzech), prezerwatywa oraz globulki, kremy, żele. Wielu lekarzy zaznacza jednak, że stosowanie antykoncepcji hormonalnej ma wpływ na zmiany w organizmie kobiety.

 

Konkretne przykłady

 

Większość kobiet przyjmujących pigułki antykoncepcyjne (nie mówię tu o innych metodach antykoncepcji, jak np. o wkładce domacicznej, która oprócz antykoncepcji, umożliwia działanie wczesnoporonne) ma niewielkie pojęcie o tym, jakie niebezpieczne składniki wprowadzają do swojego organizmu. Wręcz odwrotnie, media próbują im wmówić, że to właśnie „magiczna” drażetka jest lekiem na ich trądzik, depresje czy nieregularne cykle. To też idealne remedium na okres przed i po menopauzie, aby zmniejszyć wahania nastrojów pań w średnim wieku.

 

Wystarczy jednak spojrzeć na nagłówki prasowe, żeby przekonać się, że nie mówimy tu o leku – cudzie, tylko o środku, który wyrządza kobiecie krzywdę.

 

Głośna była w swoim czasie sprawa młodej Francuzki, która złożyła skargę przeciwko grupie farmaceutycznej Bayer o nieumyślne spowodowanie choroby. Uważała, że przyczyną jej problemów zdrowotnych jest właśnie pigułka trzeciej generacji. I tak oto w 2012 roku regionalna komisja ds. wypadków medycznych w Bordeaux uznała roszczenia kobiety  argumentując, że przyjmowanie pigułek trzeciej i czwartej generacji często powoduje ryzyko zakrzepicy żylnej i może prowadzić do zatorów płucnych. 

 

Następny dowód na niebezpieczeństwo antykoncepcji to zażywanie tabletek Yasmin. Amerykański Urząd Zdrowia stwierdził, że w wyniku ich stosowania na całym świecie zmarło aż 190 kobiet! 

 

Z kolei serwis Bloomberg.com podał, że plaster antykoncepcyjny Ortho Evra (produkcji popularnej firmy Johnson & Johnson) przyczynił się do śmierci  20 kobiet, a także do złożenia kilku tysięcy skarg (kobiety obwiniały plaster o spowodowanie u nich zakrzepów krwi w płucach, zawałów, a nawet udaru mózgu).

 

Także w Niemczech powstał raport dotyczący stosowania i zużycia leków. Wynika z niego, że po 50 latach funkcjonowania na niemieckim rynku nowoczesne środki antykoncepcyjne są coraz bardziej szkodliwe. Przypomnieć należy przypadek, o którym informowała prasa kilka lat temu („Irish Independent”). Trzydziestoletnia Julie Hennessy została znaleziona martwa na podłodze swojego mieszkania. Przyjmowanie pigułek antykoncepcyjnych przyczyniło się u niej do powstania zagęszczenia krwi. Powstały skrzep zerwał się i trafił do płuc, doprowadzając do nagłego zgonu kobiety. Patolog Peter Szontagh-Kishazi zeznał przed koronerem dublińskiego sądu, że to właśnie pigułka antykoncepcyjna Mercilon była powodem tragicznej śmierci Julie.

 

Endokrynolog dr Maria Kraw podkreśla, że hormonalne środki antykoncepcyjne powodują większą podatność na zakażenie HPV (wirus brodawczaka ludzkiego, który może się przyczynić do raka szyjki macicy), zaś doustne środki antykoncepcyjne zwiększają ryzyko raka piersi u kobiet aż o 24 procent! Te kobiety mają także o 26 procent niższy współczynnik płodności, stąd często występują problemy z poczęciem dziecka, kiedy już kobieta „ma na nie ochotę”.

 

Tymczasem feministki powtarzają: Obecnie antykoncepcja jest na receptę nie ze względów medycznych, ale ideologicznych. Nie chodzi o ochronę zdrowia kobiet, ale raczej o ochronę patriarchalnego społeczeństwa przed kobietami, które zupełnie samodzielnie mogłyby decydować o swoim życiu. Kiedy partnerzy decydują się na świadome rodzicielstwo, kobiety mają czas ułożyć sobie życie – skończyć edukację i rozwinąć karierę. Są mniej skore do zamknięcia się w domu bądź świadczenie nieodpłatnie usług kucharki, praczki i sprzątaczki.   Żyjemy w XXI wieku i już najwyższy czas oddać nauce co naukowe i medycynie co medyczne – pigułki powinny być dostępne bez recepty (i refundowane).

 

Niestety. Współczesny feminizm nie walczy o szacunek dla kobiet – walczy z Kościołem, wiarą, moralnością. Bo przecież nie o ochronę zdrowia kobiety tu chodzi.

 

Magdalena Wiciak

 


DATA: 2013-04-22 10:33
AUTOR: MAGDALENA WICIAK
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Ocena HTZ i antykoncepcji jest inna. Przy pierwszej, oczywiście powikłania, przy drugiej przede wszystkim grzech nieczystości, a do tego powikłania.
ponad 6 lat temu / Andrzej
 
Bo nas, Panie Kamilu, nie dopuszczają do głosu te ,,wspaniałe" środki masowego przekazu. Prawdzie trudno jest się przecisnąć. Prawda nie ma pieniędzy... A propos tabletek- taka sama jest hormonalna terapia zastępcza. Jestem przykładem niewłaściwej diagnozy i leczenia HTZ. Skutek: rak piersi! Ale,mając już wiedzę, nie poddałam się konwencjonalnemu leczeniu. Zdecydowałam się na naturę i wspomaganie organizmu, a nie zabijanie chemioterapią.To był bardzo dobry wybór.Zanim weźmiecie jakikolwiek lek- czytajcie dokładnie informacje o produkcie. Działania uboczne mogą wyrządzić bardzo dużo szkody, czasami nieodwracalnej. Czytajcie i wyciągajcie wnioski...dlaczego np.lekarze zalecają przyjmować leki do końca życia, dlaczego te leki nie likwidują problemu, tylko wpada się w następne choroby itd. Dlaczego wmawiają nam, ze witaminy szkodzą?! Temat szeroki...
ponad 6 lat temu / Flover
 
@PK w tym momencie też masz rację. Myślę, że to też zależy jak się patrzy. Tak czy inaczej mój tzw. zdrowy rozsądek podpowiada mi żeby nie brać za dużo różnych lekarstw i żeby nie brać w żadnym wypadku środków antykoncepcyjnych bo można sobie bardzo zaszkodzić.
ponad 6 lat temu / HaGie
 
Hmm, myślę, że to nie jest "obojętne czy łykasz paracetamol czy nie." Stare, dobre katechizmy widzą, że każdy nas czyn ma (nie.stety) wartość moralną.
ponad 6 lat temu / PK
 
Ma pan rację panie Andrzeju. :)
ponad 6 lat temu / HaGie
 
Do HaGie: ale tu chodzi zasadniczo o kwestię podlegającą ocenie moralnej. Czy łykasz paracetamol czy nie, to obojętna sprawa. Czy uprawiasz cudzołóstwo poprzez rozpustę, a do tego wlicza się antykoncepcja, to sprawa ciężkiego grzechu.
ponad 6 lat temu / Andrzej
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.