DZIŚ JEST:   05   CZERWCA   2020 r.

Pierwszy Piątek
Św. Bonifacego-Winfryda, męczennika
 
 
 
 

Kobieta z klasą nie goni za modą. Ma swój styl

Kobieta z klasą nie goni za modą. Ma swój styl
źródło: pixabay.com
#MODA    #ESTETYKA    #PIĘKNO    #STYL    #KLASA    #KOBIETA    #SZAFA    #GARDEROBA    #SZYK

Każda współczesna kobieta wie, ile obowiązków musi pogodzić każdego dnia. Dom, rodzina, przyjaciele, praca, obowiązki poza pracą, jeszcze hobby, jeszcze zakupy… A na każdym kroku słyszy, że musi być „perfekcyjna” – ciągle zdrowa, ciągle młoda i zaopatrzona w najmodniejsze gadżety.

 

Chociaż moda dotycząca ubioru i makijażu zawsze była ważnym składnikiem kobiecego życia, myliłby się ten, kto dopatrywałby się w niej dzisiaj romantycznych poszukiwań formy, stylu, fantazji, wizji kreatorów, próbujących zdefiniować kobiecość. Sprzedaż ubrań i dodatków zmonopolizowały dzisiaj tzw. sieciówki i pod dyktando koncernów powstają sezonowe kolekcje. Powstają w oparciu o statystyki, słupki i matematyczne wyliczenia. Trendy muszą się zmieniać cały czas, aby nakręcać sprzedaż. Latem są więc modne kropki, jesienią prążki (trzeba wtedy wymienić całą niemodną garderobę w szafie!). Dziś fiolet, jutro pomarańcz – gonitwa trwa! Rzeczy są słabej jakości, co przyczynia się do częstszych zakupów. Czy można w jakiś sposób uniknąć zapętlenia w tej spirali, a przy okazji wyróżnić się z tłumu kobiet i być inspiracją dla innych? Sposobów na szczęście jest wiele.

 

Znajdź swój styl

Dzisiejsza kultura przywiązuje nadmierną wagę do wyglądu zewnętrznego (tylko i wyłącznie). Jest on istotny, ale nie tylko on przesądza o tym, jak ludzie nas postrzegają. Kluczem do sukcesu jest odnalezienie własnego stylu, a na niego składa się wiele elementów: to harmonia wyglądu i wnętrza. Kobieta, która ma własny styl, równie pieczołowicie dba o rozwój duchowy i rozwój osobowości – naiwnością byłoby bowiem stwierdzenie, że inni nie wyczuwają intuicyjnie, czy jesteśmy szczęśliwe, pewne siebie, dobre dla innych, wiemy, ile jesteśmy warte. Świadomość godności jako kobiety, zapewnia, że nie trzeba dowartościowywać się ślepo podążając za modą. Styl to także znajomość swoich talentów i wad – nasze zachowanie, poruszanie się.

  

Skromność i spójność życia

Sprzymierzeńcem każdej kobiety są też dwa słowa: skromność i klasyka. Ta pierwsza sprawia, że unikniemy przesady, nadmiaru i kiczowatości, która może sprawić, że będziemy traktowane niepoważnie. Brak skromności pociąga za sobą przedmiotowe traktowanie – czy tego chcemy, czy nie chcemy – nie bez przyczyny w wielu instytucjach obowiązuje dress code – dobrze wiedzą o tym Panie pracujące na co dzień w biznesie. Skromność budzi także szacunek u innych, podkreśla fakt, że natura kobieca jest złożona, tajemnicza, nakierowuje na jej wnętrze. Prowokowanie powoduje chaos, rozdrażnienie, napięcie – a nie to chcemy roztaczać wokół siebie.

 

Pojęciem, które łączy się ze skromnością jest zaś „spójność życia” – uporządkowanie życia wewnętrznego i zewnętrznego – aby w codziennej gonitwie i licznych aktywnościach zachować pokój wewnętrzny i porządek. Każda z nas intuicyjnie wyczuwa, dlaczego ubiór do kościoła i zachowanie w nim musi być odpowiedni – przede wszystkim skromny. Czy po wyjściu ze świątyni to, co prowokacyjne w jej murach przestaje nim być pół metra dalej? Jeśli w naszym wnętrzu panuje porządek zobaczymy, że nasze postępowanie musi być z nim spójne – odpowiedź nasunie się sama.

 

Oczywiście inwestowanie w klasykę czy rezygnacja z gonitwy nie oznacza nudy, wręcz przeciwnie. Zamiast ubierać się w to, co jest nam nachalnie sugerowane, szukajmy tego, co nam się podoba, odpowiada naszemu typowi urody, sylwetki, temperamentowi. Idealnym rozwiązaniem jest mieć pomysł na swoją garderobę i plan jej uzupełniania (który uchroni nas przed impulsywnymi zakupami niepotrzebnych rzeczy). Dobrze przemyślane zakupy będą nas cieszyć bardzo długo, jeśli nauczymy się co podkreśla nasze najlepsze cechy (i tuszuje niedoskonałości), jak rozróżniać rzeczy dobrej jakości od słabej (niezależnie od ceny na metce), odkryjemy także nowe miejsca, w których możemy się zaopatrywać, docenimy wartość dodatków.

 

Noblesse oblige – przywilej bycia kobietą

Bycie kobietą to przywilej. Wielu stara się dzisiaj, aby różnice między płciami zostały zatarte, dlatego warto podkreślać to, na czym polega jej „tajemnicza godność”, pełnia jej człowieczeństwa zamyślonego przez Stwórcę. Przejawia się ona w harmonii pomiędzy wnętrzem a zewnętrznym jego wyrazem. Jest to także odpowiedzialność – noblisse oblige. Jeśli nie wypełniają szczególnej misji w społeczeństwie, do której są powołane, powoduje to dysharmonię w całej wspólnocie. Także wiec to, jak zachowują się kobiety, jak ubierają, jak malują, na co pozwalają innym w stosunku do siebie wpływa na kształt całego społeczeństwa.

 

Paulina Zielińska


DATA: 2018-01-06 08:27
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
5
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Kobieta z klasą nie goni za modą tylko jest modna i może stosować różne style zależnie od okazji.
ponad 2 lata temu / Stormer
 
@ szdrach No bez kitu, pamiętam ten wylew stoisk z krasnalami i wszelkimi innymi dziwacznymi figurkami stworków i zwierzątek przy granicy polsko-niemieckiej. Nie wiem jak jest teraz ale jeszcze parę lat temu stoisko goniło stoisko. Ale cieszmy się że głównymi odbiorcami nie byli nasi rodacy. 90% wszystkiego kupowali nasi zachodni sąsiedzi, w Niemczech ogródek w którym nie ma krasnali to wręcz wstyd. Dla nas tragedia i obciach, dla nich codzienna rzeczywistość.
ponad 2 lata temu / Karol
 
Wszystko zaczyna się od złego gustu np.krasnali na granicy
ponad 2 lata temu / szdrach
 
Ktoś powiedział, że nie ma kobiet brzydkich, są tylko zaniedbane. Przyznam, że niektóre panie bywają wręcz zagubione w morzu skrajnych propozycji.Poznanie plusów własnej sylwetki, dopasowanie ubioru do trybu życia to sztuka, której warto się uczyć i nauczyć. Na szczęście są osoby obojga płci, które wypracowały własny styl, a wiedzą dzielą się z chętnymi na blogach ( np.pan Roman Zaczkiewicz- Szarmant).
ponad 2 lata temu / Żak
 
Dziękuję pani Paulinie za ten artykuł , który powinny przeczytać wszystkie kobiety ,które chcą być piękne. Być może nie wiedzą na czym to polega i jak to się robi.
ponad 2 lata temu / kobieta
 
Bardzo mądry artykuł, warto też powołać się na autorytet...kard. Stefana Wyszyńskiego który wygłosił przemówienie do dziewcząt polskich pt. TYLKO CZYSTE SERCE JEST ZDOLNE DO PRAWDZIWEJ MIŁOŚCI. Kardynał nasz zwraca tam uwagę właśnie na piękno wewnętrzne ale piszę też dużo o pięknie zewnętrznym.
ponad 2 lata temu / Karol
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.