DZIŚ JEST:   14   SIERPNIA   2020 r.

Św. Maksymiliana Marii Kolbego
Św. Elżbiety Renzi
 
 
 
 

„Kobieta-ojciec”, „mężczyzna-matka”? Nie ma w tym „dobra dziecka”!

„Kobieta-ojciec”, „mężczyzna-matka”? Nie ma w tym „dobra dziecka”!
źródło: pixabay.com
#RODZINA    #GENDER    #OJCIEC    #MATKA    #LGBT    #NSA    #SĄD    #PŁEĆ

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar od kilku lat postuluje, by w aktach urodzenia wpisywać osoby tej samej płci jako rodziców, bałamutnie argumentując to dobrem dziecka i rzekomą utratą przez nich praw obywatelskich (uzyskanie nr PESEL i polskiego dowodu tożsamości). Instytut Ordo Iuris w swym stanowisku wykazał całkowitą bezpodstawność twierdzeń RPO, a argumentację Ordo Iuris podzielił NSA. Zasadność rozumowania RPO Adama Bodnara przed NSA zakwestionowali też przedstawiciel Prokuratury Krajowej oraz Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak – mówi w rozmowie z PCh24.pl dr Marcin Olszówka z Instytutu Ordo Iuris.

 

Zapadła 2 grudnia 2019 roku uchwała Naczelnego Sądu Administracyjnego, potwierdzająca tradycyjny charakter rodziny to niewątpliwe zwycięstwo w walce z postulatami ruchu LGBT formułowanymi na poziomie prawnym. Ale czy wraz z tą uchwałą walka się kończy?

Bez wątpienia jest to bardzo duże zwycięstwo. Cieszy również fakt, że Naczelny Sąd Administracyjny w całej rozciągłości podzielił stanowisko procesowe Instytutu Ordo Iuris, który był jednym z uczestników postępowania. NSA po raz kolejny potwierdził, że polskie prawo jest jednoznaczne; matką dziecka może być kobieta i tylko kobieta, a ojcem tylko mężczyzna.

 

Ewidentnie wynika to z kodeksu rodzinnego i opiekuńczego oraz Prawa o aktach stanu cywilnego. Zasadniczo w rozpatrywanej sprawie problem dotyczył odmowy transkrypcji zagranicznego aktu urodzenia, czyli po prostu odmowy przepisania zagranicznego aktu urodzenia do polskiego rejestru stanu cywilnego. Jak wiemy, w wielu krajach Unii Europejskiej, a także spoza Europy, niestety, prawo dopuszcza, aby w aktach stanu cywilnego byli wpisani nie tylko matka i ojciec, ale także znajdowały się różne inne konfiguracje np. dwóch rodziców, rodzic 1, rodzic 2, matka i „rodzica” itp.

 

Polskie prawo takiej sytuacji nie przewiduje, matką ma być zawsze kobieta, która urodziła dziecko, a ojcem ma być zawsze mężczyzna. Nie ma innej możliwości, bo tak wynika z zasady naturalnego pochodzenia dziecka (od matki i ojca). Polskie prawo jest w tym zakresie jednoznaczne i to od wielu lat. Jest to także spójne z art. 18 Konstytucji RP, który nakazuje wszystkim organom władzy publicznej ochronę i opiekę małżeństwa, rodziny, rodzicielstwa i macierzyństwa.

 

Niedawno w sferze prawnej pojawiły się jednak co do tego wątpliwości…

Przez wiele lat sądy administracyjne, w tym NSA, nie miały wątpliwości, że do polskiego rejestru stanu cywilnego nie można wpisać aktu urodzenia, w którym nie ma matki lub ojca czy jako rodzice są wpisane dwie osoby tej samej płci. Jednak w zeszłym roku pojawiły się pierwsze dwa odmienne wyroki NSA. W związku z tym w kolejnej tego rodzaju sprawie – bo tych spraw o transkrypcję jest całkiem sporo – skład trzech sędziów NSA, który rozpatrywał skargę kasacyjną na wyrok wojewódzkiego sądu administracyjnego, postanowił zwrócić się z pytaniem prawnym do składu siedmiu sędziów NSA, żeby w drodze uchwały rozstrzygnął zagadnienie prawne, które w ocenie sądu pytającego budziło wątpliwości, a mianowicie, czy polskie prawo dopuszcza transkrypcję zagranicznego aktu urodzenia dziecka, w którym jako rodzice wpisane są osoby tej samej płci.

 

NSA w podjętej uchwale potwierdził, że zgodnie z polskim prawem w akcie urodzenia musi być wpisana matka oraz ojciec, przy czym matką musi być kobieta, a ojcem – mężczyzna. Jest to niewątpliwie duży sukces, swoiste zwieńczenie bogatej linii orzeczniczej sądów administracyjnych stwierdzających niedopuszczalność transkrypcji aktów urodzenia, w których jako rodzice wskazane są osoby tej samej płci. Uchwała formalnie wiąże skład, który zadał pytanie, niemniej każde orzeczenie sądowe zapadłe w poszerzonym składzie, cieszy się większym autorytetem.

 

Wiemy, że ta sprawa miała charakter polityczny. Wokół uchwały NSA wypowiadał się Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar oraz Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak. Czy jednak powinniśmy się przygotować na kolejne próby podważenia definicji rodziny zawartej w polskim prawie?

Była to jedna z toczących się obecnie spraw, w których mamy do czynienia z żądaniem transkrypcji zagranicznego aktu urodzenia, gdzie jako rodzice widnieją osoby tej samej płci. Najczęściej jest to konfiguracja „matka, rodzic” lub „ojciec, rodzic”. Aktualnie przed NSA są rozpatrywane jeszcze co najmniej dwie sprawy o transkrypcję, na poziomie wojewódzkich sądów administracyjnych może być ich więcej.

 

Jest to zaplanowana strategia, realizowana także w innych krajach z większym lub mniejszym powodzeniem. Podejrzewam, że takich wniosków – z podobną lub tę samą argumentacją – będzie więcej. Polityczny ruch LGBT ma swoje jasno określone cele, do których należy podważanie tożsamości, dekompozycja, a w ostateczności destrukcja małżeństwa i rodziny. Mają świadomość, że tym razem przegrali bitwę, odnieśli porażkę, ale najprawdopodobniej nadal będą próbowali podważać przepisy polskiego prawa właśnie w drodze orzeczeń sądowych. Warto zauważyć, że Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar od kilku lat postuluje, by w aktach urodzenia wpisywać osoby tej samej płci jako rodziców, bałamutnie argumentując to dobrem dziecka i rzekomą utratą przez nich praw obywatelskich (uzyskanie nr PESEL i polskiego dowodu tożsamości). Instytut Ordo Iuris w swym stanowisku wykazał całkowitą bezpodstawność twierdzeń RPO, a argumentację Ordo Iuris podzielił NSA. Zasadność rozumowania RPO Adama Bodnara przed NSA zakwestionowali też przedstawiciel Prokuratury Krajowej oraz Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak. 

 

Miejmy nadzieję, że podjęta uchwała zablokuje na wiele lat, jeśli nie na stałe próby podważania tożsamości rodziny i wprowadzania do polskiego prawa ideologicznych konstruktów typu „kobieta-ojciec” czy „mężczyzna-matka” oraz że pozostałe składy wojewódzkich sądów administracyjnych i NSA nie będą już kwestionowały tego co wynika z polskiej Konstytucji, co jest zapisane w polskim prawie i co potwierdzają liczne orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego, do których dołączyła zapadła 2 grudnia 2019 r. uchwała siedmiu sędziów NSA.       

 

Dziękuję za rozmowę

Piotr Relich


DATA: 2019-12-05 08:18
AUTOR: ROZMOWA Z DR. MARCINEM OLSZÓWKĄ Z INSTYTUTU ORDO IURIS
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
6
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Dzieciom, których matki nie wiedzą, kto był ojcem a to zdarzało się nawet przed in vitro : w akcie urodzenia pod hasłem ojciec wpisuje się N.N. A w przeszłości powstawały w ten sposób nawet nazwiska, np. Niewiadomski niewiadomego pochodzenia
8 miesięcy temu / Zuzanna
 
Kiedy wreszcie Bodnar odejdzie w niepamięć?
8 miesięcy temu / Dariusz
 
Czy p. Bodnar zrobił kiedyś w ogóle coś dobrego co wynika z jego funkcji?
8 miesięcy temu / janas
 
A W TYM SZALONYM SWIECIE TEZ MOZNA PODEJRZEWAC ZE SMIERC CALEJ RODZINY W SZCZYRKU POWIAZANA MOZE BYC Z OFIARAMI DLA SZATANA TAKA PRAKTYKA JEST PROWADZONA PRZEZ WSPOLCZESNYCH MASONOW CHODZI O POWODZENIE DLA PROGRAMOW NISZCZACYCH PRAWA BOZE W RODZINACH DLATEGO TEZ PROFNACJE MATKI BOZEJ BO PRZECIEZ WIEDZA Z HISTORII ZE POLSKA OSTALA SIE DZIEKI JEJ WSTAWIENNICTWU DLATEGO JEST DLA MASONOW WAZNE ABY WLADZA POLSKA JAKO URZAD ZATWIERDZILA BEZKARNOSC TYCH PRZESTEPSTW I TO OSIAGNIETO TERAZ CHCA ABY POLACY BYLI OBOJETNI PRYMAS BISKUUPI KAPLANI ROWNIEZ
8 miesięcy temu / ZBIGNIEW
 
Jestem głęboko przekonany, iż przedmiotowe orzeczenie rozszerzonego składu osobowego Naczelnego Sądu Administracyjnego, nie wynikało z chęci sędziów położenia tamy oszalałym pomysłom ludzkości, lecz z czegoś innego. Otóż, takie a nie inne prawodawstwo polskie, uniemożliwiało wydanie wyroku innego. Dzięki zapisom ustaw : ustawa z dnia 28.11.2014 r., Prawo o aktach stanu cywilnego; ustawy z dnia 25.02.1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 02.04.1997 r., normalność - na razie - w Polsce się ostała. Sądzę, że jakby tych raf zabrakło w cytowanych przepisach , to sędziowie idąc za postępem suflowanym przez przepisy Unii Europejskiej, nie byliby tacy skorzy w poszanowaniu porządku naturalnego. Oni dobrze wiedzą, że ma on korzenie w Boskim porządku a oni chcą być niezawiśli i niepodporządkowani nikomu, w tym Dekalogowi. Jak będzie dalej ? Będzie to zależało od nas samych czyli naszych wyborów politycznych w przyszłości.
8 miesięcy temu / Druh Ryszard
 
Przy aktualnych FAKTACH powiedzonko: nie będę udowadniał, że nie jestem wielbłądem - przestało obowiązywać! Już nie tylko musisz to udowadniać, ale nawet bez prawa głosu, będziesz musiał przyjąć do wiadomości że jesteś WARIATEM, i wszystkie drzwi, za którymi te szaleństwa powstają - zastaniesz ZAMKNIĘTE! - a straż wrzuci Cię do lochu tylko za to, że do nich ZAPUKAŁEŚ!!! Byliśmy tak pewni, że ''Prawda sama się BRONI'', że dzisiaj, jak na razie nieodwołalnie i w beznadziejny sposób, podlegamy prawom ROBACTWA!!!
8 miesięcy temu / AndrzejBR
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.