DZIŚ JEST:   01   KWIETNIA   2020 r.

Św. Hugona, biskupa
 
 
 
 

Kobieta księdzem, biskupem, a nawet papieżem? Tego chcą katolickie feministki z Niemiec!

Kobieta księdzem, biskupem, a nawet papieżem? Tego chcą katolickie feministki z Niemiec!
Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com (Mattia Verga)

Nadszedł czas, by kobiety wreszcie mogły równoprawnie kształtować Kościół – ogłaszają niemieckie katolickie feministki. Aktywistki apelują o poparcie inicjatywy, której celem jest umożliwienie kobietom dostępu nawet do… Urzędu Piotrowego.

 

Katolickie Stowarzyszenie Kobiet Niemiec apeluje o pełne równouprawnienie kobiet w Kościele katolickim. Grupa przygotowała specjalną petycję, którą na początku przyszłego roku chce złożyć na ręce Konferencji Episkopatu Niemiec.

 

Katolickie feministki zachęcają do podpisywania apelu o „dopuszczenie kobiet do wszystkich urzędów i posług w Kościele”. „Przyłączcie się do naszego apelu o Kościół, w którym kobiety mogą zostać kapłankami, biskupkami, kardynałkami i papieżkami” – wzywają. „Jesteśmy o tym przekonane: jeżeli Kościół katolicki chce, aby słuchano jego głosu w ważnych sprawach i tematach, jeżeli chce być wiarygodny, musi dać przykład sprawiedliwości płciowej” – piszą.

 

W maju tego roku w ramach inicjatywy Maria 2.0 progresywne katoliczki w całych Niemczech przez tydzień bojkotowały Mszę świętą (w tym niedzielną), chcąc zwrócić uwagę na rzekome wykluczenie. Ich zdaniem Kościół jest „Kościołem mężczyzn”, w których dochodzi do strukturalnej dyskryminacji kobiet.

 

Najnowszy apel feministycznej grupy jest głosem w „drodze synodalnej”, na którą wkracza Kościół katolicki w Niemczech. Biskupi i świeccy w procesie dialogu i debaty zamierzają wypracować nowe rozwiązania, które – w zamyśle – mają przybliżyć Kościół współczesnym ludziom. Jednym z czterech obszarów zmian jest właśnie rola kobiet.

 

 

Źródła: pch24.pl / kfd-bundesverband.de

Pach

 

 


DATA: 2019-09-13 14:07
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Katolickie feministki... W sumie bardzo lubię oksymorony, ale tylko takie, które mają sens... "katolickie feministki" brzmi trochę jak "woda w proszku"
6 miesięcy temu / Polka
 
Każdy CZEGOŚ CHCE> Martwmy się i zabiegajmy o POWRÓT MSZY św. w RYCIE TRYDENCKIM do naszych Parafii Polskich. Dziś NIEDZIELA a odległości aby dojechać do miejsc, gdzie jest sprawowana MSZA św. zabiera WIELE GODZIN. Cały DZIEŃ POŚWIĘCONY Panu Bogu. To jest dopiero EKSTREMALNY WYSIŁEK dla wiernego przez cały Rok Liturgiczny. Ale o tym się nie mówi. Lepsze akcje i atrakcje . Jeśli głos feministek i to niemieckich jest słyszalny przez media katolickie. To mam APEL do Polskich Biskupów o PRZYWRÓCENIE w Kościołach , które budowli nasi Ojcowie wierni Tradycji o PRZYWRÓCENIE chociaż jednej MSZY ŚW. W TRADYCYJNYM RYCIE w NIEDZIELĘ. Czyżby feministki były ważniejsze od naszych spraw stąd cenzura. A może chodzi tylko sensacje ?
6 miesięcy temu / iskierka
 
Papieżką? Coś jak papieżki nierozłączki???
6 miesięcy temu / Obcy Astronom
 
Jak dobrze, że w Polsce nam to nie grozi.... Ale kto wie? w tej chwili coraz częściej można spotkać kobiety czytające lekcje podczas Mszy świętej, albo śpiewające przy pulpicie. Może z czasem te panie będą chciały więcej i zaczną żądać tego samego, co kobiety w Niemczech?
6 miesięcy temu / tradycja
 
rabinki już są.
6 miesięcy temu / ad. lek
 
Progresywne katoliczki ? Naprawdę? Serio? Dawno się tak nie uśmiałam. Choć wiem, że to nieśmieszne, wręcz tragiczne... ale może dlatego takie śmieszne. Ciekawe czy Dobry Bóg sądząc ich czyny wykaże się takim samym poczuciem humoru jak one żądając tego czego żądają? O biedne dusze obudźcie się - chciałoby się powiedzieć.
6 miesięcy temu / As
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.