DZIŚ JEST:   13   SIERPNIA   2020 r.

NMP Kalwaryjskiej
IV Objawienie w Fatimie
Św. Hipolita, męczennika
Św. Jana Berchmansa
 
 
 
 

Kobieca mądrość Kościoła

Kobieca mądrość Kościoła
fot. Donatella Giagnori / EIDON/MAXPPP/FORUM, wikimedia

Podczas jednej z konferencji prasowych towarzyszących synodowi na temat młodzieży kardynał Reinhard Marx pożalił się, że „w ciągu ostatnich pięćdziesięciu lat Kościół zmarnował okazję do czerpania z siły i mądrości kobiet”. Skąd taka konstatacja, Wasza Eminencjo?!

 

Pięćdziesiąt lat wstecz cofa nas do roku 1968. Przyjrzyjmy się, czy Kościół faktycznie tak haniebnie zmarnował czas w kwestii słuchania kobiecego głosu i czerpania z żeńskiej siły od tegoż (skądinąd feralnego dla świata) momentu w swych dziejach? No cóż, jeśli ze sfery chwytliwych haseł przeniesiemy się w sferę twardego konkretu, sprawy okazują się wyglądać wprost przeciwnie.

 

Oto mamy niemal dwie setki kobiet beatyfikowanych i kanonizowanych przez samego Jana Pawła II. Do tego z górą pięćdziesiąt kobiet beatyfikowanych i kanonizowanych przez Pawła VI (od roku 1968 do jego śmierci) oraz ponad siedem dziesiątek kobiet beatyfikowanych i kanonizowanych za pontyfikatu Benedykta XVI. Niektóre z nazwisk wliczonych w powyższe zestawienie mogą się powtarzać z powodu dokonanej w tym samym półwieczu beatyfikacji i kanonizacji, ale to nie zmienia obrazu. Po pierwsze, sytuacja taka dotyczy nie więcej niż ćwierci wymienionych osób; po drugie, jeżeli chodzi o wsłuchanie się i rozeznanie, to tylko pomaga ponieważ nad każdym tego typu przypadkiem należy się pochylić podwójnie.

 

Pochylmy się zatem i my przez chwilę nad nimi, albowiem oskarżenie Kościoła o grzech zaniedbania w tej materii domaga się gruntownej analizy. Rodzi bowiem podejrzenie, że nasza Święta Matka od pięćdziesięciu lat wynosi do chwały ołtarzy osoby słabe i głupie. Tak więc, na wypadek, gdyby ktoś żywił wątpliwość, czy obdarowywanie kogoś statusem świętego bądź błogosławionego, jest czerpaniem z siły i mądrości, przypomnijmy, że podstawowy tegoż warunek stanowi dowiedzenie heroiczności cnót, a stanu heroiczności nie osiągają ludzie słabi. Ani też głupi – świętość bowiem to synonim mądrości, gdyż „uwieńczeniem bojaźni Pańskiej jest mądrość” (Syr 21, 11), albowiem „cała mądrość – bojaźń Pana, a w całej mądrości jest wypełnienie Prawa” (Syr 19, 20), przeto „Bóg miłuje tylko tego, kto przebywa z Mądrością” (Mdr 7, 28).

 

W świetle powyższego już choćby pobieżne sprawdzenie, kim były te, które w ciągu ostatniego półwiecza dostąpiły wyniesienia na ołtarze, pozwala obalić zarzut niemieckiego hierarchy jako skrajnie bezpodstawny. Kościół od samego swego zarania czerpie siłę i mądrość od Matki swego Boskiego Założyciela, a za Jej sprawą z postawy Jej wiernych córek i naśladowniczek. Nie ograniczają go w tym żadne względy – ani geograficzne (w jednakowym stopniu czci bowiem północnoamerykańską Indiankę Katarzynę Tekakwithę jak Świętą Rafkę, czyli Rebekę Pietrę Chobok Ar-Rajes z Libanu, Alfonsę Muttathupadam z syromalabarskiego Kościoła katolickiego i Wiktorię Rasoamanarivo z malgaskiego plemienia Howasów), ani społeczne (w niebieskich chórach śpiewają obok siebie prosta służąca Aniela Salawa, niewolnica z Sudanu Józefina Bakhita i arystokratka Urszula Ledóchowska), czy też wiekowe (w opinii świętości zmarła zarówno trzynastoletnia Laura Vicuña, jak i osiemdziesięcioczteroletnia Bolesława Maria Lament).

 

A kto odmówi siły Jadwidze Andegaweńskiej, na które nastoletnie barki spadło brzemię rządzenia obcym krajem, z czego wywiązała się więcej niż doskonale, kończąc dzieło chrystianizacji Europy poprzez oddanie pod opiekę Kościoła katolickiego niezmierzonych obszarów? Kto odmówi siły Karolinie Kózkównie kłutej bagnetem przez zwyrodniałego żołdaka? Kro odmówi siły Joannie Beretcie Molli, która nauczyła nas, jak kochać życie ponad życie?

 

A kto odmowi mądrości Edycie Stein? Kto odmówi mądrości Hildegardzie z Bingen, doktorowi Kościoła? Kto odmówi mądrości Faustynie Kowalskiej, która przez lata obcowała w nieskrępowanym dialogu z Mądrością Przedwieczną? Chyba tylko dureń…

 

Trudno zrozumieć enuncjacje przewodniczącego konferencji episkopatu Niemiec. Trudno, jeśli przyłożymy do nich miarę zatroskania o zdrowie Świętej Matki w oparciu o znajomość historii Kościoła i jego nauczania; znacznie łatwiej natomiast, gdy dopuścimy podejrzenie, że może chodzić o zupełnie inną siłę i mądrość od opisanych powyżej: o siłę i mądrość tego świata. Albo o mądrość aktualnego etapu rewolucji, który usilnie dziś prze Kościół ku kapłaństwu kobiet. Bo to przecież wstyd przed Światową Radą Kościołów, że ten katolicyzm taki przestarzały. Wszak już nawet czechosłowacka (sic!) wspólnota husycka ma swoje kapłanki.

 

Jerzy Wolak, Rzym

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


DATA: 2018-10-30 10:55
AUTOR: JERZY WOLAK
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
13
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

To jest dopiero męska mądrość Kościoła w świętych obcowaniu: "To ONI otwierają mi NIEBO (świadectwo)" z Moc w słabości, Opublikowany 3 lis 2018 Ja bym nie mogła niestety wymienić tak wielu Świętych, z którymi mam codziennie kontakt w modlitwie, a Wy Babeczki katolickie?
ponad 1 rok temu / kwiatek77
 
Kobiety w ostatnim czasie są w przewadze w kościele. Nie jest to dobrze ponieważ jakas część mężczyzn jakby znalazla się poza kosciolem przez co kobiety zaczęły dźwigać cały ciężar Kościoła. Im bardziej dźwignią tym bardziej kościół będzie się feminizowal i w efekcie kobiety przybliża się do tych mężczyzn poza kosciolem ale chyba w sensie ideologi lewicowych czyli zbliża się poprostu do tych prądów w świecie poza Kosciolem. Pokazują to przykłady jak wyżej.
ponad 1 rok temu / Pnp
 
Karol Marks nam okna zamyka, zatrzaskują się bramy Ktoś się nocą przemyka za kardynała przebrany
ponad 1 rok temu / try
 
Ależ oczywiście, Adam jest tego najlepszym dowodem, że kobiety trzeba słuchać! Adam popełnił wielki błąd, bo zamiast oddać Ewę razem z jej jabłkiem Stwórcy, wtedy być może, zachowałby czystość i dostałby do towarzystwa kogoś dużo lepszego. Słuchać ta - ale odpowiedzialność i tak pozostanie na Mężczyźnie, czy to się Paniom podoba czy nie, więc decyduje tylko ten, kto ODPOWIADA! To właśnie jest Ewangelia! Przykładem dla Pań powinna być właśnie Matka Boża, "uczyńcie wszystko cokolwiek Wam Powie" - Jej pokora i Adoracja swego Boskiego Syna w Najświętszym Sakramencie. I aby nie przedłużać, drogie Panie pokażcie choć jeden przypadek, kiedy to Kobieta decydowała, zarówno w Starym jak i Nowym Testamencie, proszę . . .
ponad 1 rok temu / Andrzej BR
 
@Andrzej BR. Sądzę, że wizje kogokolwiek nie stoją wyżej niż autorytet Pisma Świętego i Tradycji Ojców Kościoła. Jeżeli jest, jak Pan podaje, że Rabin Drach trafnie ocenia interpretację kościelną Starego Testamentu, a papież Jan Paweł II się pomylił w - jak Pan to ujął - poprawianiu Wulgaty, proszę niezwłocznie zawiadomić o tym odpowiednią instancję w Watykanie, a także biblistów katolickich, bo być może nie wiedzą, jaką wersją tekstu ST ktoś w Kościele dysponuje i nie upowszechnia tej wiedzy wśród teologów, historyków oraz publicystów i duchownych katolickich. A propos, czy ten rabin posługiwał się hebrajską czy grecką wersją ST jako autentycznie ortodoksyjną, obie wszak zostały spisane przez Żydów, a autorzy Nowego Testamentu przytaczali w swych dziełach wersję grecką, czyli Septuagintę. PS. Błąd w przekładzie Wulgaty nie pochodzi od Apostołów, ale od św. Hieronima z IV/V wieku.
ponad 1 rok temu / Hanka
 
Myślę że Kościół słucha i powinien słuchać także kobiet ponieważ ich mądrość jest i była zawsze godna uwagi. Powinno się też poświęcić temu jakieś dokumenty. Problem pewnie leży w słuchaniu tych mniej świętych. Dobra Nowina odnosi się do wszystkich.
ponad 1 rok temu / Ma5
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.