DZIŚ JEST:   24   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Antoniego Marii Clareta
Bł. Jana Balickiego
 
 
 
 

Koalicyjny kompromis w sprawie podniesienia wieku emerytalnego?

Koalicyjny kompromis w sprawie podniesienia wieku emerytalnego?
fot. mf.gov.pl

W rządzie trwają prace nad porozumieniem w sprawie reformy emerytalnej. PSL od jakiegoś czasu krytykuje pomysł PO. Jednak wiele wskazuje na to, że koalicjanci znajdą kompromis.

Zarówno PO jak i PSL chcą wyjść z twarzą ze sporu o reformę emerytalną. Premier Donald Tusk już wysłał sygnał, że nie zrezygnuje z wydłużenia wieku emerytalnego do 67. roku życia. Tym samym propozycje wicepremiera Waldemara Pawlaka, aby skrócić lata pracy kobietom, które wychowują dzieci, najprawdopodobniej nie zostaną wzięte pod uwagę. Nie oznacza to jednak, że ludowcy nic w ramach kompromisu nie dostaną.

Rząd rozważa obecnie propozycje łagodzące nieco projekt podniesienia wieku emerytalnego. Wśród rozważanych opcji znajdują się takie jak ta by przejście na emeryturę zależało nie od wieku, ale od stażu pracy. Pod uwagę brana jest także możliwość pobierania świadczeń przez osoby po 60. roku życia, które stracą pracę, lub będą miały problem z jej znalezieniem. Inna propozycja to wyodrębnienie grup zawodowych, które zostałyby objęte szczególnymi zabezpieczeniami. Do grup tych należałyby zawody zdominowane przez kobiety (np. pielęgniarki) - donosi "Rzeczpospolita".

Ludowcy rozpoczęli już konsultacje społeczne ze środowiskami kobiecymi. Krytykują przy tym PO, wskazując, że jej lider i szef rządu przeprowadzał konsultacje jedynie z Kongresem Kobiet, czyli grupą mało reprezentatywną dla środowisk kobiecych. W najbliższy poniedziałek przedstawiciele PSL spotkają się z Forum Liderek Organizacji Pozarządowych.

Przełom w rozmowach między koalicjantami rządowymi miał nastąpić w poniedziałek. Podstawę dla kompromisu mógłby stanowić projekt reformy emerytalnej złożony przez senatora PO Jana Rulewskiego. Proponuje on model, który przewiduje 67-letni zasadniczy wiek emerytalny, ale z możliwością skracania lub wydłużania go w przypadku mężczyzn do 65. lub 70., dla kobiet do 62. lub 68. roku życia. Pawlak na spotkaniu z Tuskiem wspominał o tym rozwiązaniu.


Źródło: rp.pl
ged
 


DATA: 2012-03-07 14:03
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.