DZIŚ JEST:   22   PAŹDZIERNIKA   2019 r.

Św. Salome
Św. Jana Pawła II
 
 
 
 

Koalicja rozpadu? Przed wyborami parlamentarnymi opozycyjną formułę czeka remont

Koalicja rozpadu? Przed wyborami parlamentarnymi opozycyjną formułę czeka remont
Koalicja Europejska, fot. Aleksiej Witwicki/FORUM

Po ogłoszeniu wyników wyborów do Parlamentu Europejskiego w Koalicji Europejskiej pojawiają się głosy sugerujące, że taka formuła się nie sprawdziła i należy poważnie przemyśleć czy sklejony na potrzeby eurowyborów twór ma sens dalej funkcjonować. Myśli idą ku jeszcze szerszej koalicji. Ale skoro nie udało pokonać się PiS razem, to może liderzy opozycji spróbują działać osobno?

 

Koalicja Europejska nie może być zadowolona z uzyskanych 22 mandatów. Platforma Obywatelska, jako siła napędowa formacji, nie może przyznać się do porażki i sugeruje, że to pozycja wyjściowa do rozprawy z PiS w wyborach jesiennych. To jednak PO poniosła największe straty, jeśli idzie o liczbę mandatów w PE.

 

Katarzyna Lubnauer z .Nowoczesnej nie kryła, że „trzeba przemyśleć czy ta formuła koalicji zadziałała”. Podkreślała, że kandydaci .N mieli dalsze miejsca na listach wyborczych i nie liczyli na wprowadzenie europosłów. - Wychodziliśmy z założenia, że musimy dołożyć swoją cegiełkę do całego wyboru Koalicji Europejskiej – wmówił w programie „Graffiti”. Przewodnicząca .N przyznała też, że lepszą pozycję miało PSL czy SLD. – Mieli wyższe miejsca na listach. Nowoczesna nie miała żadnych kandydatów w pierwszej trójce – mówiła.

 

I to sukces SLD (wprowadził dzięki KE pięciu posłów do PE) może być osią niezgody w anytrządowej koalicji. Leszek Miller w jednym z wywiadów radiowych już zapowiedział, że w Parlamencie Europejskim nie zamierza współpracować w ramach tej samej grupy, co PO, bo jego naturalnym sojusznikiem są partie socjalistyczne – Grupa S&D (Grupa Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów).  Czy SLD chciałoby współpracować w ramach antyrządowej koalicji w polskim parlamencie?

 

Ponadto Miller krytycznie wypowiedział się o Wiośnie Roberta Biedronia, który mógłby w wyborach jesiennych dołączyć do sił opozycyjnych w ramach „szerszej koalicji” i wskazał, że poniósł on „największą klęskę, jaka go do tej pory spotkała”. Lider Wiosny poszedł mocno w narracją antykościelaną i ideologiczną – i taka formuła może nie spodobać się wszystkim ugrupowaniom ruchu.

 

Już bowiem wiadomo, że z funkcjonowania Koalicji Europejskiej nie jest zadowolony szef ludowców. Władysław Kosiniak-Kamysz wskazał, że w wyborach jesiennych „nie można powtarzać tego co się nie sprawdziło”, a jeśli model KE miałby się sprawdzić w wyborach krajowych, to „musi być zupełnie inaczej prowadzony”. Jak? To pokaże czas i rozmowy koalicjantów. O porozumienie łatwo nie będzie, bo ludowcy zauważyli, że wojna religijna i ideologiczna się nie opłaca. - Za dużo ideologii, spraw światopoglądowych. My przed tym przestrzegaliśmy, że wyborca w Polsce jest wyborcą raczej konserwatywnym niż skrajnie lewicowym – wyliczył lider nominalnej „kotwicy cywilizacyjnej” w KE.

 

Ludowcy woleliby, aby kampania do wyborów jesiennych bardziej chwytała za serce i proponują, by wśród wiodących była tematyka zdrowotna. Czy to zapowiedź kolejnych protestów, tym razem w służbie zdrowia, czy może sygnał, że ludowcy chcą wrócić do swojej narracji o PSL jako partii porozumienia, zgody, równowagi i walczyć o swoją tożsamość polityczną decydując się na samodzielny start?

 

Mimo przegranej, szef klubu PO-KO Sławomir Neumann jest dobrej myśli, jeśli chodzi o przyszłość Koalicji Europejskiej. Uważa, że koalicja przetrwa, bo jej mniejsze ugrupowania członkowskie zyskały na porozumieniu z PO. Zdaniem Neumanna Koalicja wymaga teraz „ściślejszej integracji, większej współpracy i być może poszerzenia o nowe środowiska”. Mowa tu o samorządowcach, w tym o wsparciu przez popularnych prezydentów miast.

 

Tylko czy PO będzie chciała ponownie podzielić się mandatami poselskimi – bo właśnie taka będzie cena szerokiego porozumienia. Trzeba przecież mieć świadomość, że w razie braku porozumienia – chęci pójścia w przyszłym Sejmie własną drogą przez którąś z „sił składowych” obecnej KE, opozycję może czekać dezintegracja. Może też zdarzyć się tak, że PO przestanie być liderem tego ruchu. Czy Grzegorz Schetyna jest i na to gotowy?

 

MA


DATA: 2019-05-28 08:22
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
5
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Czy nie warto sprawdzić ile i "kto" finansował m.in.KOD-owców, i inne działające na szkodę normalności Polski? Kto finansował i organizował parady i inne? Dlaczego PO PSL Komorowski wprowadzili Konwencję Stambulską i in.? Co dla nich było najważniejsze? Dlaczego jako opozycja nie wnosili pod obrady sejmu o jej uchylenie? Zachowanie w sejmie posłow NO mogą być wzorem dla młodego pokolenia kultury i dyplomacji? Był Ruch Palikota, Twój Ruch, NO, teraz wiosna Biedronia, może Lubnauer powinna utworzyć nową partię np. MADERA+ ?
4 miesiące temu / Kitaro
 
No to dalej zwalczajcie normalnosc i POLSKA RODZINE. Dalej bede glosowal na NORMALNOSC i zdrowa POLSKA RODZINE.
4 miesiące temu / Jara
 
to jest chore kamysz i grzesiu schetyna beda w kampani udawali katolikow, by po wyorach wprowadzac prawo dla dewiantow... Partia Oszustów
4 miesiące temu / Byle do koryta
 
Może trzeba zrobić bilans.Ile kosztował jeden europoseł PS, a ile inne ugrupowania?I jakie miał do dyspozycji narzędzia? Niech by się ktoś zajął takim zbilansowaniem.
4 miesiące temu / ktoś
 
no ja wierzę" w Boskie Cuda",akurat nie w polityce,ta rządzi się innymi prawami ile mi dacie to go wam wydam.I choć już w latach jestem posunięty,już na "syreni śpiew" nie dam się nabrać - wiem jak działa medialna propaganda . Dla mnie niejest ważne kto i jak ,medialnie wygrał wybory,ale jakiej użył do sukcesu sztuczki prestidigitator w polityce.Nie proszę Was - wyłącz TV,proszę Was,o te 30 min z Różańcem w reku,wiesz dlaczego?.Wiem w jakiej formie jest emitowany ruchomy obraz w TV,wiem jak go modelować,bosię cholera na tym znam!.A teraz popatrz,wielu jak ja wieco ma wiedzieć jak ja!.I robi z Ciebie idiotę,choć to nie jestem ja!,bo nie wiesz tego,jak kodować dźwięk,jak"fragmentami,puzzlami"kodować ruchomy obraz!. To nie są żarty!,,jeśli poczujesz w trakcie emisji RTV jak kiedyś ja,wyłącz!!. I wołaj o poznanie,czyja misja!?.Nie krytykuję wszystkich dziś u władzy,ale jest wiele rzeczy które się mi nie podobają,a najbardziej w obronie tych Nienarodzonych!
4 miesiące temu / petrus
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.