DZIŚ JEST:   20   KWIETNIA   2019 r.

Wielka Sobota

Św. Agnieszki z Montepulciano
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 7  >   Dossier: Czy Rosja się nawróciła?

Rozmowa z Władimirem Bukowskim

Know-how zimnej wojny


Czy sowieckie tajne służby nadal rządzą Rosją?

– To jest fakt, który został zauważony nawet przez obserwatorów z Zachodu. Gdy Putin ubiegał się o prezydenturę, cała jego droga do urzędu wspierana była przez osoby na wysokich stanowiskach, zarówno w kręgach biznesowych, jak i politycznych, a w Rosji stanowiska te obejmowali dawni oficerowie KGB. Trzon kadr Putina wywodzi się z ich kręgów, gdyż promował on tych ludzi na wszelkie ważne stanowiska w państwie. Już od początku prezydentury, od roku 2000, wiadomo było, że taka sytuacja będzie miała miejsce.

 

W jakim stopniu Kreml wypełnia stawiane przez władzę sowiecką przed upadkiem imperium cele, jakimi są oligarchizacja państwa czy też brak powszechnej prywa­tyzacji?

– Najważniejszą kwestią, związaną z tym zagadnieniem, jest tak naprawdę historia kierunków rozwoju reżimu sowieckiego; jego ekspansji wewnętrznej i zewnętrznej. Nie można być w stu procentach pewnym, że do samozniszczenia Związku Sowieckiego doprowadziły wyłącznie problemy technologiczne i ekonomiczne­.

Władze próbowały przywrócić kontrolę wewnętrzną, czyli coś, co Putin nazywa dziś pionem władzy, a do czego konieczne były represje polityczne. W kwestii polityki zewnętrznej podejmowane były próby przywrócenia dawnej strefy wpływów, co prowadzi do pojawiania się konfliktów w takich krajach, jak Gruzja, Ukraina, Mołdawia oraz w pewnym stopniu także w Polsce.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Po raz pierwszy od pięciu lat w irackim Mosulu katolicy świętują ponownie Wielki Tydzień i Wielkanoc. Nowy arcybiskup chaldejski tego miasta Michael Najeeb Moussa zaapelował w Wielki Czwartek i Wielki Piątek do „małej trzódki” chrześcijan powracających do miasta, aby „budowali mosty braterstwa, burzyli mury i siali nadzieję”.

 
 

Z trudem bo z trudem, ale sprawa amerykańskiej ustawy 447 i roszczeń organizacji żydowskich przebija się do medialnego głównego nurtu w Polsce. Goście sobotniej audycji Polskiego Radia byli w tej kwestii dosyć zgodni.

 

Nadzwyczajne środki bezpieczeństwa towarzyszą obchodom Wielkiego Tygodnia w Pakistanie. Kościoły i miejsca spotkań chrześcijan są strzeżone przez policję i wojsko w obawie przed zamachami.

 

Wikariusz apostolski w stolicy Kambodży, Michel Marie Schmitthausler poinformował, że 294 mieszkańców tego kraju w Wigilię Paschalną przyjmie Chrzest Święty. W samym Phnom Penh będą to 154 osoby, pozostałe zaś w dwóch mniejszych miastach – Battambang i Kampomg Cham.

 

Ideowi poprzednicy Macrona zdążyli rozprawić się z katolicyzmem. Poza tym w samym Kościele w XX wieku – nie tylko we Francji – dały o sobie znać samobójcze tendencje redukujące chrześcijaństwo do dobroczynności i pacyfizmu. A duchowni, którzy przymykają oczy na polityczną poprawność i moralną degrengoladę Zachodu, to wymarzeni partnerzy gospodarza Pałacu Elizejskiego – pisze Filip Memches na łamach Tygodnika TVP.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.