DZIŚ JEST:   09   KWIETNIA   2020 r.

Wielki Czwartek
Św. Marii Kleofasowej
Św. Hugona z Rouen
 
 
 
 

Kneset w Krakowie w 69. rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz

Kneset w Krakowie w 69. rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz
fot. צילום: איציק אדרי [CC-BY-2.5 (http://creativecommons.org/licenses/by/2.5)], via Wikimedia Commons

W poniedziałek w Krakowie ma dojść do spotkania izraelskich i polskich posłów. Przedstawiciele Knesetu przyjechali do Polski by uczcić 69. rocznicę wyzwolenia niemieckiego obozu śmierci Auschwitz.

 

Choć rocznica wyzwolenia nie jest okrągła, do Polski przyjechało 350 gości z Izraela, w tym niemal połowa Knesetu. Przylatują dzisiaj rano do Polski, wracają wieczorem. Przedstawiciele Izraela pojadą do Oświęcimia by oddać hołd ofiarom niemieckich mordów. Po uroczystościach - już w Krakowie - dojdzie do spotkania izraelskich i polskich posłów.

 

Wbrew temu, o czym informowały media jeszcze kilka dni temu, przedstawiciele Knesetu nie będą podejmować żadnych uchwał. W mediach głośno było chociażby o tym, że izraelscy posłowie mają potępić kłamliwe określenie o „polskich obozach koncentracyjnych”. Jednak, jak deklaruje ambasador Izraela w Polsce, Zwi Raw-Ner „nie zostanie przyjęty żaden dokument, bo nie są to oficjalne obrady Knesetu. Ma to charakter nieformalny”.

 

- Nikt w Izraelu nie rozumie, dlaczego to tak ważne dla Polaków, by nikt nie mówił o „polskich obozach". Teraz będzie okazja, by posłowie Sejmu na spotkaniu w Krakowie wytłumaczyli to posłom Knesetu, z których znaczna część nigdy w Polsce nie była – mówi „Rzeczpospolitej” Jonathan Daniels, pomysłodawca wydarzenia i dyrektor organizacji From the Depths zajmującej się utrwalaniem pamięci o ofiarach Zagłady. Daniels przypomniał również, że półtora roku temu, gdy prezydent USA, Barack Obama powiedział o „polskich obozach koncentracyjnych” społeczność żydowska zaprotestowała.

 

Przedstawiciele polskiej i izraelskiej delegacji nie przyjmą też wspólnego oświadczenia, w którym by stanowczo podkreślano, że Polacy nie ponoszą odpowiedzialności za zagładę. Tekst deklaracji był już gotowy, zgodziły się na nią wspólnie strona polska i izraelska. Jednak z powodu śmierci żony swój przyjazd odwołał przewodniczący izraelskiej delegacji i szef Knesetu, Juli Edelsztain. Zastąpią go przedstawiciele największych ugrupowań parlamentarnych. Doszło w związku z tym do zmian personalnych w polskiej delegacji i marszałek Sejmu Ewę Kopacz zastąpi wicemarszałek, Cezary Grabarczyk.

 

 

Źródło: rp.pl

ged


DATA: 2014-01-27 09:55
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Z tym Wawelem to może być plotka http://parezja.pl/zydzi-chca-odebrac-nam-wawel/ ale restytucja mienia to pewniak.
ponad 6 lat temu / Greeg PL
 
Powaga, zwrotu Wawelu? Skąd to wytrzasnąłeś?
ponad 6 lat temu / ?
 
Najciekawsze jest zawsze to o czym się nie mówi czyli: żądanie zwrot Wawelu oraz zwrot mienia żydowskiego czyli około 60 mld dolarów. Reszta to banialuki.
ponad 6 lat temu / Greeg PL
 
is fecit cui prodest łac., prawn. uczynił ten, komu to przyniosło korzyść.Z ludobójstwa Polaków,żadnej korzyści dla nas.
ponad 6 lat temu / woy
 
Ciekawe co ich skłoniło do przybycia w okrągłą 69 rocznicę?
ponad 6 lat temu / cynik
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.