DZIŚ JEST:   24   LUTY   2020 r.

Św. Etelberta, króla
 
 
 
 

Kneblowanie sumień lekarzy. Państwo za – lekarze i prawnicy przeciw

Kneblowanie sumień lekarzy. Państwo za – lekarze i prawnicy przeciw
fot. Krzysztof Sitkowski/Gazeta Polska / Forum

Prokuratura Generalna przesłała do Trybunału Konstytucyjnego opinię, wedle której w myśl polskiego prawa lekarz ma obowiązek działać wbrew własnemu sumieniu w przypadkach niezdefiniowanych przez orzecznictwo. Takiego samego zdania jest Sejm. „Lekarz, tak jak każdy, ma prawo do odmowy podejmowania działań, które są niezgodne z jego sumieniem” – mówi dr Joanna Banasiuk z Instytutu Ordo Iuris.

 

Prokuratura Generalna przyłączyła się do państwowej ofensywy przeciwko sumieniom obywateli. W zeszłym roku przepisy nakazujące lekarzom działać przeciwko własnemu sumieniu zaskarżyła Naczelna Izba Lekarska, stwierdzając, iż są one niezgodne z Konstytucją. Prokuratura i Sejm zgodnym głosem wypowiedziały się przeciwko wolności sumienia lekarzy.

 

„Chodzi zwłaszcza o zapis art. 39 mówiący ograniczeniach podejmowania przez lekarza działań zgodnych z własnym sumieniem w sytuacjach niecierpiących zwłoki” – tłumaczy Paulina Gajkowska na łamach Naszego Dziennika.

 

Prokuratura stwierdziła, iż wola pacjenta jest ważniejsza, niż sumienie lekarza. „W sytuacji określonej jako inny przypadek niecierpiący zwłoki pacjent otrzymuje gwarancję wykonania świadczenia zdrowotnego, nawet w sytuacji, gdy pozostawałoby ono niezgodne z sumieniem wykonującego je lekarza” – czytamy w oświadczeniu.

 

„Brak takiej gwarancji prowadziłby do zniweczenia prawa do ochrony zdrowia lub prawa do prywatności, w szczególności w aspekcie określanym jako prawo do decydowania o swoim życiu osobistym” – przekonuje Prokuratura Generalna. Prezes Naczelnej Izby Lekarskiej, Maciej Hamankiewicz skomentował, iż nie zgadza się ona ze sposobem, w jaki Prokuratura oceniła kolizję praw pacjenta i wolności sumienia lekarza.

 

Prezes NIL zwrócił uwagę na nakładane przez państwo na lekarzy liczne obowiązki mające wywierać „efekt odstraszający”. „Mam tu na myśli np. obowiązek uzasadnienia światopoglądu w dokumentacji medycznej czy konieczność uprzedniego zgłoszenia przełożonemu” – powiedział.

 

Dr Joanna Banasiuk, wiceprezes Instytutu na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris, w rozmowie z Naszym Dziennikiem wskazała konkretne zapisy prawne, które przeczą tendencyjnej opinii Prokuratury. „Lekarz, tak jak każdy, ma prawo do odmowy podejmowania działań, które są niezgodne z jego sumieniem. Prawo do działania zgodnie z własnymi przekonaniami gwarantowane jest m.in. w art. 53 Konstytucji RP czy w art. 18 Międzynarodowego Paktu Praw Obywatelskich i Politycznych. Należy też przypomnieć, że prawo do powstrzymania się od działań sprzecznych z przekonaniami jest gwarantowane przez art. 9 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka i potwierdzone przez (…) Europejski Trybunał Praw Człowieka” – tłumaczyła.

 

„Co więcej, właśnie taką wykładnię wolności sumienia czy wyznania przyjmuje i stosuje Trybunał sprawiedliwości Unii Europejskiej” – dodała Joanna Banasiuk. Prawnik odniosła się także do kontrowersyjnej wypowiedzi Prokuratury Generalnej, twierdząc, iż takie rozumienie przepisów prowadziłoby na do naruszenia samego prawa, otwierając – z powodu niedoprecyzowanych przepisów – zbyt szeroki zakres sytuacji, w których lekarze mieliby działać wbrew sumieniu.

 

Naczelna Izba Lekarska zakwestionowała także zapis dotyczący obowiązku poinformowania pacjenta o możliwości uzyskania świadczenia u innego lekarza, „co czyni iluzorycznym prawo do wolności sumienia”. Warto w tym kontekście przypomnieć, iż do świadczeń, których ma prawo zażyczyć sobie pacjent należy m.in. aborcja.

 

 

FO 


DATA: 2015-04-02 09:35
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

1782 Człowiek ma prawo działać zgodnie sumieniem i wolnością ,by osobiście podejmować decyzje moralne "Nie wolno więc go zmuszać ,aby postępował wbrew swojemu sumieniu . Ale nie wolno mu przeszkadzać w postępowaniu zgodnie z własnym sumieniem,zwłaszcza w dziedzinie religijnej.KKK 1789 Oto nie które zasady,które stosują się do wszystkich przypadków : -nigdy nie jest dopuszczalne czynienie zła, by wynikało z niego dobro -"złota zasada" "Wszystko ...Co byście chcieli,że by wam ludzie czynili i wy im czyńcie!"(Mt 7,12)-miłość zawsze przejawia się w szacunku do bliźniego i jego sumienia:W ten sposób grzesząc przeciwko braciom grzeszycie samemu Chrystusowi "(1 Kor 8,12)"Dobrą jest rzeczą ...nie czynić ,co tego brata razi,gorszy albo osłabia"(Rz 14,21)KKK
ponad 4 lata temu / Tomasz
 
1781 Sumienie pozwala wziąć odpowiedzialność za dokonane czyny.Jeżeli człowiek popełnia zło,słuszny sąd sumienia może być może być świadkiem uniwersalnej prawdy o dobru ,a zarazem złu jego pojedynczego wyboru .Wyrok stanowi rękojmię nadziei i miłosierdzia.Poświadczjąc zły czyn o przebaczeniu ,o które trzeba prosić ,o dobru które należy praktykować ,i cnocie, którą bezustannie należy rozwijać za pomocą łaski Bożej: Uspokoimy przed nim nasze .A jeśli nasze serce nas oskarża ,to Bóg jest większy,od naszego serca i zna wszystko(1 J 3,19-20}
ponad 4 lata temu / Tomasz
 
Jest dużo gorzej niż w Rzeszy. Nazistowski program eugeniczny był nastawiony na rozwój gatunku ludzkiego. Był błędny, bo jeszcze niewiele wiedziano o mechanizmach dziedziczenia, ale przyświecał mu większy cel. Dzisiaj aborcja jest przeprowadzana, "bo ja nie chcę tego dziecka", nikt się nie przejmuje przyszłością ludzkości. Aborcja jest jedną z głównych przyczyną kryzysu demograficznego w Europie.
ponad 4 lata temu / Europejczyk
 
1776"W głębi sumienia obecne we wnętrzu osoby nakazuje jej w odpowiedniej chwili pełnić dobro,a unikać zła.Osądza ono również konkretne wybory,aprobując które są dobre,i potępiając te,które są złe Świadczy ono o autorytecie prawdy odnoszącej się do najwyższego Dobra do którego osoba ludzka czuje się przyciągana i którego nakazy przyjmuje . Człowiek roztropny słuchając sumienia moralnego,może usłyszeć Boga który mówi" KKK
ponad 4 lata temu / Tomasz
 
"W sytuacji określonej jako inny przypadek niecierpiący zwłoki pacjent otrzymuje gwarancję wykonania świadczenia zdrowotnego, nawet w sytuacji, gdy pozostawałoby ono niezgodne z sumieniem wykonującego je lekarza" - czyli jeśli w szpitalu zażyczę sobie by zabito pacjenta z sąsiedniego łóżka, bo w nocy chrapie co sprawia że wskutek stresu i bezsenności moje zdrowie się pogarsza zamiast polepszać, to lekarz będzie miał obowiązek go uśmiercić? Oto do jakich absurdów prowadzi "rozumowanie" ludzi bez rozumu na temat sumienia którego nie posiadają. Ludzi zatrudnionych przez tego samego rodzaju ludzi z PO+PSL.
ponad 4 lata temu / Rozczarowany
 
Witamy w IV Rzeszy, dr Mengele śmieje się zza grobu. Przerażające jak nie wyciągamy wniosków z historii.
ponad 4 lata temu / andrzej
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.