27 października 2020

Klub Rzymski opracował dla Komisji Europejskiej „Kompas wdrażania Zielonego Ładu”

Klub Rzymski – znany z opracowań wzywających do ograniczenia liczby ludzi na świecie – opracował program transformacji Unii Europejskiej, tak by wprowadzić Zielony Ład. Zmienić należy… wszystko. Produkcję, konsumpcję, system finansowy, podejście do zasobów naturalnych, a także – politykę i przywódców politycznych. Wszystko w imię neutralności węglowej i zrównoważonego rozwoju.

 

Wstęp do raportu „A System Chande Compass” przygotowała szefowa Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen, zwracając uwagę, że Europa potrzebuje „systematycznego podejścia”, aby osiągnąć cele klimatyczne zawarte w Zielonym Ładzie i stworzyć „sprawiedliwe oraz dostatnie społeczeństwo”. „Europa posiada potencjał wyjścia z obecnego kryzysu, aby stać się bardziej sprawiedliwym, zamożniejszym, bardziej zrównoważonym i odpornym społeczeństwem” – napisała przewodnicząca Komisji Europejskiej. Von der Leyen ma za zadanie pokierować „zieloną transformacją” w celu „ukształtowania architektury społecznej, gospodarczej i ekologicznej kontynentu na dziesięciolecia”. Raport opublikowany 23 października przez Klub Rzymski i firmę doradczą SYSTEMIQ opisuje, w jaki sposób Unia może przeprowadzić dekarbonizację i do roku 2050 osiągnąć cel neutralności węglowej Klub Rzymski bazuje na wypracowanych już kilkadziesiąt lat temu założeniach dotyczących przeludnienia i tzw. zrównoważonego rozwoju.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Obecna pandemia – zauważyli autorzy dokumentu – stwarza doskonałą okazję do przeprowadzenia szybkiej i skoordynowanej transformacji. Kosztowne i bolesne dla społeczeństwa zmiany wprowadzane przy okazji „pandemii” mają zaowocować stworzeniem „bardziej zamożnej, zrównoważonej i odpornej” gospodarki. – To, czego naprawdę potrzebujemy, to gruntowna zmiana sposobu, w jaki produkujemy i konsumujemy w naszej gospodarce, a także sposobu, w jaki żyjemy i pracujemy – zaznaczył podczas prezentacji raportu Kurt Vandenberghe, doradca von der Leyen ds. Europejskiego Zielonego Ładu. – [Zielony Ład] wymaga ponownego przemyślenia naszej polityki, ponownego przemyślenia naszych sposobów pracy, a przede wszystkim wymaga, abyśmy odważyli się zmienić nasze ramy mentalne – dodał.

 

Lansowany program „modernizacji społeczno-ekonomicznej” może – zdaniem Sandrine Dixson-Declève, współprzewodniczącej Klubu Rzymskiego – być z powodzeniem wdrażany właśnie teraz w „super roku”, na początku „dekady zmian”. Raport zawiera „Kompas zmian systemowych”, wskazując na dziesięć elementów, które wymagają przedefiniowania, chodzi w tym przypadku między innymi o przywództwo polityczne, wskaźniki realizacji programu zrównoważonego rozwoju, system finansowy, system własności itp. Zmianie musi ulec zarządzanie. Wszelkie nowinki mają być wprowadzane „szybko i wspólnie”. Vandenberghe stwierdził, że obecna niepewność dotycząca „zmian klimatycznych i pandemii”, a także konieczność wprowadzenia głębokich zmian, wymaga szybkiego wdrożenia rozwiązań określonych w raporcie. Von der Leyen wskazuje z kolei, że Europejski Zielony Ład jest nową strategię wzrostu, który ma na celu przekształcenie Unii Europejskiej do roku 2050 w społeczeństwo z nowoczesną, zasobooszczędną i konkurencyjną gospodarką o zerowej emisji netto gazów cieplarnianych. Wdrażanie Europejskiego Zielonego Ładu i odbudowa po koronawirusie to „dwie strony tej samej monety” – napisała szefowa KE.

 

Kompas zmian systemowych uwzględnia równoważony rozwój i kryzys COVID-19. Jak czytamy, przyjmuje „prostą i spójną perspektywę: nadmierne wykorzystanie zasobów naturalnych jest jedną z głównych przyczyn zmian klimatu, utraty różnorodności biologicznej, zanieczyszczenia i negatywnych skutków dla zdrowia ludzkiego. Radykalne oddzielenie zasobów i zrównoważony rozwój stanowią odpowiedź na wiele naszych wyzwań środowiskowych, społecznych i zdrowotnych”. Najistotniejsze jest ograniczenie suwerenności państw i wprowadzenie globalnego zarządu surowcami. Należy odejść od gospodarki opartej na własności na rzecz gospodarki, w której obywatele nie potrzebują rzeczy takich jak samochody, lodówka, domy itp., a jedynie usług w tym zakresie. Europa winna postawić nacisk na gospodarkę o obiegu zamkniętym, cyfryzację i prywatyzację usług społecznych przez firmy IT. Winno się indoktrynować młodych ludzi od najmłodszych lat, by chętnie realizowali program zrównoważonego rozwoju i zaakceptowali wyższe podatki. Należy wymienić liderów na wszystkich poziomach i we wszystkich sferach społecznych, ponieważ konieczne jest zarządzanie globalne, gdzie wszyscy realizują jeden plan (wspólne kierunki polityki na poziomie całego systemu).

 

Kompas przewiduje zmianę wszystkiego. Należy wymienić nie tylko elitę, przywódców, ale zmienić pojęcie prosperity i oddzielić je od wykorzystania zasobów naturalnych, zmienić zasady rządzenia, suwerenności, konsumpcji. Należy także przemodelować finanse, by wspierać przechodzenie od kultury posiadania do używania, zmienić pojęcie kapitału społecznego, postępu itp. Niezwykle ważną rolę odgrywać ma dalsza cyfryzacja gospodarki.

 

Źródło: euractiv.com, systemiq.earth

AS

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 132 027 zł cel: 300 000 zł
44%
wybierz kwotę:
Wspieram