13 października 2019

„Musimy być wdzięczni za dary wyrastające z jego wiary katolickiej”. John Henry Newman kanonizowany

(fot. John Everett Millais [Public domain])

13 października 2019 papież Franciszek kanonizował 5 nowych świętych, w tym bł. kard Johna Henry’ego Newmana, żyjącego w XIX w. wielkiego myśliciela i konwertytę z anglikanizmu. „Nie możemy nie być wdzięczni Newmanowi za dary, zakorzenione w jego wierze katolickiej, którymi dzielił się ze społeczeństwem (…) Brytyjczycy winni mu są dozgonną wdzięczność” – mówił dzień przed uroczystością książę Walii, Karol.

 

Wraz z kard. Newmanem, na ołtarze zostali wyniesieni: Brazylijka s. Dulce (Maria Rita do Sousa Brito Lopes Pontes), s. Mariam Teresa Mankidiyan Chiramel z Indii, Włoszka s. Józefina Vannini i świecka Szwajcarka Małgorzata Bays. Papież Franciszek w homilii zaznaczał, że „kulminacją drogi wiary jest życie w dziękczynieniu”. – To świętość życia powszedniego, o której mówi święty kardynał Newman, który stwierdził: „Chrześcijanin posiada głęboki, milczący, ukryty pokój, którego świat nie widzi […] Chrześcijanin jest wesoły, prosty, miły, łagodny, uprzejmy, uczciwy, skromny, bezpretensjonalny […] w jego postawie jest tak niewiele niezwykłości czy efektowności, że na pierwszy rzut oka można go z łatwością wziąć za zwyczajnego człowieka” – mówił Franciszek.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Na uroczystości obecni byli także przedstawiciel Wielkie j Brytanii; książę Karol wraz z 13 parlamentarzystami oraz reprezentant ministerstwa ds. równości religijnej. – W czasach, gdy wiara była kwestionowana jak nigdy przedtem, Newman jako jeden z największych teologów XIX w., zajął swój intelekt jednym z najpilniejszych pytań naszej epoki: jaka powinna być relacja między wiarą i epoką sceptyczną, świecką? Jego zaangażowanie, najpierw w ramach teologii anglikańskiej, a później, po nawróceniu, teologii katolickiej imponowała nawet jego przeciwnikom swoją śmiałą uczciwością, bezwzględnym rygorem i oryginalnością myśli – podkreślał książę Walii, Karol.

 

Wyraził przekonanie, że bez względu na własne przekonania i tradycje religijne „nie możemy nie być wdzięczni Newmanowi za dary, zakorzenione w jego wierze katolickiej, którymi dzielił się ze społeczeństwem”. Zauważył też, że Newman pomógł katolikom „stać się w pełni częścią społeczeństwa, wzbogacić nasz naród, wspólnotę wspólnot, za co wszyscy Brytyjczycy winni mu są dozgonną wdzięczność”.

 

Podczas kanonizacji obecni byli także pielgrzymi z Polski.

 

 

Na uroczystości zabrakło przedstawicieli rządu Republiki Irlandii oraz Katolickiego Uniwersytetu Irlandii, założonego przez kard. Newmana.

 

KAI

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 127 624 zł cel: 300 000 zł
43%
wybierz kwotę:
Wspieram