DZIŚ JEST:   08   KWIETNIA   2020 r.

Św. Dionizego z Koryntu
Św. Waltera, opata
 
 
 
 

Kłopoty czołowych gospodarek świata - ekonomiści obawiają się recesji

Kłopoty czołowych gospodarek świata - ekonomiści obawiają się recesji
Zdjęcie ilustracyjne pixabay.com

Sytuacja globalnej ekonomii ulega pogorszeniu. Chodzi tu o dane dotyczące Japonii, Niemiec, a także krajów azjatyckich. Niewiele pomógł nawet rozejm w chińsko-amerykańskiej wojnie handlowej.

 

Gospodarka Japonii (trzecia pod względem wielkości gospodarka świata) zanotowała spadek o 1,6 proc. w czwartym kwartale 2019 roku. To największy spadek w skali kwartał do kwartału od 2014 roku. Problemy dotykają też gospodarki niemieckiej, która popadła w stagnację.

 

Ponadto w 2019 roku spowolniły gospodarki Indii i Chin. Pod koniec lutego opublikowane zostaną dane dotyczące dynamiki PKB w tych krajach.

 

Jak ponadto zauważył Ethan Harris ekonomista Banku Ameryki, Hongkong znajduje się w fazie recesji, a to samo może wkrótce spotkać Singapur. Z kolei dane dotyczące PKB w Indonezji są najsłabsze od 3 lat. Jeszcze gorsza sytuacja panuje w Malezji. Dane za ostatni kwartał 2019 roku okazały się najgorsze od dziesięciolecia.

 

Światowej gospodarce pomogła poprawa relacji amerykańsko-chińskich. Z drugiej strony nasiliły się jednak problemy w amerykańsko-indyjskich relacjach gospodarczych. Stany Zjednoczone zrezygnowały bowiem z preferencyjnego traktowania produktów z Indii. Ten ostatni kraj z kolei podniósł cła na dobra sprowadzane z USA. 

 

Niepokój budzą także niektóre sygnały wysyłane z Polski. Przyszłą dynamikę PKB zwiastuje świadczący o kondycji przemysłu wskaźnik PMI – zauważa ekspert rynku finansowego Michał Stopka. Dobra sytuacja w przemyśle przekładała się do tej pory na korzystną koniunkturę w gospodarce. Z drugiej strony obniżenie PMI obwieszczało gospodarcze spowolnienie w przyszłości. We wrześniu 2019 wskaźnik PMI wynosił 45 punktów. Na tak niskim poziomie nie znalazł się od kryzysowego 2009 roku. Wkrótce potem współczynnik wzrostu PKB spadł poniżej 1 procenta.

 

Jeśli więc świat czeka recesja, to Polska niekoniecznie pozostanie zieloną wyspą.


źródła: edition.cnn.com / michalstopka.pl

mjend


DATA: 2020-02-24 10:55
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

do @[email protected]@ - nie wiem czy dobrze zrozumiałem, ale mnie chyba nie zrozumiano do końca - wyraźnie napisałem - "...a Ameryka to rozwinęła się z socjalizmu, ...? - podkreślę - z socjalizmu?" co do obecnej Hameryki, a właściwie od wprowadzenia tam podatku dochodowego, to mamy chyba bardzo podobne, jak nie takie samo, zdanie; Hameryka padnie na twarz, tak jak każdy kraj bawiący się w socjalizm; choćby nie wiem jaki był na wyjściu wielki; i podobnie - też kiedyś wołałem - zachowując odpowiednią intonację - hasło z filmu VABANK - AMERYKA; ale to przeszłość;
1 miesiąc temu / JARO
 
Można by w związku z brakiem towarów z Chin w Polsce odtwarzać produkcję wielu rzeczy nawet drobnych rzeczy, ale komu się będzie chciało ryzykować z tak dużymi podatkami i ZUS-em ? Zlikwidować wszelkie ulgi, prawie cały socjal, ale i zlikwidować podatek dochodowy i obowiązkowy ZUS. Państwo nie zauważy różnicy w budżecie za kilka lat państwo zyska krocie na VAT i innych, a recesja nas ominie.
1 miesiąc temu / nilko
 
Większość kapitału światowego mają w rękach masoni i żydzi, więc z gospodarką zrobią co zechcą - oczywiście w granicach przyzwolenia Bożego- i w związku z tym gospodarka światowa jest po prostu sterowana, bez względu na to czy gdzieś mamy pozorny kapitalizm, czy cokolwiek innego. Kapitał światowy to narzędzie masonów do przejęcia władzy nad światem. Dzięki Bogu my wiemy że zwycięży Niepokalane Serce Maryi, a szatan i jego pomocnicy masoni zostaną całkowicie zwyciężeni.
1 miesiąc temu / Polka
 
Dawno temu marzylem o wyjeździe do USA, ale kiedy tam pojechalem chcialem wracać czym prędzej. Wszystko wielkie, nawet malego biznesu nie otworzysz. Trzeba miec miliony i zakladac cała sieć albo szukac pracy u innych. Dużo pracują, malo świętują, ciagle sie usmiechaja, nawet bez powodu. Nie jest łatwo Polakowi zmienić myślenie. Dzieci zostawiają rodziców. "Na wnuczka" nie ma co liczyć.
1 miesiąc temu / [email protected]
 
@[email protected] - nigdzie nie zadziałał ten "paskudny" kapitalizm? ejże, a Ameryka to rozwinęła się z socjalizmu, a Polska pod ustawą Wilczka krótko, bo krótko, to czasem nie pokazała jak on, ten kapitalizm działa w praktyce; i żeby nie spowodował wzbogacenia się Polaków, to został szybko naprowadzony na powrót na siermiężny złodziejski socjalizm; a przykłady Hong Kongu czy Singapuru to pies? na dzisiaj nic lepszego w gospodarce nie wymyślono jak kapitalizm - ten ma co pracuje, ten je co pracuje; a to co mamy na świecie, to, niestety, socjalizm pełną raczej pustą gębą i gdzieniegdzie pseudokapitalizm - tzw. kapitalizm kompradorski; jemu, mimo szumnego dodatku "kapitalizm", bliżej do złodziejskiego socjalizmu; nie ma nic lepszego w gospodarce jak kapitalizm połączony z prawem rzymskim, grecką filozofią i etyką chrześcijańską; teraz ja zapytam - gdzie na świecie zadziałał socjalizm jako sposób na wzbogacenie się ogółu, a nie "wybrańców" narodów? - nigdzie;
1 miesiąc temu / JARO
 
Pan Mikke glosi kapitalizm. Jest problem, bo nigdzie nie zadziałał. W USA 40 % społeczeństwa patrzy przychylnie na socjalizm. Bo w kapitalizmie tez nie jest latwo. Tam też sa zebracy, bezdomni itd. Juz niedlugo przyjdzie Chrystus i utworzy idealne państwo miasto, Nową Jerozolime. Wtedy będzie idealnie.
1 miesiąc temu / Second
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.