DZIŚ JEST:   08   KWIETNIA   2020 r.

Św. Dionizego z Koryntu
Św. Waltera, opata
 
 
 
 

Klonowane rośliny, mięso in vitro i… robaki. Co według lewicy będziemy jeść w 2050?

Klonowane rośliny, mięso in vitro i… robaki. Co według lewicy będziemy jeść w 2050?
fot. McKay Savage from London, UK / CC BY (https://creativecommons.org/licenses/by/2.0)
#EKOLOGIZM    #MIĘSO    #WEGANIZM    #KLONOWANIE    #GMO

Rosnąca populacja świata, zmiany klimatyczne, troska o środowisko czy chęć niekorzystania ze zwierząt zmuszają wieszczących kryzys ekologiczny i żywieniowy do wychodzenia z coraz nowszymi alternatywami dla tradycyjnych sposobów żywienia. Oprócz mięsa z probówki, mięsa in vitro, sztucznie modyfikowanych roślin, coraz większą popularność zdobywa… białko pozyskiwane z owadów.

     

„Człowiek potrzebuje średnio12 kilogramów białka rocznie. To nasz główny budulec ciała. Skąd je czerpać, skoro nie z mięsa? Z owadów – tak uważa ponad 300 firm na świecie, które produkują żywność (…) Największa fabryka owadów AgriProtein znajduje się w RPA i zainwestował w nią m.in. Bill Gates” – czytamy w reportażu „Mięsny liść” opublikowanym w „Dużym Formacie”.

 

Obecnie firmy trudniące się pozyskiwaniem jedzenia z owadów, póki co przeznaczają go na pokarm dla zwierząt; karmy dla rybek, krewetek, psów czy kotów. Wkrótce wszystko może się jednak zmienić. „W Polsce i UE obowiązuje obecnie zakaz podawania pasz pochodzenia zwierzęcego w hodowli przemysłowej zwierząt. Nie wolno też na razie sprzedawać robaków na jedzenia dla ludzi, ale trwają prace nad zmianą tych przepisów” – czytamy.

 

Już wkrótce do lamusa może odejść także sam weganizm. Jak dowiadujemy się z zawartych w artykule wypowiedzi ekspertów, jednym z najlepszych zamienników mięsa jest soja – to z niej produkowane są dzisiaj najpopularniejsze „wege burgery”. A ta – jak czytamy - „nie jest zbyt ekologiczna”.

 

„Jej uprawy są odpowiedzialne m.in. za wylesianie puszczy amazońskiej w Brazylii” – mówi Piotr Wnukowski, wiceprezes NapiFeryn, firmy zajmującej się odkrywaniem alternatywnych źródeł białka.

Najskuteczniejszym sposobem na zastąpienie przemysłowej hodowli mięsa zdaje się tym samym być jedzenie owadów. „Owady zawierają znacznie więcej białka niż mięso tradycyjnych zwierząt gospodarskich. Hodowle owadów są też mniej pracochłonne i mają znacznie mniejszy wpływ na środowisko” – przekonuje autor.

 

Źródło: „Duży Format”

PR  


DATA: 2020-02-24 09:12
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Przyszłość kulinarna,,miastowych,,to będzie jak w filmie ,,Delicatessen,,
1 miesiąc temu / szpulas11
 
Cudnie! Pan Gates będzie jadł "niezdrową" wołowinkę a my karaluchy.
1 miesiąc temu / Noe
 
bardzo, koktajl z pająków dla dziecka przed szkołą i chrupiące suszone biedronki do pogryzania. Tasiemce tez można wykorzystać, dobrze odżywione. Na szczęście człowiek ma wbudowany ochronnie mechanizm obrzydzenia do rzeczy, które mu szkodzą. Następnym pomysłem będzie pewnie spożywanie własnych odchodów przyprawionych czymś tam, jakaż to ekologiczna oszczędność w ściekach i oczyszczalniach. Brzmi niedorzecznie? Poczekajcie. A nie tłamście naturalnych odruchów-tu już ktoś wypisuje, ze wymaga to ?mentalnie pewnych zmian?. Ileż to tych zmian nam już zaaplikowano? I kto jak na tym wyszedł?
1 miesiąc temu / Proszę
 
Zgadza się, ale w takim razie już wiadomo, kto ich nie będzie jadał.
1 miesiąc temu / @Bogdan
 
Odważnych może jest sporo, tylko ci, o których piszesz, nie dopuszczają ich do władzy. Przecież nawet, gdy były na świecie jakieś przewroty, gdy na czele stawał uczciwy człowiek, w bardzo krótkim czasie przydarzało mu się coś niemiłego, a jego miejsce zajmowała odpowiednia dla zakulisowych władców osoba.
1 miesiąc temu / @grimm
 
Wszystkie te negatywne zmiany następują błyskawicznie, przecież to może być scenariusz nawet na najbliższe lata. Jakiego czasu potrzeba, żeby ludzi doprowadzić do skrajnej nędzy, zwłaszcza jeśli ma się takie narzędzia, jak posiadacze połowy zasobów Ziemi To chyba obecnie niespełna trzydzieści osób.
1 miesiąc temu / @PIK
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.