DZIŚ JEST:   09   SIERPNIA   2020 r.

XIX Niedziela zwykła
Św. Teresy Benedykty od Krzyża
Św. Kandydy Marii od Jezusa
 
 
 
 

Klęska rządowego programu „Za życiem”. Kadencja PiS rekordowa pod względem liczby aborcji

Klęska rządowego programu „Za życiem”. Kadencja PiS rekordowa pod względem liczby aborcji
Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com

„W ubiegłym roku w Polsce dokonano 1076 legalnych zabiegów aborcyjnych – o kilkanaście więcej niż rok wcześniej. To jednocześnie drugi rekordowy wynik od 2002 r. Dane te dobitnie świadczą o tym, że choć z rządowego programu Za życiem działającego od stycznia 2017 roku korzysta co roku 4 tys. rodziców, to nie spełnił on głównego, zakładanego przez ustawodawcę celu – nie zmniejszył liczby kobiet decydujących się na usunięcie ciąży z powodu wad płodu. Niezmiennie nad Wisłą przeprowadza się około tysiąca legalnych aborcji rocznie” – informuje serwis gazetaprawna.pl.

 

Autorki tekstu pt. „Za życiem nie zmniejszyło liczby aborcji” – Klara Klinger i Agata Szczepańska – zwracają uwagę, że przez wiele lat w Polsce liczba aborcji w skali roku nie przekraczała 1000. Zmieniło się to po objęciu władzy przez obóz Zjednoczonej Prawicy. W roku 2016, czyli tuż przed wejściem w życie rządowego programu, zamordowano 1098 dzieci poczętych. W kolejnych latach liczba aborcji utrzymała się na tym poziomie.

 

„Dlaczego zasiłek i ułatwienia nie przyniosły zakładanego rezultatu?” – pytają Klinger i Szczepańska, po czym przytaczają opinie ekspertów, którzy zwracają uwagę, że jedynym sprawnie działającym elementem programu „Za życiem” są bezpośrednie wypłaty. „Reszta obiecanych mechanizmów pomocy dzieciom z niepełnosprawnościami kuleje” – podkreślają specjaliści.

 

„Nadal nie ma opieki wytchnieniowej, która miała odciążyć rodziców (dopiero w połowie tego roku ruszyły konkursy dla gmin), zaś gwarantowany brak kolejek do leczenia dla takich dzieci nie zawsze udaje się wyegzekwować. Brakuje specjalistów albo rodzice i placówki medyczne często nawet nie wiedzą o istnieniu takiej możliwości” – czytamy w serwisie gazetaprawna.pl.

 

W założeniach program miał sprawić, że ludzie będą mniej się obawiać i bardziej otwarcie podchodzić do perspektywy bycia rodzicem dziecka z niepełnosprawnością. Ale to tak nie zadziałało. Bo otrzymują wsparcie na wczesnym etapie, a potem mają te same problemy i te same wyzwania, z którymi borykamy się od lat – mówi Paweł Kubicki, ekspert ds. osób niepełnosprawnych ze Szkoły Głównej Handlowej.

 

Jeśli chodzi o zasiłek z tytułu urodzenia dziecka z niepełnosprawnością, to zakładam, że jeśli ktoś się dobije do lekarza, który wystawi zaświadczenie, to zostanie on wypłacony. Jeśli chodzi o doradztwo asystentów rodziny, to działa słabo – jest problem z tym, że nie wszyscy do nich docierają, a ci, którzy docierają, dowiadują się głównie, dokąd mogą się zgłosić po pomoc. Działa raczej informacja, a nie prawdziwe wsparcie – mówi Paweł Kubicki. I dodaje, że cel, który zakładał, iż ludzie mają się mniej obawiać i bardziej otwarcie podchodzić do perspektywy bycia rodzicem dziecka z niepełnosprawnością, absolutnie nie został osiągnięty.

 

Klinger i Szczepańska przypominają, że program „Za życiem” miał stanowić rządową rekompensatę dla środowisk pro-life, po tym, jak w 2016 roku Sejm odrzucił obywatelski projekt ustawy STOP Aborcji. „Rząd zapowiedział wówczas, że wprowadzi mechanizmy wspierające rodziny, w których ma urodzić się dziecko z niepełnosprawnością. W pewnym uproszczeniu, miał być to wachlarz ułatwień, które sprawą, że ludzie sami z siebie zrezygnują z aborcji ze względu na nieuleczalną chorobę dziecka poczętego” – wskazują autorki publikacji.

 

„Program trochę poprawił sytuację, wiele nie zmienił. Na pewno nie jest to – jak obiecywano – całościowe, wielowymiarowe i w istotny sposób zmieniające realia wsparcie” – podsumowują autorki tekstu.

 

 

Źródło: gazetaprawna.pl

TK

 

  


DATA: 2019-10-29 13:06
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
13
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Z tymi "wadami plodu" to jest tak ze te te testy pokazuja zawsze mozliwosc wystopienia czegos tam a to cos tam jest przedstawiane i odbierane niemal jako pewnik,nazwalbym to zastraszeniem wada.Dajmy na to dwie kobiety z takim samym wynikiem u starszej bedzie wynik niemal tragiczny a u mlodszej ok.algorytm doliczy wiek i wyda bezduszny werdykt ze pewnie bedzie problem.Warto dodac ze wiele kobiet ktore nie daly sie wrobic w to zastraszenie urodzila zdrowe dzieci ktore mialy byc chore.Jak to przeciez testy pokazaly ze bedzie zle a no tak ustawione sa ze pokazuja mozliwosc ze bedzie zle.Podejscie czy zle czy dobrze my bedziemy rodzic i juz bo jestesmy prolife jest najlepsze i zbawienne co nie znaczy ze Pan Bog zechce dac w opieke kochaniutkie dziecko z problemem jezeli jest taka jego Wola.Nalezy przyjac z miloscia i jako Krzyz laske na koncu swiata moze sie okaza ze bylo to nawet zbawienne dla dusz i calej rodziny na zycie wieczne.Nie wiesz co wybrac wybierz Zycie.
9 miesięcy temu / Nick
 
Jeden parametr a już wyciągacie wnioski jak by Polacy byli zamknięci w swoim kraju i innych czynników nie było. Z jednej strony presja za aborcją ze strony mediów, polityków, feministek, celebrytów i wielu innych oddziaływań na młodych ludzi. Z drugiej strony rodzina, kościół, wartości narodowe stoją za życiem. Edukacja i wsparcie finansowe rodziny jest kluczem do obrony życia. Odbudowa autorytetów jest konieczna do budowania bezpiecznego środowiska życia polskiej rodziny.
9 miesięcy temu / Robi
 
gość katolik - a ja z Tobą nie do końca się zgodzę - jak dajesz się przeorientować na zło to jest to twój wybór. Jakoś nie wszyscy zapisali się do ormo czy zomo za komuny a przecież władze chciały przeorientować. A fakty są takie że to jest zawsze aktualne:"Wtedy dwóch będzie w polu: jeden będzie wzięty, drugi zostawiony. 41 Dwie będą mleć na żarnach: jedna będzie wzięta, druga zostawiona." Wybieraj dobrze bez wzgledu na "orientowanie".
9 miesięcy temu / Jot
 
grimm - z powodu wad? Na pewno? Ktoś to weryfikuje? Ludzie chcą zabijać. Takie są fakty.
9 miesięcy temu / Jot
 
zwiększyła się liczba kobiet poddających się aborcji z powodu wad płodu. Pytaniem jest dlaczego wzrasta liczba chorych płodów. I co zrobić by ten trend odwrócić? Dlaczego PIS po 4 latach ani piśnie na temat skażeń środowiska i nie prowadzi prac legislacyjnych ograniczających do minimum chemizację środowiska i wszystkich tego aspektów. Od szczepionek przez ubrania i pasty do zębów po chemtrails.
9 miesięcy temu / grimm
 
@Darius: w czasie gdy czarne feministki podżegają do morderstw na ulicy za pieniądze sorosa, na co bez wyrzutów sumienia pozwala PiS, środowiska pro-life pracują na twoje utrzymanie i wychowują dzieci. Zajmują się chorymi starymi rodzicami. Walczą z systemową przemocą gospodarczą zorganizowaną i podtrzymywaną przez PiS.
9 miesięcy temu / pro-life
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.