DZIŚ JEST:   13   LISTOPADA   2019 r.

Świętych Braci Męczenników - Benedykta, Jana, Izaaka
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 57  >   NASZE DZIEDZICTWO

Andrzej Solak

Klęska „drugiego Nerona”


Bezprzykładne męstwo kawalerów rodyjskich oraz ich towarzyszy broni w samotnym boju na odległej wyspie przeciwko muzułmańskiej nawale uratowało Wieczne Miasto przed krwiożerczym zdobywcą Konstantynopola, któremu marzyło się również panowanie nad Rzymem.

 

Latem 1480 roku w Rzymie panował nastrój paniki. Tysiące mieszkańców w popłochu uchodziło z miasta. Ewakuację rozważał sam papież Sykstus IV oraz kardynałowie. Z południowych krańców Półwyspu Apenińskiego dochodziły bowiem zatrważające wieści o postępach tureckich wojsk inwazyjnych.

Uwaga całego chrześcijańskiego świata kierowała się również ku pewnej odległej wyspie na Morzu Egejskim, której obrońcy wzięli na siebie furię znacznej części armii najeźdźców. To właśnie tam, na brzegach Rodos, rozstrzygały się w owe dni losy Starego Kontynentu.

 

Sprawcą kataklizmu był władca imperium osmańskiego, sułtan Mehmed II – postać wyjątkowo odrażająca. Nosił wiele napuszonych tytułów, w tym najpopularniejsze: Miecz Islamu oraz Zdobywca Świata. Chrześcijanie znali go jako „drugiego Nerona” i Krwiopijcę.

 

Objął tron w wieku dziewiętnastu lat, a jego pierwszą decyzją polityczną był nakaz uśmiercenia przyrodniego brata, zaledwie rocznego Ahmeda. Następnie sułtan przystąpił do masowego zabijania domniemanych przeciwników, aż całkiem pogrążył się w krwawym amoku. Kraj przeistoczył się w gigantyczne więzienie, w którym rządził paniczny strach. Nader częstym widokiem stały się sceny publicznych egzekucji – nawet najwyżsi rangą urzędnicy nie byli pewni dnia ani godziny. Sułtan przewidująco rozwiązał problem stabilności władzy, zarządzając, by w przyszłości następcy tronu mieli prawo wymordowania swych braci. Ów szokujący pragmatyzm przeszedł do historii jako prawo o bratobójstwie.

 

Przemoc szalejąca w stosunkach wewnętrznych wylała się również daleko poza granice imperium. W roku 1453 wojska Mehmeda II zdobyły Konstantynopol, kładąc kres istnieniu Cesarstwa Bizantyńskiego. Sułtan osobiście odprawił dziękczynny namaz przy głównym ołtarzu zbezczeszczonej katedry patriarszej Hagia Sophia. Publicznie podziękował prorokowi Mahometowi za zajęcie Nowego Rzymu, po czym zapowiedział chęć rozprawienia się ze Starym Rzymem.

 

Islamski władca nie spoczął na laurach. Natychmiast rzucił się w wir nowych podbojów. Choć wyprawa na Belgrad (1456) zakończyła się sromotną klęską (dzięki krucjacie zorganizowanej przez świętego Jana Kapistrana oraz Jana Hunyadyego), niedługo szczęście znów uśmiechnęło się do Krwiopijcy. Jego armie zdobyły Synopę, Trapezunt, Kaffę… Stopy żołdactwa zdeptały Wołoszczyznę, Bośnię, Moreę, Albanię, Mołdawię, Negroponte…

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
 

Sejm wybrał w środę składy osobowe komisji merytorycznych, które w nowej kadencji będą pracowały nad projektami ustaw. Parlamentarzyści Konfederacji bezskutecznie domagali się udziału swych przedstawicieli w małych komisjach oraz w komisji do spraw służb specjalnych.

 

 
 

Stolica Apostolska potwierdza swe zaufanie do australijskiego wymiaru sprawiedliwości, uznając decyzję Są Najwyższego Australii, który przyjął prośbę kard. George'a Pella; jest świadoma tego, że kardynał zawsze utrzymywał, że jest niewinny. Ogłoszone 13 listopada oświadczenie watykańskiego Biura Prasowego zapewnia jednocześnie ponownie o „bliskości z tymi, którzy ucierpieli wskutek seksualnego wykorzystywania ich przez duchowieństwo”.

 

Wartość życia nie powinna podlegać żadnym rozgrywkom politycznym. Na temat wartości życia takie gremium jak Trybunał Konstytucyjny powinno się wypowiadać bez zająknięcia – powiedział ksiądz Tomasz Kancelarczyk. Skomentował on brak orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego w sprawie niezgodności z Konstytucją RP tak zwanej przesłanki eugenicznej, co oznacza, że poselski wniosek ten przepadł.

 

Senator Jeanine Anez opozycyjnej partii Jedność Demokratyczna została powołana na tymczasową prezydent Boliwii na miejsce dotychczasowego szefa państwa, Evo Moralesa, który 10 listopada ustąpił z urzędu. Miejscowi biskupi wezwali mieszkańców do „spoglądania w przyszłość z nadzieją”. Podkreślili przy tym, że w kraju nie było zamachu stanu.

 

Gwinejski kardynał mocno skrytykował ideologię LGBT, która dzisiaj przejmuje kontrolę nad rządami państw i ośrodkami edukacyjnymi, jednak jej początków upatruje w szeroko podzielanej i przyjętej przez Zachód mentalności antykoncepcyjnej.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.