DZIŚ JEST:   26   STYCZNIA   2021 r.

Św. Tymoteusza, biskupa
Św. Tytusa, biskupa
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 12  >   Korzenie polskości

Beata Górecka

Klejnoty sztuki staropolskiej


W krakowskim, szesnastowiecznym pałacu biskupa Erazma Ciołka przy ul. Kanoniczej 17 mieści się jeden z oddziałów Muzeum Narodowego ze zbiorami sztuki polskiej od XII do XVIII wieku. W zabytkowych wnętrzach znalazły swoje miejsce zarówno wspaniałe obrazy, duże nastawy ołtarzowe i rzeźby, jak i niewielkie obrazki i figurki przeznaczone do prywatnej dewocji.


W przedsionku pierwszego piętra, przed wejściem do komnat, wyeksponowano fragmenty romańskich i wczesnogotyckich detali architektonicznych, a także kamienną (niestety częściowo uszkodzoną) figurę św. Krzysztofa z ok. 1370 r. Jednakże to nie kamień, ale drewno było głównym tworzywem, z którego powstały przechowywane w muzeum zabytki.


Perła średniowiecznej kolekcji

W pierwszej z trzech sal poświęconych sztuce gotyckiej można podziwiać prawdziwą „perłę” kolekcji – pochodzącą z początku XV wieku rzeźbę zwaną Madonną z Krużlowej. Maryja została tu przedstawiona jako młoda, szczupła kobieta, o wysokim czole, wyrazistych ustach i gładkich, lekko zaróżowionych policzkach. Ujęta w silnym kontrapoście i przechylona nieco w tył, trzyma na lewej ręce nagie Dzieciątko, prawą dotykając Jego stopy. Ubrana jest w królewskie szaty: karminową suknię i złoty, mocno udrapowany płaszcz o dekoracyjnym, kaskadowym układzie fałdów. Zwraca uwagę wzajemna więź łącząca małego Jezusa i jego Matkę, dodatkowo podkreślona przez podobieństwo rysów twarzy obu postaci. Krużlowska Madonna należy do grupy tzw. „Pięknych Madonn”, których powstanie wiąże się z ówczesnym ogólnoeuropejskim dążeniem do ukazania świętych jako osób idealnie pięknych, aby w ten sposób odzwierciedlić ich duchowe przymioty. Maryja została tu wyobrażona jako nowa Ewa, która ofiarowuje ludziom owoc swojego łona – Jezusa przynoszącego odkupienie.
W podobnej konwencji stylistycznej utrzymane jest epitafium Wierzbięty z Branic pochodzące z kościoła parafialnego w Ruszczy. Przed tronującą Madonną z Dzieciątkiem klęczy zakuty w zbroję rycerz polecany Bożej opiece i wstawiennictwu Maryi przez św. Grzegorza. W przedstawieniu tym zobrazowany został dogmat obcowania świętych. Znaczne pomniejszenie postaci adoranta w stosunku do świętych postaci ma odzwierciedlić hierarchiczny porządek ustanowiony przez Stwórcę.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Powiedzcie, ojcowie i matki, czy szukacie tak pilnie zbawienia swych dzieci, jak to czynił św. Jan? Czy porzuciliście wszystko i naraziliście się na śmierć, by ocalić i uratować ich dusze? Czy ze łzami w oczach błagaliście Boga, by odpuścił im grzechy? Powiadacie, że wasze dzieci nie chcą służyć Bogu. Gdzież wasze łzy, pokuty i jałmużny? Gdzie wasze wysiłki, by je ratować z toni?

 
 

1977 – zmarł Dietrich von Hildebrand, filozof i teolog katolicki. Pochodził z oziębłej religijnie rodziny protestanckiej. W 1914 roku, podczas studiów filozoficznych przeszedł na katolicyzm. Jako gorący katolik i przeciwnik nazizmu musiał po dojściu Hitlera do władzy uciekać do Austrii. Po jej aneksji przez III Rzeszę wyjechał do Szwajcarii, stamtąd do USA, gdzie spędził resztę życia.

 

Trwa genderowy blitzkrieg Joe Bidena. Nowy prezydent Stanów Zjednoczonych powrócił do polityki Baracka Obamy i pozwolił pełnić służbę wojskową ludziom nieutożsamiającym się z własną płcią biologiczną.

 

Ministerstwo Sprawiedliwości oczekuje na odpowiedzi władz brytyjskich oraz szpitala w Plymouth w sprawie pana Sławomira – naszego rodaka, który po uzyskaniu statusu dyplomatycznego ma powrócić do kraju na leczenie i rehabilitację. Zgodnie z niedzielną zapowiedzią, wiceminister Marcin Warchoł podjął w poniedziałek rano interwencję w Derriford Hospital – gdzie przetrzymywany jest pan Sławomir – oraz w brytyjskim resorcie spraw zagranicznych.

 

Świat po pandemii będzie zmierzał to zniszczenia niezależności, jaką cieszy się klasa średnia. Czeka nas coś na kształt "nowego komunizmu". Nadzieja jednak pozostaje: to Boża Opatrzność. Roman Kluska w rozmowie z Pawłem Chmielewski. Zobacz program "Jaka jest prawda?"


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.