DZIŚ JEST:   03   SIERPNIA   2020 r.

Św. Lidii z Tiatyry
Św. Nikodema
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 12  >   Korzenie polskości

Beata Górecka

Klejnoty sztuki staropolskiej


W krakowskim, szesnastowiecznym pałacu biskupa Erazma Ciołka przy ul. Kanoniczej 17 mieści się jeden z oddziałów Muzeum Narodowego ze zbiorami sztuki polskiej od XII do XVIII wieku. W zabytkowych wnętrzach znalazły swoje miejsce zarówno wspaniałe obrazy, duże nastawy ołtarzowe i rzeźby, jak i niewielkie obrazki i figurki przeznaczone do prywatnej dewocji.


W przedsionku pierwszego piętra, przed wejściem do komnat, wyeksponowano fragmenty romańskich i wczesnogotyckich detali architektonicznych, a także kamienną (niestety częściowo uszkodzoną) figurę św. Krzysztofa z ok. 1370 r. Jednakże to nie kamień, ale drewno było głównym tworzywem, z którego powstały przechowywane w muzeum zabytki.


Perła średniowiecznej kolekcji

W pierwszej z trzech sal poświęconych sztuce gotyckiej można podziwiać prawdziwą „perłę” kolekcji – pochodzącą z początku XV wieku rzeźbę zwaną Madonną z Krużlowej. Maryja została tu przedstawiona jako młoda, szczupła kobieta, o wysokim czole, wyrazistych ustach i gładkich, lekko zaróżowionych policzkach. Ujęta w silnym kontrapoście i przechylona nieco w tył, trzyma na lewej ręce nagie Dzieciątko, prawą dotykając Jego stopy. Ubrana jest w królewskie szaty: karminową suknię i złoty, mocno udrapowany płaszcz o dekoracyjnym, kaskadowym układzie fałdów. Zwraca uwagę wzajemna więź łącząca małego Jezusa i jego Matkę, dodatkowo podkreślona przez podobieństwo rysów twarzy obu postaci. Krużlowska Madonna należy do grupy tzw. „Pięknych Madonn”, których powstanie wiąże się z ówczesnym ogólnoeuropejskim dążeniem do ukazania świętych jako osób idealnie pięknych, aby w ten sposób odzwierciedlić ich duchowe przymioty. Maryja została tu wyobrażona jako nowa Ewa, która ofiarowuje ludziom owoc swojego łona – Jezusa przynoszącego odkupienie.
W podobnej konwencji stylistycznej utrzymane jest epitafium Wierzbięty z Branic pochodzące z kościoła parafialnego w Ruszczy. Przed tronującą Madonną z Dzieciątkiem klęczy zakuty w zbroję rycerz polecany Bożej opiece i wstawiennictwu Maryi przez św. Grzegorza. W przedstawieniu tym zobrazowany został dogmat obcowania świętych. Znaczne pomniejszenie postaci adoranta w stosunku do świętych postaci ma odzwierciedlić hierarchiczny porządek ustanowiony przez Stwórcę.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Trwająca pandemia została wykorzystana przez Światową Organizację Zdrowia jako pretekst do promowania aborcji farmakologicznej. WHO opublikowała poszerzoną wersję wydanego w marcu przewodnika, w którym zaleca państwom utrzymanie „kluczowych usług", pomimo ograniczeń nakładanych w związku z koronawirusem. Wśród tych „usług", w rozdziale dotyczącym „praw reprodukcyjnych i seksualnych" wymieniona została „bezpieczna aborcja". WHO otwarcie zachęca kobiety planujące dokonanie aborcji do samodzielnego przeprowadzenia jej w domu z użyciem środków poronnych, wpisanych zresztą przez Organizację na listę „kluczowych leków". Nie wspomina przy tym o zagrożeniach dla zdrowia i życia związanych z tą praktyką. WHO zaleca także, by władze państw rozważyły zniesienie części ograniczeń, które utrudniają nie tylko dostęp do aborcji, ale także sprowadzanie środków medycznych wywołujących poronienie.

 
 

W niedzielę 2 sierpnia po godzinie 21.30 w hiszpańskiej Plasencji wybuchł pożar zabytkowego kościoła San Martin. Miejscowe służby nie wykluczają celowego działania, gdyż ogień prawdopodobnie pojawił się przed świątynią. Trwa szacowanie strat.

 

„Tak zwana pandemia koronawirusa to jeden wielki przekręt, który zresztą już widzieliśmy mniej więcej dekadę temu podczas tzw. świńskiej grypy, kiedy to WHO ogłosiła pandemię szóstego stopnia”, pisze na łamach tygodnika „Do Rzeczy” dr Mariusz Błochowiak.

 

Powołana przez Sejm komisja ds. pedofilii stoi przed gigantycznym zadaniem. Może pomóc przezwyciężyć milczenie panujące wokół zbrodni pedofilii. Idzie nie tylko o Kościół, ale również o środowiska celebryckie czy przestrzeń edukacji. O wyzwaniach stojących przed komisją mówił mec. Jerzy Kwaśniewski, prezes Ordo Iuris, w rozmowie z Pawłem Chmielewskim.

 

„Czekają nas naprawę ciężkie czasy. To będą ogromne wyzwania, o skali od dawna nieznanej. Kryzys gospodarczy, z którym zmaga się świat dopiero się rozpoczyna (…) nie możemy zaspać. Koronawirus się nie skończył” – ostrzega w wywiadzie dla „Sieci” premier Mateusz Morawiecki.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.