DZIŚ JEST:   26   LUTY   2020 r.

Środa Popielcowa
Św. Aleksandra, biskupa
Św. Pauli Montal
 
 
 
 

Klauzula sumienia przed Trybunałem Konstytucyjnym

Klauzula sumienia przed Trybunałem Konstytucyjnym
Krzysztof Kuczyk/FORUM

Trybunał Konstytucyjny przyjął do rozpatrzenia wniosek Naczelnej Rady Lekarskiej w sprawie klauzuli sumienia. Wniosek NRL złożyła w marcu, a więc jeszcze zanim prof. Bogdan Chazan, dyrektor Szpitala Specjalistycznego im. Świętej Rodziny w Warszawie, stał się ofiarą wadliwie skonstruowanych przepisów.


– Cieszymy się, że samorząd lekarski mógł tak istotną dla lekarzy kwestią zająć się wcześniej i złożyć wniosek w Trybunale, zanim powstały opinie i raporty różnych osób i instytucji. Jesteśmy zadowoleni, że temat podjął również Rzecznik Praw Obywatelskich. Otrzymaliśmy informację, że wniosek będzie rozpatrywany przez Trybunał w pełnym składzie. Oczekujemy dogłębnego zbadania, czy granice korzystania z wolności sumienia zostały dla lekarzy wytyczone prawidłowo. W szczególności ważne jest dla nas, czy obowiązek wskazania innego lekarza przez lekarza odmawiającego świadczenia ze względu na konflikt sumienia jest zgodny z Konstytucją RP. Czekamy na zawiadomienie o terminie rozprawy – mówi prezes NRL Maciej Hamankiewicz.


Naczelna Rada Lekarska zaskarżyła do TK przepis art. 39 ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty jako niezgodny z zasadą wolności sumienia sformułowaną w Konstytucji RP oraz Międzynarodowym Pakcie Praw Obywatelskich i Politycznych z 19 grudnia 1966 r. w zakresie, w jakim nakłada na lekarza obowiązek wykonania niezgodnego z jego sumieniem świadczenia zdrowotnego, mimo że zwłoka w udzieleniu tego świadczenia nie spowodowałaby niebezpieczeństwa utraty życia, ciężkiego uszkodzenia ciała lub ciężkiego rozstroju zdrowia.


Według Rady, przepisy obligujące lekarza odmawiającego wykonania świadczenia do wskazania innego podmiotu, które by to świadczenie wykonał, są nie tylko niezgodne z zapisami ustawy zasadniczej, ale stwarzają pozory prawa do wolności sumienia.Źródło: „Nasz Dziennik”

KRaj


DATA: 2014-07-04 21:53
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Hans Frank jeśli dobrze pamiętam w 1941. zarządził, iż lekarz który odmówi zabiegu aborcji na terenie guberni jakiejkolwiek słowiance szedł do obozu. Dziś już niehitlerowskie prawo na szczęście karze tylko pozbawieniem mienia i stanowiska. Szczęściarz z tego prof. Chazana, że urodził się później.
ponad 5 lat temu / ślusarz-spawacz
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.