DZIŚ JEST:   19   WRZEŚNIA   2019 r.

NMP z La Salette
Św. Januarego, męczennika
Św. Alfonsa de Orozco
 
 
 
 

Klauzula sumienia na celowniku. ONZ chce zastąpić ją szeregiem pseudo-praw

Klauzula sumienia na celowniku. ONZ chce zastąpić ją szeregiem pseudo-praw
Fot. REUTERS / Denis Balibouse / FORUM

Urzędnicy ONZ chętnie poczyniliby zamach na resztki wolności i wprowadzili szereg pseudo-praw. W katalogu jest aborcja i eutanazja. Dyskusja ruszy tuż po świętach.

 

Jeszcze przed Wielkanocą w ramach Komitetu Praw Człowieka ONZ (KPCz) odbyła się dyskusja, która stanowi kolejny krok w forsowaniu przez ten zespół pseudo-prawa do aborcji. „KPCz w swoich działaniach dodaje kolejne postulaty zwalczając klauzulę sumienia a także próbując zapewnić szeroki dostęp do antykoncepcji w Państwach-Stronach Paktu, do którego należy także Polska. Sytuacja prawna naszego kraju w kwestii klauzuli sumienia była przedstawiana przez Komitet jednoznacznie negatywnie” – ocenił Instytut Ordo Iuris.

 

Aktualnie Komitet pracuje nad przyjęciem nowego Komentarza Ogólnego do art. 6 Prawo do życia, Międzynarodowego Paktu Praw Obywatelskich i Politycznych (MPPOiP). Dyskusja trwa, a podczas przedświątecznej sesji padły propozycje, by Komentarz „został pogłębiony poprzez kolejne postulaty, które dotyczą: klauzuli sumienia i zmiany dotychczasowego prawa w tym zakresie oraz zapewnienia efektywnego dostępu do szerokiej gamy środków antykoncepcyjnych w Państwach-Stronach Paktu”.

 

Na tym nie koniec. KPCz uważa bowiem, że zjawisko dostępu przez kobiety i dziewczynki do aborcji jest czymś czego nie powinno się krytykować. Postulaty idą dalej – to zapewnienie „efektywnego dostępu do aborcji” i wezwanie do zrewidowania już istniejących praw i praktyk.

 

W tym kontekście na uwagę zasługuje tzw. klauzula na którą może powoływać się personel medyczny. „Według członków Komitetu, jest to jedna z barier uniemożliwiająca efektywny dostęp do aborcji. Ten postulat odczytywany w kontekście całej treści paragrafu 9 omawianego Komentarza, oznacza że wprowadzone może zostać nieistniejące prawo do aborcji, a to budzi poważne wątpliwości na gruncie prawa międzynarodowego” – zauważył Ordo Iuris.

 

Jak przypomniał, „prawo do odmowy wykonania czynności sprzecznej z własnym sumieniem stanowi przejaw wolności myśli, sumienia i religii – a to prawo jest potwierdzone w art. 18 MPPOiP. Ponadto kluczowym prawem człowieka jest postępowanie zgodnie z własnym sumieniem oraz wolność od przymusu postępowania wbrew niemu, natomiast zgodnie z oficjalnym prawodawstwem międzynarodowym nie istnieje rzekome prawo do aborcji” – podkreślił Instytut.

 

Dyskusja jest ważna dla Polski, bo członkowie Komitetu niejednokrotnie odwoływali się do sytuacji w naszym kraju, jako negatywnego przykładu - „rosnącego problemu jakim jest klauzula sumienia” wypaczając tym samym na arenie międzynarodowej obraz polskiego prawa.

 

Jak podało Ordo Iuris, jedynym pozytywnym aspektem dotychczasowej dyskusji było przyznanie przez Sprawozdawcę przygotowującego pierwszy projekt Komentarza, że nie należy mówić o obowiązku edukowania przez Państwo-Stronę o „prawach seksualnych i reprodukcyjnych” a jedynie o „możliwościach związanych z seksualnym i reprodukcyjnym zdrowiem”. Sprawozdawca przyznał, że mówienie w o „prawach” w kontekście „seksualnego i reprodukcyjnego zdrowia” jest bardzo delikatną kwestią.

 

Instytut przypomniał przy tym, że w prawie międzynarodowym „brak jest wiążącego traktatu, który uznawałby rzekome prawa seksualne i reprodukcyjne”.

 

Dyskusja nad Komentarzem - w tym dotykająca zagadnień dotyczących eutanazji i tzw. asystowanego samobójstwa - zapowiedziana jest na 3 kwietnia 2018 roku.

 

Źródło: Ordo Iuris
MA


DATA: 2018-04-01 13:19
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

ONZ jako organizacja zarządzana przez tych, którzy posiadają 95% kapitału jest organizacją terrorystyczną. Nie robi nic w obronie słabszych. Potrafi ich tylko zabijać.
ponad 1 rok temu / Piotr
 
KPCz? Komunistyczna Partia Człowieków... Ta oficjalna nazwa to ściema!
ponad 1 rok temu / agricola
 
A KTO NA ŚWIECIE PRZEJMUJE SIĘ JESZCZE ONZ-TEM - NAJBARDZIEJ ZDEGENEROWANĄ , BIUROKRATYCZNĄ,NIEWYDAJNĄ , SKORUMPOWANA I PRZEGNIŁĄ ORGANIZACJĄ ŚWIATA?! TAM NIELICZNI BIUROKRACI Z KRAJÓW BIEDNYCH BIORĄ GIGANTYCZNE PENSJE ZA NIC, ZDOLNOŚĆ UTRZYMYWANIA POKOJU JEST ZEROWA (PATRZ SREBRENICA!), A ŻEBY DODAĆ SOBIE ANIMUSZU POKRZYKUJĄ W OBRONIE PEDAŁÓW, LESBIJEK,WOLNEJ ABORCJI ETC.ETC.! ZAMIAST UCZESTNICZYĆ W TEJ IDIOTYCZNEJ SZOPCE POLSKA POWINNA SIĘ WYCOFAĆ, A SKŁADKĘ PRZEZNACZYĆ NA NAPRAWDĘ GODNY CEL!
ponad 1 rok temu / gość
 
ONZ zaczyna być organizacją narodów zdegenerowanych.
ponad 1 rok temu / DNA
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.