DZIŚ JEST:   20   CZERWCA   2018 r.

Bł. Benigny z Trzebnicy
 
 
 
 

„Klauzula sumienia dyskryminuje kobiety”. Kuriozalny wyrok norweskiego sądu w sprawie polskiej lekarki

„Klauzula sumienia dyskryminuje kobiety”. Kuriozalny wyrok norweskiego sądu w sprawie polskiej lekarki
Zdjęcie ilustracyjne. fot.Jason Morrison/freeimages.com

Dr Katarzyna Jachimowicz, polska lekarka pracująca w Norwegii przegrała w I instancji wytoczony przez nią proces w obronie klauzuli sumienia. Sędziowie uznali bowiem, że „powołanie się przez dr Jachimowicz na klauzulę sumienia oznaczało… dyskryminację kobiet”.

 

Polska lekarka rozpoczęła pracę na stanowisku lekarza rodzinnego w gminie Sauhered w 2008 roku. Przed podpisaniem umowy zakomunikowała pracodawcy, że nie będzie kierować pacjentek na aborcję ani zakładać im domacicznych wkładek wczesnoporonnych, co nie spotkało się z jego sprzeciwem, ponieważ było w pełni zgodne z obowiązującym wówczas prawem.

 

Całkowite zniesienie klauzuli sumienia spowodowało, że Polka straciła pracę. Powód? Motywowana sprzeciwem sumienia odmowa zakładania tzw. spiralek. Mimo, że wielu innych lekarzy w byłym miejscu pracy dr Jachimowicz również odmawia wykonania tego typu „zabiegu”, to jednak nie zostali oni zwolnieni. Okazało się, że rzekoma „niekompetencja” pracowników jest „mniejszym złem” niż sprzeciw sumienia.

 

Po czwartkowym wyroku dr Jachimowicz rozważa zwrócenie się do sądu II instancji, a jeśli to nie pomoże, to również do Sądu Najwyższego oraz Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu. Według wielu ekspertów z Polski i Norwegii, wraz z działaniami w tej sprawie kolejnych instytucji sądowych wzrastają szanse Polki na wygraną.

 


Źródło: gosc.pl, PCH24.pl

TK


DATA: 2017-02-09 14:29
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Skoro się wstydzisz że nagrzeszyłeś złością, to idź się wyspowiadać.
ponad 1 rok temu / do Hoho
 
Tyle zlosci u katolika!! Wstyd, toz to grzech!
ponad 1 rok temu / Hoho
 
Oto pojawiła się nowa wersja Stormera, na razie nieudolnie pragnąca dorównać oryginałowi w błaznowaniu. Ten sam poziom braku inteligencji, braku zrozumienia i braku argumentacji merytorycznej daje nadzieję że się wyrobi i będzie kolejnym źródłem ubawu. Oczywiście o ile to nie krótkotrwała pomoc ze Stowarzyszenia Masochistów, a zlecenie stałe.
ponad 1 rok temu / Hohoho
 
Widze ze od blaznowania i " poboznych" zyczen mamy juz tutaj godnych reprezenetatow i nie jest to stormer. Brak zrozumienia jest notorycznym bledem popelnianym na tym forum. Odmiennosc pogladow nazywa sie blaznowaniem, to dopiero pokaz inteligencji!!!! Szacunek
ponad 1 rok temu / Hoho
 
Dużo ciężej będzie tobie kiedykolwiek wyjść ze stanu braku rozumienia znaczenia słowa "logiczne". Błaznuj dalej :-D
ponad 1 rok temu / do Stormer
 
Tak to jest, kiedy od pojęcia "morderstwo" tworzy się wyjątki. Przyroda nie znosi patologii. Zawsze znajdzie sposób by ją wyeliminować, często w krwawy i bezlitosny sposób. Tak było i jest od tysięcy lat. Wszystkie "odkryte" postępackie dewiacje znane są od zawsze i zawsze kończyły w piachu. Nihil novi sub sole postępowi idioci i na "zdrowie".
ponad 1 rok temu / agricola
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.