DZIŚ JEST:   09   SIERPNIA   2020 r.

XIX Niedziela zwykła
Św. Teresy Benedykty od Krzyża
Św. Kandydy Marii od Jezusa
 
 
 
 

Klauzula sumienia dla farmaceuty? Te słowa ministra zdrowia mogą zaskoczyć

Klauzula sumienia dla farmaceuty? Te słowa ministra zdrowia mogą zaskoczyć
fot. SERGIO PEREZ / REUTERS / FORUM

Łukasz Szumowski, minister zdrowia pytany przez „Nasz Dziennik” o losy klauzuli sumienia dla farmaceutów nie zajął jasnego stanowiska. Ocenił, że prace trwają, a głosy w tej sprawie są podzielone. Taka narracja może zaskakiwać, bo minister – jako lekarz – podpisał tzw. deklarację wiary.

 

Minister Szumowski ocenił, że apteki dziś funkcjonują inaczej niż dawniej i sprzedawane są tam gotowe preparaty. Zatem – zdaniem ministra – powstaje pytanie „czy można nie sprzedać pewnych produktów, powołując się na klauzulę sumienia?”

 

- Muszę przyznać, że nie mam na ten temat wyrobionego zdania. Klauzula sumienia u lekarza jest jednak czymś innym. Są głosy, które mówią, że klauzula sumienia powinna być wpisana w zawód farmaceuty, inne gremia, również zbliżone do środowiska farmaceutów, postulują, że nie jest ona konieczna przy sprzedaży produktów, które zaordynował lekarz – powiedział.

 

Zdaniem ministra, to właśnie lekarz (a nie farmaceuta) ponosi odpowiedzialność za przepisanie konkretnego preparatu. Jak dodał, aptekarz nie wie tego, co stało za decyzją lekarza o przepisaniu danego specyfiku.

 

Łukasz Szumowski nie chciał zgłębiać problemu klauzuli sumienia, dodał jedynie, że specjalny zespół pracuje nad nowelizacją ustawy o zawodzie farmaceuty, a gdy projekt będzie gotowy, rozpoczną się konsultacje. Termin ten szacowny jest na kilka miesięcy.

 

Minister odniósł się też do postulatu Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy, by zaprzestać finansowania aborcji ze środków publicznych. Szumowski poinformował, że prace nad takim rozwiązaniem nie są prowadzone w resorcie. - Jest projekt obywatelski w Sejmie. My jako urząd działamy zgodnie z obowiązującym prawem i zgodnie z obowiązującą ustawą. Dopóki parlament nie przyjmie ustawy, nie możemy nic w tej materii zmienić – dodał.

 

Źródło: „Nasz Dziennik”

MA


DATA: 2018-05-18 10:25
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Nie odpowiedziałeś na moje pierwsze pytanie, ale ze stwierdzenia "Problem klauzuli sumienia dotyczy tego kto ją stosuje" wnioskuję że zgadzasz się ze mną, iż farmaceuta który stosuje klauzulę sumienia, tzn. w ramach tej klauzuli NIE CHCE sprzedawać środków dedykowanych zagrażaniu życiu/zdrowiu, nie mógłby za to ponosić negatywnych konsekwencji ze strony właściciela apteki. Sam wymyśliłeś absurd o nazwie "TYLKO I WYŁĄCZNIE", więc sam się z tą odrealnioną bzdurą męcz, a nie zadajesz mi pytania na jej temat. Ja postawiłem tezę o środku "DEDYKOWANYM do zagrażania życiu/zdrowiu" i tylko z niej mogę się tłumaczyć. Cyjanek takim środkiem jest. Środek poronny z apteki też, gdyż jest dedykowany do czynienia szkody komuś niezainteresowanemu - dziecku w stadium płodowym. Preparat stosowany w szpitalu do wywołania poronienia martwego płodu takim środkiem nie jest, gdyż nie jest dedykowany by komukolwiek czynić szkodę na życiu/zdrowiu. Widzisz jakie logiczne? :)
ponad 2 lata temu / do trooper
 
@do trooper Problem klauzuli sumienia dotyczy tego kto ją stosuje. Cyjanek potasu nie ma działania poronnego. Co do preapratów o działaniu TYLKO PORONNYM podałem przykład takiego preparatu który szkodziłby komuś niezainteresowanemu, a nie tylko użytkownikowi. Jak ktoś chce się truć to jego sprawa. Pisałem w końcu chcącemu nie dziej się krzywda lub nie karzemy jednostki za to, że ta działa na swoją niekorzyść. Preparat o działaniu tylko poronnym może służyć w lecznictwie szpitalnym do wywołania poronienia martwego płodu, aby usunąć go z organizmu matki. A znasz jakiś lek który służyłby TYLKO I WYŁĄCZNIE DO TEGO ABY SZKODZIĆ DANEJ OSOBIE?
ponad 2 lata temu / trooper
 
Czyli, jeśli dobrze rozumiem, według twojej koncepcji problem W OGÓLE nie dotyczyłby farmaceuty-katolika który nie chce sprzedawać środków dedykowanych do zagrażania życiu/zdrowiu, lecz dotyczyłby TYLKO I WYŁĄCZNIE właściciela apteki, jak bez jakiegokolwiek naciskania na tego farmaceutę, może opchnąć klientowi truciznę? Tak? Chcę się upewnić zanim wyciągnę wnioski. Ale drugiego twojego absurdu dalej nie próbujesz rozwiązać, bo NIE ISTNIEJĄ preparaty które miałyby działanie TYLKO I WYŁĄCZNIE PORONNE. Podałem przykład - taki preparat użyty jako stoper do uszu nie miałby działania poronnego. Nawet jeśli byłby to 100-procentowy cyjanek potasu. Po co więc podajesz przykład preparatu nie istniejącego w świecie? A przy okazji, wprowadziłeś kolejny absurd nazywając "lekiem" preparat który miałby działanie TYLKO I WYŁĄCZNIE PORONNE. Niby co taki preparat miałby "leczyć"? Z przykładem leku na ból stawów pudłujesz, bo nie jest on DEDYKOWANY do zagrażania życiu i zdrowiu.
ponad 2 lata temu / do trooper
 
@do trooper Apteka sprzeda to co chce właściciel jak właściciel stanie za ladą lub weźmie gościa, który nie użyje klauzuli sumienia. Jak lek ma działania TYLKO I WYŁĄCZNIE PORONNE to zagraża zdrowiu i życiu płodu, a wolność matki kończy się tam gdzie zaczyna się czyjaś wolność. Jest np. lek stosowny w leczeniu stawów co ma silne działanie poronne i wówczas powinien być legalny, bo leczy stawy i może pomóc mężczyznom i kobietom, które nie są w ciąży.
ponad 2 lata temu / trooper
 
Dalej nie załapałeś czemu sam się zaorałeś? Skoro dopuszczasz rozwiązanie: "klauzula sumienia dla wszystkich", to zaprzeczasz temu głosząc: "Apteka sprzedaje co chce= to co chce właściciel", bo jeśli farmaceuta zatrudniony w tej aptece w związku z przywilejem klauzuli sumienia nie zgodzi się na sprzedaż preparatów zagrażających życiu i zdrowiu ludzkiemu, MIMO ŻE takiej sprzedaży chciałby właściciel, to LOGICZNIE wynika, że apteka NIE sprzeda tego co chce właściciel. Drugi raz zaprzeczasz sam sobie gdy głosisz: "Problem byłby jakby lek miał działanie TYLKO I WYŁĄCZNIE PORONNE", bo stoi to w sprzeczności z twoim: "chyba, że zagraża życiu ludzkiemu i zdrowiu ludzkiemu to wtedy powinna być ingerencja". Przecież typowa pigułka poronna, użyta np. jako stoper do uszu, nie ma działania TYLKO I WYŁĄCZNIE PORONNEGO, a mimo to ta sama pigułka, użyta do jej DEDYKOWANEGO celu, zagraża ludzkiemu życiu/zdrowiu. Ale spoko, mnie nie dziwi że lewactwo jest nielogiczne :)
ponad 2 lata temu / do trooper, TROOPER i TROOOPER - 3 w jednym??? :)
 
@do trooper P.S. Co do klauzuli są dwa rozwiązania. Albo klauzula sumienia dla wszystkich, albo dla nikogo i wtedy każdy kto decyduje się na pracy w miejscu X i każą robić Y niech nie mówi, że czynności Y nie wykona. No chyba, że pracodawca będzie o tym wiedział i zdecyduje się zatrudnić taką osobą, akceptując to, że nie będzie wykonywała czynności Y.
ponad 2 lata temu / TROOOPER
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.