DZIŚ JEST:   26   LUTY   2020 r.

Środa Popielcowa
Św. Aleksandra, biskupa
Św. Pauli Montal
 
 
 
 

Klauzula sumienia: potrzebne społeczne wsparcie

Klauzula sumienia: potrzebne społeczne wsparcie
Fot. FrenchByte/sxc

Środowisko farmaceutów liczy na społeczne poparcie w kwestii prawnego zagwarantowania klauzuli sumienia, której brak powoduje dyskryminację polskich aptekarzy, zmuszanych do sprzedawania środków farmakologicznych, niszczących ludzką płodność lub zabijających poczęte dzieci. Przy okazji spotkania śląskich farmaceutów z Bolesławem Piechą, przewodniczącym Komisji Zdrowia Sejmu RP, spytaliśmy posła o szansę na wprowadzenie klauzuli.

 

Parlamentarzysta PiS przypomniał, że instytucja klauzuli sumienia dla farmaceutów istnieje chociażby w Wielkiej Brytanii. Podkreślił, iż prawo powinno gwarantować ochronę systemu wartości każdego człowieka, a w szczególności przedstawiciela służby zdrowia. Szef sejmowej komisji wskazał na ułomność zapisów lekarskiej klauzuli sumienia, która została obwarowana warunkami w istocie kwestionującymi jej sens, mianowicie wyrażając swój sprzeciw wobec wykonania świadczenia niezgodnego z sumieniem, lekarz musi jednocześnie wskazać realne możliwości uzyskania go u innego specjalisty.

 

Piotr Klima, przedstawiciel organizatorów piątkowego spotkania w Rybniku (Stowarzyszenia Farmaceutycznego „Lege Artis” i Stowarzyszenia Farmaceutów Katolickich Polski) powiedział, że samorząd aptekarski w Katowicach, jak na razie nie chce poprzeć postulatu wprowadzenia klauzuli sumienia, lecz farmaceuci będą starali się go przekonać do zmiany stanowiska. Klima zaznaczył, iż społeczeństwo polskie powinno być zaznajamiane z problemem za pomocą artykułów w aptecznych periodykach, odpowiednich plakatów czy dobrze zaprojektowanych ulotek.

 

 

 

Politycy muszą poczuć presję

Rozmowa z posłem Bolesławem Piechą (PiS), przewodniczącym Komisji Zdrowia Sejmu RP

 

Jakie są obecnie szanse na przeprowadzenie w parlamencie klauzuli sumienia dla farmaceutów?

- Oceniałbym je w proporcjach pół na pół. Samo przygotowanie projektu ustawy jest bardzo proste. Problem stanowi dopiero uzyskanie odpowiedniego poparcia, gdyż nie wszyscy posłowie są odpowiednio zorientowani w tej tematyce. Zasadnicze znaczenie ma arytmetyka sejmowa i dlatego z zainteresowaniem obserwuję działania pana posła Jacka Żalka [z rządzącej Platformy Obywatelskiej – dop. red.].

 

Czy obywatelski projekt takiej ustawy miałby większe szanse powodzenia?

- Obywatelska inicjatywa ustawodawcza, pomimo istniejącego wymogu zebrania 100 tysięcy podpisów poparcia, nie gwarantuje skutecznej procedury w polskim procesie legislacyjnym. Bardzo często obywatelskie projekty trafiają po pierwszym czytaniu do sejmowej ‘zamrażarki’ i nie widzą już więcej światła dziennego. Decydujące może okazać się zatem uświadamianie społeczeństwa i presja wywierana przez nie na polityków.

 

W jaki sposób edukować Polaków w sprawie doniosłości klauzuli sumienia dla farmaceutów?

- Powinniśmy zdawać sobie sprawę, że możliwość odwołania się do klauzuli nie stanowiłaby niesubordynacji farmaceuty, lecz byłaby wyrazem jego przyrodzonego prawa do  postępowania zgodnie z własnym sumieniem. Jeżeli farmaceuta jest katolikiem, to zgodnie z nauką Kościoła, nie powinien sprzedawać na przykład pigułek wczesnoporonnych.

 

Czy głos polskiego Kościoła powinien być w tej sprawie donioślejszy?

- Kościół jest postawiony w trudnej sytuacji, gdyż każdy jego apel dotyczący kwestii moralnych spotyka się z potężnym propagandowym atakiem. Kościół ma jednakże prawo, a nawet pasterski obowiązek zabierać głos w takich sprawach.

 

 

Rozmawiał Bartosz Kęciek


DATA: 2012-05-19 15:06
AUTOR: BARTOSZ KĘCIEK
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Popieram klauzulę sumienia dla farmaceutów. Nie można łamać ludzkich sumień tylko dlatego, że prawo dopuszcza zło. Moralność, etyka jest pierwotna względem prawa. Przynajmniejw cywilizacji łacińskiej. A zatem, jeśli coś jest niemoralne a prawo to dopuszcza, to znaczy że prawo nalezy zmienić a nie naginać etykę!
ponad 7 lat temu / jannama
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.