DZIŚ JEST:   17   SIERPNIA   2019 r.

Św. Jacka Odrowąża
Św. Klary od Krzyża
 
 
 
 

Klaus jak zwykle na medal

Klaus jak zwykle na medal
fot.DerHuti/wikimedia.commons/GNUlicence
#USA    #NRD    #SŁOWACY    #CZESI    #STARY KONTYNENT    #VACLAV KLAUS    #WALUTA    #CZECHY    #CHICAGO    #NATO    #GRECJA    #STANY ZJEDNOCZONE    #EUROPA    #EUROLAND

Czeski prezydent Vaclav Klaus przebywający z wizytą w Stanach Zjednoczonych, podczas spotkania w Chicago zaprezentował ośmiopunktowy plan, w którym prezentuje własne propozycje dla odbudowy gospodarczej Starego Kontynentu. Za przyczyny panującego na nim kryzysu uznał osłabienie państw narodowych i nieuzasadnione forsowanie wspólnej waluty.

                                                     

Zdaniem prezydenta Klausa, Europa, jeśli chce odczuć zmianę na lepsze, powinna odejść od nieproduktywnego i paternalistycznego stylu prowadzenia gospodarki oraz zrezygnować z nadmiernych wydatków obciążających poszczególne budżety.

 

Ponadto, czeski prezydent stwierdził, że nadmierna centralizacja władzy w ręku instytucji europejskich szkodzi jej rozwojowi. Klaus zaznaczył  też, iż każde europejskie państwo powinno mieć prawo do wystąpienia z unii monetarnej, a Grecja jest „ofiarą złego skonstruowania strefy euro”, gdyż euroland jednoczy póki co kraje, które są całkowicie różnią się pod względem gospodarczym i majątkowym. Prezentując diametralnie różny pogląd od dominującego także w polskich mediach, w ewentualnym wyjściu Grecji ze strefy nie widzi żadnego straszliwego i brzemiennego w skutkach wydarzenia. Przypomniał, że jego własny kraj dokonał całkowicie „pokojowego” rozdziału walut ze Słowacją w 1992 roku, i nie wyniknął z tego po dziś dzień żaden konflikt, dzieląc się przy okazji refleksją, iż miła jest dlań myśl, iż właśnie Czesi i Słowacy są swoistymi ekspertami w tych sprawach.

 

Czeski prezydent dodał wreszcie, że Europa powinna zapomnieć o takich planach, jak unia fiskalna czy innych „antydemokratycznych ambicjach”. Nie ma też jego zdaniem mowy o takiej solidarności w obecnej Unii, jaka charakteryzowała na przykład postawę Niemiec Zachodnich wobec byłej NRD. Przestrzegł zwłaszcza przed unifikacją polityczną, co do której jak wiemy są spore zakusy.

 

Wizyta prezydenta Klausa zbiegła się z jego udziałem w szczycie NATO.

 

Zawsze z dużą przyjemnością słucha się lub czyta wypowiedzi tego jednego z nielicznych, jak pisze p. Stanisław Michalkiewicz, wyrazistych i prawdziwych „umiłowanych przywódców”, którego nie tak łatwo byłoby zastąpić kimś podobnym, jak to ma miejsce w przypadku całych rzesz polityków. Wielka szkoda tylko, że sam autor cytowanych powyżej wypowiedzi, z trzeźwym realizmem stwierdził, że nie łudzi się, aby dzisiejsza Europa przyjęła jego propozycje. Ważne jednak, iż jest ktoś, kto je jeszcze głosi.

 

 

Piotr Toboła

 

 


DATA: 2012-05-25 11:54
AUTOR: PIOTR TOBOŁA
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.