DZIŚ JEST:   23   LUTY   2020 r.

VII Niedziela zwykła
Św. Polikarpa, biskupa
Bł. Wincentego Frelichowskiego
Bł. Izabeli, królewny
 
 
 
 

„Klątwa” bez sceny ze zbiórką pieniędzy na zabójcę Kaczyńskiego. Ataki na Kościół pozostają

„Klątwa” bez sceny ze zbiórką pieniędzy na zabójcę Kaczyńskiego. Ataki na Kościół pozostają
Fot: Krystian Maj/FORUM

W związku z zamorodowaniem prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, podczas wtorkowego wystawienia spektaklu „Klątwa” (15.01), nie zagrano sceny zbierania pieniędzy na zabójcę Jarosława Kaczyńskiego. Zamiast niej, pamięć zamordowanego prezydenta uczczono minutą ciszy. Jak zaznaczają aktorzy, zmiana jest jednorazowa, a w spektaklu nadal znajdziemy sceny np. ścinania krzyża piłą łańcuchową.

 

Aktorzy grający w polskojęzycznej wersji spektaklu „Klątwa”, postanowili uczcić pamięć tragicznie zmarłego prezydenta minutą ciszy. Pojawiła się ona w miejsce sceny, w której jedna z aktorek namawia publiczność do zbiórki pieniędzy na zabójcę Jarosława Kaczyńskiego. Jak zaznaczają aktorzy, zmiana jest jednorazowa, a przyszłe spektakle będą odgrywane zgodnie z dotychczasowym scenariuszem. Z wtorkowego spektaklu nadal nie zostały jednak usunięte sceny wymierzone w Kościół i święte dla katolików symbole, takie jak np. ścinanie krzyża piłą łańcuchową.

 

- Spektakl graliśmy dzień po śmierci prezydenta Gdańska. To, co się wydarzyło w tym mieście, było dla nas trudne emocjonalnie do pojęcia i dlatego zespół aktorski zdecydował, by odnieść się do tej sytuacji. Uznaliśmy, by w scenie, gdzie mówi się o zabójstwie, minutą ciszy uczcić zamordowanego Pawła Adamowicza – powiedział w rozmowie Polskim Radiem Mateusz Węgrzyn, rzecznik prasowy Teatru Powszechnego w Warszawie.

 

Takie kroki nie dziwią w kontekście trwającej dyskusji dotyczącej wprowadzenia ewentualnych zmian w polskim prawie, mających na celu penalizację i przeciwdziałanie skutkom mowy nienawiści. Warto zadać pytanie, dlaczego twórcy spektaklu zdecydowali się na zastąpienie minutą ciszy akurat scenę zbierania funduszy na mordercę Kaczyńskiego? Oficjalnym powodem jest oddanie hołdu prezydentowi Adamowiczowi, jednak nie sposób oprzeć się wrażeniu, że jest to działanie prewencyjne mające na celu oddalenie ewentualnych oskarżeń o propagowanie mowy nienawiści.

 

Jednak nawet gdańska tragedia nie zmusiła aktorów do - nawet chwilowego - powstrzymania się od zagrania pewnych scen. Jak widać, przeciwdziałanie mowie nienawiści,  które tak głośno postuluje lewica, nie obowiązuje w przypadku ataków na Kościół.

 

Przypomnijmy, że „Klątwa” w opinii polskiego episkopatu jest spektaklem noszącym znamiona bluźnierstwa. „Podczas spektaklu dokonuje się publiczna profanacja krzyża, przez co ranione są uczucia religijne chrześcijan, dla których krzyż jest świętością. Oprócz symboli religijnych znieważa się osobę św. Jana Pawła II, co jest to szczególnie bolesne dla Polaków. Ponadto nie może być przyzwolenia na nawoływanie do nienawiści i deprecjonowania ludzkiego życia. Podobnie nie można się zgodzić na znieważanie flag państwowych, w tym przypadku flagi Państwa Watykańskiego” - powiedział w komunikacie ks.Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski.

 

Przykład „Klątwy” jasno pokazuje nam, kto wyłączony będzie z ochrony wynikającej z przeciwdziałania skutkom mowy nienawiści. Wszyscy powinniśmy być uczuleni, że za pięknymi hasłami wzywającymi do walki z „nakręcającą się spiralą nienawiści” bynajmniej nie stoi wola ochrony Kościoła i wiernych.

 

Źródło: tvp.info / polskieradio24.pl
PR


DATA: 2019-01-17 13:05
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
14
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Podobno mamy katolicki rząd ale ja myślę że raczej masoński po tym co się tu dzieje na co się pozwala
ponad 1 rok temu / X
 
Cały ten cyrk ma wywołać nasze pragnienie przyjęcia rządu izraelskiego na uchodźctwie do Polski. Rząd izraelski potrafi poradzić sobie z profanacją Krzyża a rząd polski nie.
ponad 1 rok temu / uszak
 
Brak słów co sie dzieje w tym państwie ja wiem tylko jedno jestem chrześcijaninem i nikkt mi tego nie odbierze jedynie smierc dziękuję rodzicon ze mnie nauczyli wiary
ponad 1 rok temu / Kasia
 
Przypomnijmy: "Kilkuset arabskich chrześcijan wyszło na ulice Hajfy by zaprotestować przeciwko muzealnej wystawie zawierającej eksponaty przedstawiające postać Jezusa w bluźnierczy sposób. Na skutek protestów, kontrowersyjne rzeźby zdjęto z ekspozycji." W katolickiej Polsce protesty katolików nie są poważnie traktowane. Ciekawe, że ci którzy wszędzie widzą mowę nienawiści, sami ją stosują. No tak, jeden raz zamilkną (częściowo).
ponad 1 rok temu / tlka
 
Kiedy klątwą obłożą Klątwę w wersji aktualnie granej? To hańba dla sztuki i eskalacja profanacji krzyża!
ponad 1 rok temu / Halina
 
Żal mi tych aktorów. Nawet nie zdają sobie sprawy,w co się pakują.Są poprostu nieświadomi swojej nędzy.Niech Bóg Miłosierny, który i za nich przelał Najświętszą Krew na Krzyżu, da im łaskę nawrócenia, przez Maryję, Matkę Jego i naszą.
ponad 1 rok temu / Kika
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.