DZIŚ JEST:   17   CZERWCA   2019 r.

Św. Alberta Chmielowskiego
Bł. Teresy Portugalskiej
 
 
 
 

Klasyka zawsze jest w modzie, czyli o konserwatywnych rodzajach hobby

Klasyka zawsze jest w modzie, czyli o konserwatywnych rodzajach hobby
Fot. Michal Szalast / FORUM

Biblioteki domowe wypełnione skórzanymi starodrukami, kolekcje znaczków czy monet ze starożytnego Rzymu bądź Bizancjum. Ich budowa wymaga dużego nakładu pieniędzy, czasu i cierpliwości. Jednak niektórzy nie wyobrażają sobie życia bez tego zainteresowania, a może czegoś więcej.

 

Kolekcjonerstwo monet bywa nazywane królewskim hobby. Nic w tym dziwnego. Wszak wielu władców właśnie na ich gromadzeniu spędzało wolne chwile. Dziś zajmować się tym może niemal każdy – choć niezbędne są pewne wyrzeczenia.

 

Globalny rynek i internetowa sprzedaż umożliwia bowiem nabycie monet nie tylko z różnych stron świata, ale także z rozmaitych epok. Dostępne w internetowej (i nie tylko) przestrzeni są monety ze starożytnego Egiptu, Grecji czy Rzymu. Miłośnicy średniowiecza mogą zaś wzbogacić swą kolekcję o numizmaty bizantyjskie czy też pochodzące ze w średniowiecznej Europy. Do wyboru są również egzemplarze z późniejszych epok.

 

Na zagranicznych portalach aukcyjnych ceny wahają się od dwudziestu euro po tysiące. Wiele zależy od rzadkości monety czy jej popularności. W każdym razie nawet dysponując skromnymi funduszami, można nabyć egzemplarz, jakim posługiwał się na przykład starożytny Ateńczyk na agorze. Kluczowe jest znalezienie zaufanego sprzedawcy. Łatwo bowiem o fałszywki.

 

Numizmaty mają także wartość inwestycyjną. Są jednak trudniej zbywalne od akcji, obligacji czy nawet zwykłego złota. Ich cena jest też trudniejsza do oszacowania. Z drugiej strony jednak strony umożliwiają na posiadanie przedmiotu zarówno pięknego, jak i wartościowego.

 

O ile monetami z dawnych epok nie zapłacimy w żadnym sklepie, o tyle istnieją też monety kolekcjonerskie, a więc stanowiące prawny środkiem płatniczym w jakimś kraju. Ich cena na aukcjach może jednak przekraczać ich wartość jako środka płatniczego. Wszystko zależy od rodzaju stopu, nakładu i próby szlachetnego kruszcu – zauważa autor o pseudonimie „mysaver” [goldenmark.com].

 

Równie pięknym hobby może być zbieranie książek w pięknych oprawach – zazwyczaj skórzanych. Niekiedy chodzi tu o wielowiekowe starodruki. Ale nie zawsze. Wszak powstają też specjalne edycje książek współczesnych – na przykład arcydzieł Tolkiena. Treść niby ta sama. Jednak – jak twierdzą znawcy – obcowanie z taką książką to wyjątkowe przeżycie. Tym bardziej że kolekcjonerskie książki to nie tylko skóra. To także kunsztowne zdobienia, kaligrafowane litery et cetera.

 

Kolekcjonowanie monet czy książek to tylko przykłady tradycyjnych hobby. Są także inne – na przykład zbieranie znaczków pocztowych, degustacja win czy choćby stare, poczciwe szachy. Te również mogą posiadać ozdobną wartość. Inny bardziej twórczy pomysł to kaligrafia. Pozwala ona na koncentrację, ćwiczenie cierpliwości, docenianie drobiazgów. 

 

Rodzajów hobby „w dobrym stylu” jest wiele. Wszystkie pomagają smakować piękno ukryte często w drobiazgach. Kto wie, niewykluczone, że pozwalają na wznoszenie duszy ku niebu.

 

Tradycyjne rodzaje hobby pozwalają oderwać się od zgiełku współczesności. Stanowią swego rodzaju Itakę, do której mężczyzna może powrócić po całodziennych zmaganiach. Pozwalają wyciszyć się i zagłębić w innym świecie. Świecie jakości, klasy, dobrego smaku i tradycji. 

 

Marcin Jendrzejczak  


DATA: 2019-01-29 09:21
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
8
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

polecam artykuł "Kolekcjonerstwo ? atawistyczne zbieractwo a poczucie społecznej użyteczności. Przyczynek do psychologii posiadania" -Praca ta pozwala rozróżnić kolekcjonerstwo od zbieractwa
4 miesiące temu / ewa
 
Żeby kolekcjonować monety, trzeba być prawdziwym fachowcem. Kupując w internecie monetę starszą niż XIX w. na 99% dostaniemy falsyfikat. Certyfikat da się sfałszować jeszcze łatwiej.
4 miesiące temu / A m0że referendum...
 
Moim hobby i wielką pasją jest antykomunizm i kontrrewolucja. Zaraz potem szachy, piłka nożna, muzyka.
4 miesiące temu / antyPOPiS
 
"Tradycyjne rodzaje hobby pozwalają oderwać się od zgiełku współczesności. Stanowią swego rodzaju Itakę, do której mężczyzna może powrócić po całodziennych zmaganiach. " Czy kobieta też może wg autora mieć takie hobby? Czy może to byłoby za bardzo postępowe?
4 miesiące temu / Dx2ta
 
A kolekcjonowanie starych komiksów z superbohaterami (lata 80/90? Bo do tych nowych antykultura już niestety dotarła
4 miesiące temu / bvr
 
Towarzyszu Wiesławie, hellenistyczne monety Ptolomeuszy z racji tematyki, stylistyki oraz standardów wagowych są typowymi monetami greckimi.
4 miesiące temu / Doktor A
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(5) "65655"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.