DZIŚ JEST:   27   LISTOPADA   2020 r.

NMP Cudownego Medalika
Św. Wirgiliusza, biskupa
Św. Józefa Pignatellego
 
 
 
 

Kłamstwo orężem aborcjonistów. Czego nie chcą wiedzieć popierający czarne marsze?

Kłamstwo orężem aborcjonistów. Czego nie chcą wiedzieć popierający czarne marsze?
Fotograf: Mateusz Włodarczyk, Archiwum: Forum

Anarchistyczni prowokatorzy wrzasnęli hasło: „Wojna!” i ruszyli na ulice, place, pomniki, przed siedziby niemiłych sobie organizacji, kościoły. A na wojnie, jak wiemy od dosyć dawna, pierwszą ofiarą pada zazwyczaj prawda.

 

 

Łatwo zorientować się z medialnych relacji oraz filmów zamieszczanych w mediach społecznościowych, iż wiele osób spośród zabierających głos w sprawie wyroku Trybunału Konstytucyjnego – często w radykalny sposób – niekoniecznie orientuje się, czego dotyczy rozstrzygnięcie.

 

Koniec z zapisem o karze śmierci za niedoskonałość

Otóż na wniosek grupy posłów TK badał, czy zgodny z ustawą zasadniczą jest fragment ustawy z 1993 roku „o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży”.

 

Zapis dotyczy tak zwanej przesłanki eugenicznej. Odbierał gwarancję prawa do życia dzieciom nienarodzonym zaledwie podejrzewanym o „ciężkie i nieodwracalne upośledzenie płodu albo nieuleczalną chorobę zagrażającą jego życiu”.

 

Zatem pozostałe dwie przesłanki muszą dopiero czekać na likwidację. Na razie nie mogą wciąż czuć się bezpiecznie dzieci poczęte w wyniku czynu zabronionego, co w praktyce oznacza głównie gwałt bądź efekt współżycia osób poniżej 15. roku życia. Z kolei ostatni tak zwany wyjątek aborcyjny jest w prawie niepotrzebny. W przypadku zagrożenia życia lekarze i tak zobowiązani są do ratowania matek. Te mogą oczywiście poświęcić się dla swych dzieci, lecz nie są do tego zmuszane.

 

Wyrok trybunału nie dotyczył więc, na przykład, kwestii karalności kobiet, które decydują się na zabicie swojego dziecka. W polskim prawie – osobna rzecz czy słusznie – odpowiedzialność za ten czyn spoczywa głównie na podżegających i bezpośrednich wykonawcach, czyli w praktyce na personelu aborcyjnym przebranym w lekarskie i pielęgniarskie kitle. Matki nie są zatem z zasady karane i nie będą także po opublikowaniu wyroku TK.

 

Strona kwestionująca powszechność prawa do życia nieustanne podnosi jako argument aspekt skrajnie poważnych wad i upośledzeń. Jak przypomniał poseł Bartłomiej Wróblewski, który przed trybunałem prezentował racje inicjatorów wniosku, w ubiegłym roku aż 40 procent spośród 1 074 tzw. aborcji dokonanych na podstawie przesłanki eugenicznej, dotyczyło dzieci z zespołem Downa. Często ofiarami padają dotknięci lekkimi upośledzeniami, umożliwiającymi dłuższe życie. Niekiedy na świat przychodzą noworodki, które są zdolne do przetrwania tylko krótkiego czasu. Zamiast umierać w męczarniach spowodowanych aborcją chemiczną bądź chirurgiczną, mogą więc odejść w bliskości kochających rodziców nie obciążających sumień decyzją o uśmierceniu dziecka. Pozostawienie przy życiu nawet ciężko upośledzonej osoby nie musi zawsze oznaczać nawet konieczności opiekowania się nim. „Przyjmiemy każde życie” – zadeklarowały ostatnio siostry dominikanki z Domu Chłopaków w Broniszewicach. Takich inicjatyw jest więcej (Fundacja Gajusz i inne).

 

Wreszcie niejednokrotnie zdarza się, że diagnozy, na podstawie których zapada decyzja o sztucznym przerwaniu poczętego życia, są mylne a poddawane aborcji dzieci okazują się pozbawione wad i chorób. To kolejny powód, dla którego przesłanka eugeniczna odchodzi w niebyt całkowicie słusznie.

 

Werdykt trybunału nie oznacza także zakazu badań prenatalnych. Wprawdzie w ostatnich dniach prezes izby lekarskiej ubolewał, że będą one już teraz niepotrzebne, jednak oznacza to tylko przejaw pożałowania godnej mentalności proaborcyjnej, rozpowszechnionej w środowiskach medycznych. Prawdziwym sensem badań prenatalnych jest bowiem wczesne diagnozowanie i leczenie chorób i wad. Lekarze, nie eugenicy, mogą wykonywać operacje ratujące zdrowie i życie jeszcze na etapie płodowym dziecka.

 

Świadczenia ze środków publicznych

Katolicka Agencja Informacyjna opublikowała zestawienie publicznych świadczeń, na jakie liczyć mogą rodziny opiekujące się niepełnosprawnym potomstwem. Jest to stan prawny na 10 października br. Tuż po wyroku Trybunału Konstytucyjnego rzecznik Prawa i Sprawiedliwości Anita Czerwińska zapowiedziała opracowanie zasad systemowego wsparcia dla opiekunów tych, którzy dzięki uchyleniu przesłanki eugenicznej unikną zabicia przez aborterów.

Już teraz rodzicom lub opiekunom prawnym czy faktycznym przysługuje jednorazowe wsparcie w wysokości 1 000 złotych. Tzw. becikowe uzależnione jest od kryterium dochodowego (1 922 zł netto na osobę w rodzinie), a matka zobowiązana jest do korzystania z opieki lekarza ginekologa (nie później niż od 10. tygodnia ciąży do dnia porodu).

Rodzice dziecka mogą także skorzystać z urlopów macierzyńskiego i rodzicielskiego. Urlop macierzyński trwa 20 tygodni (z sześciu może skorzystać ojciec dziecka), a rodzicielski – 32 tygodnie i może z niego skorzystać zarówno matka, jak i ojciec; każdy z rodziców może też wykorzystać jego część. Do urlopu przypisany jest także zasiłek macierzyński, którego wysokość wyliczana jest na podstawie średniego miesięcznego wynagrodzenia w ciągu ostatniego roku przed przejściem na urlop macierzyński.

Mamom (w niektórych przypadkach także ojcom i opiekunom prawnym), które nie mogą skorzystać z zasiłku macierzyńskiego (dotyczy m.in. kobiet bezrobotnych, pracujących na umowę o dzieło czy studentek) przysługuje roczne świadczenie rodzicielskie w wysokości 1 000 zł.

Po powrocie do pracy, matce przysługują przerwy na karmienie dziecka piersią. Mama bądź tata w każdym roku kalendarzowym mogą także skorzystać z opieki nad dzieckiem (2 dni albo 16 godzin), aż do ukończenia przez nie 14 lat.

Program „Rodzina 500+” gwarantuje 500 zł miesięcznie na każdą osobę w rodzinie do ukończenia 18. roku życia, bez względu na dochód rodziny. A w ramach programu „Dobry Start” dziecko w wieku szkolnym może otrzymać 300 zł jednorazowego wsparcia.

W rocznym zeznaniu podatkowym można także uwzględnić ulgę prorodzinną przyznawaną na każde dziecko, które nie ukończyło 18 lub 25 lat.

Rodziny w trudnej sytuacji finansowej mają prawo do „zasiłku rodzinnego” (obowiązuje kryterium dochodowe – 674 zł miesięcznie na osobę w rodzinie, lub 764 zł w przypadku dziecka z niepełnosprawnością) w wysokości 95 zł, 124 zł lub 135 zł miesięcznie w zależności od wieku dziecka.

 

Osoby, którym przyznano prawo do zasiłku rodzinnego, mogą ubiegać się także o dodatki do zasiłku rodzinnego (np.: dodatek z tytułu wychowywania dziecka w rodzinie wielodzietnej – 95 zł miesięcznie na trzecie i każde kolejne dziecko; dodatek z tytułu kształcenia i rehabilitacji dziecka niepełnosprawnego – 90 zł lub 110 zł miesięcznie; dodatek z tytułu podjęcia przez dziecko nauki poza miejscem zamieszkania – 113 zł lub 69 zł miesięcznie).

Od 1 stycznia 2017 r. obowiązuje ustawa o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin „Za życiem”, zgodnie z którą z tytułu urodzenia się żywego dziecka z ciężkim i nieodwracalnym upośledzeniem albo nieuleczalną chorobą zagrażającą życiu, przysługuje prawo do jednorazowego świadczenia w wysokości 4 000 zł.

Do osób niepełnosprawnych (także do niepełnosprawnego dziecka) adresowany jest zasiłek pielęgnacyjny w wysokości 215,84 zł miesięcznie bez względu na osiągany dochód. Świadczenie pielęgnacyjne w wysokości 1 830 zł miesięcznie jest kierowane do rodziców opiekujących się niepełnosprawnym dzieckiem.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych opłaci składki na ubezpieczenia społeczne (emerytalne, rentowe i wypadkowe) oraz ubezpieczenie zdrowotne za nianię zatrudnioną przez rodziców dziecka na podstawie umowy uaktywniającej (dla dziecka od 20 tygodnia do 3 roku życia).

W przypadku bezskuteczności egzekucji zasądzonych na dzieci alimentów, fundusz alimentacyjny gwarantuje świadczenie w wysokości bieżąco zasądzonych kwot, ale nie więcej niż 500 zł miesięcznie.

Warto pamiętać także o Karcie Dużej Rodziny, czyli systemie zniżek i dodatkowych uprawnień dla rodzin posiadających troje i więcej dzieci zarówno w instytucjach publicznych, jak i w firmach prywatnych. Posiadacze KDR mają możliwość tańszego korzystania z oferty podmiotów m.in. z branży spożywczej, paliwowej, bankowej czy rekreacyjnej.

Należy dodać, że kobieta w okresie ciąży (posiadająca obywatelstwo polskie oraz zamieszkująca na terenie Rzeczpospolitej Polskiej), ma prawo do bezpłatnej opieki lekarskiej.

 

Roman Motoła

 

 

 

Czytaj także:
DATA: 2020-10-29 07:49
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
11
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Tak opieka lekarsksa w ciazy bylam 3 razy do lekarza chodziłam znajomego to bylo szybko ale kolejki mial na 6 tygodni do przodu. Badania podstawowe ze krwi ok mialam ale każde inne juz płaciłam takie byly terminy. Takze prosze nie pisać Jak chcesz umrzec to czekaj na takiego lekarza
29 dni temu / Ciaza
 
wyrok TK jest nielegalny można się rozejść ;
29 dni temu / ttre5
 
Premier Węgier po kilku latach rządów ujawnił współpracujących w tym polityków podal do wiadomości i udało się usunąc organizacje GS
29 dni temu / Drozd
 
Czego nie chcą wiedzieć popierający czarne marsze? A no że czarna msza zabija. Zabija każdego uczestnika, jego duszę i jego ciało. Tylko łask Boża jeszcze daje mu czas! A czarne marsze, to wypociny czarnych mszy!
29 dni temu / Janusz z Koloni
 
Ofiara ma większą wartość jak jest składana dobrowolnie. Czyli tak jak to zrobiła pani Agata. Chyba nie powiesz, że komuś coś ofiarowałeś gdy ciebie okradnie? A swoją drogą: Agata wystąpiła w gazetce dla panów.
30 dni temu / do bonawantury
 
,,przeciwników aborcji jest kilkanaście razy więcej niż zwolenników". Ok. To zróbmy referendum w tej sprawie i zmiażdżone jego wynikiem lewactwo podkuli ogony i będzie pokwikiwać w kanałach.
30 dni temu / @Alek21
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.