DZIŚ JEST:   09   SIERPNIA   2020 r.

XIX Niedziela zwykła
Św. Teresy Benedykty od Krzyża
Św. Kandydy Marii od Jezusa
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 56  >   CYWILIZACJA

Kłamstwo i zbrodnia pigułki „po”

Kłamstwo i zbrodnia pigułki „po”
fot. pixabay.com

Wprowadzenie do naszych aptek tabletek „dzień później” i „pięć dni później” właściwie nie zostało zauważone przez wspólnoty wyznaniowe, organizacje społeczne i dużą część mediów. Trudno wytłumaczyć milczenie w tej sprawie na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat. W niektórych krajach, o wiele bardziej zsekularyzowanych i mniej religijnych niż Polska, problem ten spotkał się z większym zainteresowaniem społecznym – mówi ksiądz doktor habilitowany Andrzej Kobyliński, filozof i teolog, kierownik Studiów Podyplomowych Bioetyki i Prawa Medycznego UKSW w Warszawie, w rozmowie z Romanem Motołą.

 

Na czym polega kłamstwo, które tkwi w popularnym sloganie mówiącym o tak zwanej antykoncepcji awaryjnej?

Przede wszystkim na ukrywaniu działania poronnego tego rodzaju preparatów. Zawarty w nich hormon lewonorgestrel działa na kilka sposobów – w zależności od tego, w jakiej fazie cyklu płciowego znajduje się przyjmująca preparat kobieta. Jeśli nie pojawiła się jeszcze owulacja, to lewonorgestrel może ją zaburzać lub opóźniać. Takie działanie antyowulacyjne ma charakter antykoncepcyjny. Nie dopuszczając do owulacji, różne rodzaje „pigułek po” działają jak typowe środki antykoncepcyjne.

 

Jeśli natomiast owulacja już zaszła i jeśli doszło do połączenia plemnika z komórką jajową, to hormon lewonorgestrel powoduje zmiany w błonie śluzowej macicy, nie dopuszczając w ten sposób do zagnieżdżenia się w niej ludzkiego zarodka. Takie działanie antyimplantacyjne jest typowym działaniem wczesnoporonnym. W tym przypadku „antykoncepcja awaryjna” niszczy nowe poczęte życie na pierwszym etapie jego rozwoju.

 

Jakie badania naukowe potwierdzają działanie antykoncepcyjne „pigułki po”?

W 2011 roku zostały opublikowane w języku angielskim rezultaty bardzo ciekawych badań naukowych dotyczących pigułki „pięć dni później”, czyli preparatu medycznego ellaOne. To specyfik nowej generacji, który może być stosowany w ciągu 120 godzin (pięciu dób) po odbyciu stosunku płciowego. Działanie tabletki ellaOne jest bardzo podobne do działania pigułki „dzień później”. Wyniki badań dotyczące ellaOne zostały zaprezentowane na łamach „Italian Journal of Gynaecology and Obstetrics” – głównego pisma ginekologicznego i położniczego we Włoszech. Autorzy tego ważnego artykułu, dwaj uczeni z Uniwersytetu w Padwie: Bruno Mozzanega i Erik Cosmi, wykazali, że ellaOne przyjmowana w dniach płodnych cyklu (4–5 dniach poprzedzających owulację) opóźnia owulację i uniemożliwia spotkanie komórki męskiej z żeńską komórką jajową. W tym przypadku pigułka działa jako środek antykoncepcyjny.

 

A co z działaniem wczesnoporonnym?

Mozzanega i Cosmi udowodnili także drugie działanie preparatu ellaOne – to, które uniemożliwia implantację zarodka w łonie matki, czyli powoduje skutek aborcyjny. Polega ono na tym, że tabletka ellaOne czyni „niegościnnym” endometrium – błonę śluzową wyścielającą macicę. W ten sposób uniemożliwia zagnieżdżenie się dziecku już poczętemu w odpowiednim środowisku. Działanie antyimplantacyjne pigułki „pięć dni później” polega na ścieśnieniu, skurczeniu endometrium.

 

Badania naukowców z Padwy wykazały, że w rzeczywistości tylko u niewielu kobiet stosujących ten preparat następuje przesunięcie owulacji. Wśród kobiet, które na początku dni płodnych, czyli w ciągu 3–4 dni przed owulacją, przyjmowały pigułkę ellaOne, tylko w 25 procentach przypadków nastąpiło przesunięcie owulacji. W ciągu ostatnich dwóch dni przed uwolnieniem komórki jajowej owulacja już się w ogóle nie przesuwa, a ellaOne działa cały czas jako środek antyimplantacyjny, czyli wczesnoporonny.

 

Czy temat „antykoncepcji awaryjnej”, jej skutków i moralnej dopuszczalności wzbudził na Zachodzie debatę publiczną?

Posłużę się przykładem Włoch. W tym kraju od kilkunastu lat wciąż toczy się bardzo ostry spór. W roku 2000 dopuszczeniu tych preparatów do obrotu towarzyszyła wielka kampania medialna prezentująca pigułkę „dzień później” jako zwykły środek antykoncepcyjny bez jakiegokolwiek działania aborcyjnego. Z drugiej strony, przeciwnicy „antykoncepcji awaryjnej” zwracali uwagę na jej działanie poronne. Na ten temat wypowiedział się wówczas bardzo zdecydowanie Piero Uroda – prezes Katolickiego Związku Farmaceutów Włoskich. Stwierdził on, że producenci i zwolennicy tabletki „dzień później” ukrywają prawdziwy mechanizm jej działania.

 

Aby uniknąć polemik, mówi się rzeczy, których nie ma. To jest najpoważniejsza sprawa: pozwolić wierzyć ludziom, że korzystają z systemu antykoncepcji. Natomiast pigułka w 80 procentach jest z pewnością aborcyjna – powiedział w jednym z wywiadów Piero Uroda. Na działanie antyimplantacyjne tak zwanej antykoncepcji postkoitalnej od kilku lat zwraca też uwagę amerykańska Agencja Żywności i Leków.

 

Ponad trzy dekady temu Światowa Organizacja Zdrowia zmieniła definicję ciąży w sposób bardzo pożądany przez producentów środków poronnych. Można krok ten porównać do kreatywnej księgowości, tyle że na gruncie medycyny i etyki. Jakie są skutki tej decyzji?

W roku 1985 WHO podjęła decyzję, że ciąża rozpoczyna się dopiero w momencie zagnieżdżenia się zarodka w macicy, a nie w chwili połączenia dwóch komórek rozrodczych: męskiej i żeńskiej. Według nowej definicji, początkiem ciąży nie jest poczęcie nowego życia, ale dopiero implantacja zarodka. W konsekwencji tej rewolucyjnej zmiany wszystko co zapobiega rozpoczęciu ciąży, czyli zagnieżdżeniu się zarodka w macicy, ma tylko i wyłącznie działanie antykoncepcyjne.

 

Skoro preparaty medyczne „dzień później” czy „pięć dni później” nie dopuszczają do implantacji zarodka, skoro „tylko” zapobiegają jego zagnieżdżeniu w łonie matki, to w świetle tej nowej definicji nie można mówić o sztucznym poronieniu czy działaniu aborcyjnym. Nie ma aborcji, jeśli nie ma ciąży – argumentują zwolennicy pigułki „dzień później” czy tabletki ellaOne, powołując się na dokumenty Światowej Organizacji Zdrowia. W konsekwencji zmiany oficjalnej definicji ciąży, preparaty „antykoncepcji awaryjnej” zostały zarejestrowane także w Polsce przez Urząd Rejestracji Leków w grupie środków antykoncepcyjnych.

 

Czy istnieje oficjalne stanowisko Kościoła katolickiego w tej sprawie?

Tak. Jest nim oświadczenie Papieskiej Akademii Życia dotyczące pigułki „dzień później”. Zostało ono opublikowane 31 października 2000 roku – zaraz po wprowadzeniu tej tabletki do aptek we Włoszech i w wielu innych krajach. Nowość tej pigułki – od kilkunastu lat dostępnej także w naszych aptekach – polega na tym, że powinna być stosowana przez kobiety do 72 godzin po stosunku seksualnym, żeby zapobiec procesowi implantacji zygoty w łonie matki.

 

Niezwykle ważny element dokumentu Papieskiej Akademii Życia stanowi jasne określenie, czym jest rzeczywiście ciąża. Jej faktyczny początek wyznacza bowiem moment poczęcia. Ciąża rozpoczyna się w momencie zapłodnienia, a nie w momencie zagnieżdżenia blastocysty w ściance macicy. Zapłodniona komórka jajowa, także przed procesem implantacji, jest bytem ludzkim – czytamy w dokumencie.

Papieska Akademia Życia stwierdziła, że działanie tabletki „dzień później” ma przeważnie charakter antyimplantacyjny. Tego rodzaju działanie jest niczym innym jak aborcją farmakologiczną realizowaną przy użyciu środków chemicznych. Tabletka ma działanie antykoncepcyjne tylko wówczas, gdy zostanie zastosowana kilka dni przed momentem owulacji. Jeśli ze względów naukowych jest czymś koniecznym wyodrębnianie różnych etapów w rozwoju życia embrionalnego (zapłodnione jajeczko, zygota, embrion, zarodek), to nigdy nie może być usprawiedliwione arbitralne decydowanie, że jednostka ludzka ma większą lub mniejszą wartość zależnie od etapu swojego rozwoju. Godność człowieka nie powinna być stopniowana – także na etapie życia embrionalnego.

 

Upowszechnienie „pigułki po” to kolejny etap na drodze rewolucji etyczno‑obyczajowej. Jak do niej doszło i do czego ona prowadzi?

W ostatnich dziesięcioleciach obserwujemy rzeczywiście rewolucyjne zmiany dotyczące życia moralnego ludzi. Dotyczą one de facto wszystkich kontynentów. Ten proces ma bardzo wiele przyczyn o charakterze społecznym, politycznym, religijnym, światopoglądowym. Różne rodzaje „pigułek po” stały się w wielu krajach uniwersalnym środkiem tak zwanej antykoncepcji postkoitalnej. Warto w tym miejscu podkreślić, że w niektórych regionach Wielkiej Brytanii pigułkę „dzień później” eksperymentalnie udostępniano dziewczynkom już od dziewiątego roku życia! W 2009 roku w Hiszpanii ten preparat został wprowadzony do wolnej sprzedaży – bez recepty i bez żadnej granicy wieku.

 

Trudno sobie przypomnieć, by w Polsce przeprowadzona została poważna debata na temat środków o działaniu poronnym – kwestii tak przecież istotnej z moralnego punktu widzenia. Jak to wytłumaczyć?

Wprowadzenie do naszych aptek tabletek „dzień później” i „pięć dni później” właściwie nie zostało zauważone przez wspólnoty wyznaniowe, organizacje społeczne i dużą część mediów. Trudno wytłumaczyć milczenie w tej sprawie na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat. W niektórych krajach, o wiele bardziej zsekularyzowanych i mniej religijnych niż Polska, problem ten spotkał się z większym zainteresowaniem społecznym. W konsekwencji stoi dzisiaj przed nami trudne zadanie budzenia świadomości. Owszem, ważne są odpowiednie regulacje prawne, ale podstawą jest wrażliwość moralna. Niestety, rozwój internetu ułatwia dostęp do różnego rodzaju preparatów medycznych. Umożliwia w pewien sposób „antykoncepcję po” i wolną aborcję chemiczną dla wszystkich w wymiarze globalnym. Dlatego należy przede wszystkim kształtować sumienia, które pomogą ludziom podejmować samodzielnie – niezależnie od obowiązującego prawa – odpowiednie decyzje moralne.

 

 

Dziękuję za rozmowę.

 

 

Artykuł został opublikowany w 56. numerze magazynu Polonia Christiana

 

 

 

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
5
 
 
 

Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

"Wprowadzenie do naszych aptek tabletek ?dzień później? i ?pięć dni później? właściwie nie zostało zauważone przez wspólnoty wyznaniowe" To smutne z 2 powodów: 1. Powinniśmy liczyć na zdecydowaną postawę biskupów i głoszenie prawdy o obowiązkach każdego z nas i także polityków katolickich. Przypomnienie o ciężkiej materii grzechów i czekającym nas piekle, jeżeli będziemy trwać w grzechach. Niedawno polityk, przyznający się do katolickiej wiary tłumaczył mi, dlaczego jest za "kompromisem aborcyjnym", gdy go zapytałem, jakie jest jego stanowisko w tej kwestii i czy będzie bronił życia ludzkiego. Nie widział sprzeczności z wiarą. Inna sprawa, że nie umiałem go przekonać. Może księża biskupi by potrafili. 2. Ks. Profesor nie jest tylko profesorem, ale i księdzem katolickim. Termin "wspólnoty wyznaniowe" sugeruje, że mówiący stawia swoje "wyznanie" na równi z innymi. Przepraszam za może ostry ton, ale to w imię obrony naszej wiary i obrony pozycji Księdza jako księdza
ponad 2 lata temu / Marek
 
Spróbować trzeba nauczyć ludzi myśleć. Czy myślicie, ze drzewa nie osychają po podaniu im ścieków z pozostałościami antykoncepcji. Dobrze to sprawdzajcie, co się dzieje w przyrodzie, zanim zrobicie ten krok. Nie mowee o niszczeniu ŻYCIA LUDZKIEGO przez antykoncepcje , to antykultura. Problem w tym, że leki i farmaceutyki nie podlegają takim przepisom jak pestycydy, czy biocydy. Ktoś kiedyś zdecydował, że możemy zatruć świat i teraz nie można tej sprawy łatwo odkręcić. Dla miłosników rybactwa podam, że 1 pigułka EE2 - Etynyloestradiol (łac. Ethinylestradiolum) ? syntetyczny estrogen, składnik większości współczesnych dwuskładnikowych środków antykoncepcyjnych. Więc 1 pigułka EE2 - po dotarciu do wody zatruwa 50 m3 do takiego stanu, ze ryby nie mogą się rozmnażać i powstaja osobniki o nieokreślonej płci. To opublikowała jakieś 12 lat temu Dr Monika Juergens z Centre for Ecology & Hydrology |Był w internecie taki rysunek 250x200 litrów w wannie = 50m3 wody zatrutej.
ponad 2 lata temu / Beekeeper
 
Jezus powiedział: Umiecie dobrze uchylać przykazanie Boże, aby swoją tradycję zachować (Mt 7,9). To właśnie robi ONZ. Wiadomo, że początek życia człowieka to poczęcie, bo wtedy właśnie powstaje unikalny kod genetyczny, który potem tylko się powiela i jest obecny w każdej komórce: na początku w jednej, a potem nawet w 3*10^13 komórek (różne źródła podają różne liczby, często większe). Ta wiedza nie wymaga członkostwa w Papieskiej Akademii Nauk, wystarczy szkolna biologia. Ale można sobie ustalić definicję nie tak, aby chronić poczęte życie (przykazanie Boże), ale aby zgodnie z umową społeczną móc je zniszczyć. Prawdziwy uczony szuka prawdy i głosi ją nawet wbrew umowom społecznym. Czasem, jak za czasów Stalina genetycy, za tę prawdę idzie do więzienia. Traktowanie kogoś jako nie-człowieka jest bardzo kiepskim argumentem: tak traktowano niewolników, tak Niemcy traktowali w czasie II wojny światowej np. Żydów, za zabicie nawet nagradzali...
ponad 2 lata temu / Solidarny
 
nie figuruje w dokumentach jako osoba, za zabicie zygoty nie grożą żadne kary, a jeżeli zostanie poroniona tzn. będzie to dla niej koniec życia może zostać wyrzucona na śmietnik i nie będzie ścigane to z urzędu jako zbezczeszczenia zwłok. W przypadku dorosłego człowieka sprawy będą miały się inaczej. Co do sprawy zagnieżdżeni i ciąży to jest spór o definicję i tyle.
ponad 2 lata temu / trooper
 
Jak nie ma zagnieżdżenia to nie ma ciąży proste. "Niezwykle ważny element dokumentu Papieskiej Akademii Życia stanowi jasne określenie, czym jest rzeczywiście ciąża. Jej faktyczny początek wyznacza bowiem moment poczęcia. Ciąża rozpoczyna się w momencie zapłodnienia, a nie w momencie zagnieżdżenia blastocysty w ściance macicy." Czyli jak widać Ci z Papieskiej Akademii Życia są mądrzejsi ( a przynajmniej za takich się mają) od innych naukowców. Tylko co oni osiągnęli jako naukowcy.Jeśli ze względów naukowych jest czymś koniecznym wyodrębnianie różnych etapów w rozwoju życia embrionalnego (zapłodnione jajeczko, zygota, embrion, zarodek), to nigdy nie może być usprawiedliwione arbitralne decydowanie, że jednostka ludzka ma większą lub mniejszą wartość zależnie od etapu swojego rozwoju. Godność człowieka nie powinna być stopniowana ? także na etapie życia embrionalnego. Problem w tym, że zygota jest traktowania jako nie człowiek. Nie ma imienia, nazwiska, obywatelstwa
ponad 2 lata temu / trooper
 
Arułkowicz i osoby w URPL odpowiedzialne za wprowadzenie np. ellaone na rynek jako produktu leczniczego powinni zostać sprawiwdliwie osądzeni. To jest praworządność ? Wprowadzać truciznę / subsyancję biobójczą i nazywać lekiem ? Lekiem na co ?
ponad 2 lata temu / Andrem
 
 

„Niech się pani wstydzi swojego apelu w obronie agresora i przeprosi bezbronnego człowieka, pobitego przez aktywistę LGBT” – tak na wpis Dunji Mijatović, komisarz ds. praw człowieka Rady Europy odpowiedział minister Zbigniew Ziobro.

 
 

Na program PRAWY PROSTY zaprasza Łukasz Karpiel. Rozmowa z Pawełm Lisickim.

 

Ukryty na strychu XVII-wiecznej amsterdamskiej kamieniczki tajny kościół „Ons’ Lieve Heer op Solder” jest jednym z najstarszych muzeów miasta. Teraz placówka może zostać zamknięta, bo lewicowe władze miasta nie chce jej finansować. Powód zaskakuje.

 

Zatrzymani w trakcie piątkowych przepychanek z policją w Warszawie aktywiści LGBT są już na wolności. Usłyszeli zarzuty czynnego udziału w zbiegowisku. „Tęczowe” środowiska protestowały przeciw decyzji sądu o aresztowaniu na dwa miesiące, identyfikującego się jako kobieta, Michała Sz. podejrzanego o czyny chuligańskie.

 

Mieszkańcy greckich ośrodków imigranckich dostaną nową szansę na powrót do domu. Dla 5 000 osób, które zechcą opuścić kraj, przygotowano „stypendium” w wysokości 2 000 euro. Na powrót decydują się m.in. Irakijczycy.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.