DZIŚ JEST:   19   WRZEŚNIA   2019 r.

NMP z La Salette
Św. Januarego, męczennika
Św. Alfonsa de Orozco
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 29  >   TEMAT NUMERU: PIĘTNO FASZYZMU

Jolanta Mysiakowska-Muszyńska

Kłamstwo i manipulacja


Główny obok aparatu represji instrument sprawowania władzy komunistów w powojennej Polsce stanowiła propaganda. Służyła ona wytworzeniu fikcyjnej rzeczywistości, na użytek polskiego społeczeństwa oraz międzynarodowej opinii publicznej, jakoby okupowana przez Sowiety Polska była państwem w pełni suwerennym i rządzonym w sposób demokratyczny. W tym celu należało jak najskuteczniej zohydzić wizerunek patriotów nie godzących się na moskiewską okupację, zwłaszcza zaś tych, którzy sprzeciwiali się jej zbrojnie.

Dzięki pełnej kontroli nad środkami masowego przekazu reżim komunistyczny uczynił z propagandy jedną z głównych płaszczyzn walki z przeciwnikami politycznymi. Zaciekle atakowano wszystkie ruchy polityczne, których reprezentanci nie podporządkowali się władzy PPR/PZPR lub próbowali zachować jakikolwiek margines niezależności. Zadaniem propagandy – szczególnie w latach 1944–1947 – było kreowanie obrazu komunistów jako patriotów i demokratów, a wszystkich ich przeciwników, niezależnie od ich politycznej pozycji, jako zdrajców i faszystów. Zabiegi te – obliczone na zdyskredytowanie w oczach Polaków całego podziemia niepodległościowego, a także Rządu RP na Wychodźstwie – wywoływały niekiedy ogromny rozdźwięk pomiędzy propagandą a nastrojami i oczekiwaniami społeczeństwa. Coraz bardziej oczywiste stawało się, iż powojenny układ sił politycznych nie odzwierciedla sympatii politycznych Polaków. Kreowany na łamach pepeerowskiej prasy obraz podziemia, z głównym hasłem: AK – zapluty karzeł reakcji, był tworem partyjnych propagandystów, przygotowanym zgodnie z wytycznymi płynącymi z Moskwy.

Otwarte kłamstwo

Aparat propagandowy wykorzystywał całą gamę fałszywych oskarżeń w odniesieniu do działalności konspiracyjnych struktur niepodległościowych. Generalnie określano je mianem band, a jego działania – działalnością przestępczą, co wszak stanowiło bezpośrednie zapożyczenie z arsenału propagandy niemieckiej, nazywającej członków AK i NSZ polnische Banditen. Propagandyści szli w sukurs pacyfikującym poakowską partyzantkę funkcjonariuszom UB i KBW, tworząc legendę utrwalaczy władzy ludowej oraz paszkwile na ludzi podziemia. Cechował je prymitywny styl, a główny środek wyrazu stanowiły odwołania do emocji antyniemieckich...

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

1846 - we Francji dwojgu pastuszkom: 15-letniej Melanii Calvat i 11-letniemu Maksyminowi Giraud na górze wznoszącej się nad La Salette w Alpach ukazała się Matka Boża. Dzieci ujrzały kulę świetlną. Wewnątrz siedziała Piękna Pani. Twarz miała zakrytą dłońmi i płakała. Przekazała dzieciom tajemnice przestrzegające przed upadkiem wiary oraz zachęcała do modlitwy. Zapowiadała kary w postaci wielkiego głodu, klęski nieurodzajów oraz śmierci małych dzieci na rękach bezsilnych matek.

 
 

Następcą Johna Boltona na stanowisku doradcy do spraw bezpieczeństwa prezydenta Stanów Zjednoczonych został Robert O'Brien. O tej nominacji poinformował w środę osobiście Donald Trump.

 

Martwię się, ale nie jestem zdesperowany, ponieważ Kościół nie pochodzi od Bergoglio ani od biskupów, ale tylko od Chrystusa, i On rządzi nim z mądrością – powiedział Vittorio Messori, włoski pisarz i publicysta katolicki, komentując obecną kryzysową sytuację w Kościele.  

 

Władze Chińskiej Republiki Ludowej nakazują księżom i zakonnikom cytować na kazaniach myśli rodzimego filozofa Konfucjusza. To kolejny przykład ingerencji w sferę wiary. Katoliccy duchowni widzą w tych naciskach przykład działań zmierzających do erozji chrześcijaństwa na obszarze Państwa Środka.

 

Według włoskiego watykanisty Sandro Magistra, ceną za porozumienie chińsko-watykańskie jest milczenie Stolicy Apostolskiej w drażliwych kwestiach. Chodzi o ciszę wobec trwających w Hongkongu protestów, w których istotną rolę odgrywają katolicy, stanowiący 8 procent ludności regionu.

 


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.