DZIŚ JEST:   27   STYCZNIA   2021 r.

Bł. Jerzego Matulewicza
Św. Jana z Warneton
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 29  >   TEMAT NUMERU: PIĘTNO FASZYZMU

Jolanta Mysiakowska-Muszyńska

Kłamstwo i manipulacja


Główny obok aparatu represji instrument sprawowania władzy komunistów w powojennej Polsce stanowiła propaganda. Służyła ona wytworzeniu fikcyjnej rzeczywistości, na użytek polskiego społeczeństwa oraz międzynarodowej opinii publicznej, jakoby okupowana przez Sowiety Polska była państwem w pełni suwerennym i rządzonym w sposób demokratyczny. W tym celu należało jak najskuteczniej zohydzić wizerunek patriotów nie godzących się na moskiewską okupację, zwłaszcza zaś tych, którzy sprzeciwiali się jej zbrojnie.

Dzięki pełnej kontroli nad środkami masowego przekazu reżim komunistyczny uczynił z propagandy jedną z głównych płaszczyzn walki z przeciwnikami politycznymi. Zaciekle atakowano wszystkie ruchy polityczne, których reprezentanci nie podporządkowali się władzy PPR/PZPR lub próbowali zachować jakikolwiek margines niezależności. Zadaniem propagandy – szczególnie w latach 1944–1947 – było kreowanie obrazu komunistów jako patriotów i demokratów, a wszystkich ich przeciwników, niezależnie od ich politycznej pozycji, jako zdrajców i faszystów. Zabiegi te – obliczone na zdyskredytowanie w oczach Polaków całego podziemia niepodległościowego, a także Rządu RP na Wychodźstwie – wywoływały niekiedy ogromny rozdźwięk pomiędzy propagandą a nastrojami i oczekiwaniami społeczeństwa. Coraz bardziej oczywiste stawało się, iż powojenny układ sił politycznych nie odzwierciedla sympatii politycznych Polaków. Kreowany na łamach pepeerowskiej prasy obraz podziemia, z głównym hasłem: AK – zapluty karzeł reakcji, był tworem partyjnych propagandystów, przygotowanym zgodnie z wytycznymi płynącymi z Moskwy.

Otwarte kłamstwo

Aparat propagandowy wykorzystywał całą gamę fałszywych oskarżeń w odniesieniu do działalności konspiracyjnych struktur niepodległościowych. Generalnie określano je mianem band, a jego działania – działalnością przestępczą, co wszak stanowiło bezpośrednie zapożyczenie z arsenału propagandy niemieckiej, nazywającej członków AK i NSZ polnische Banditen. Propagandyści szli w sukurs pacyfikującym poakowską partyzantkę funkcjonariuszom UB i KBW, tworząc legendę utrwalaczy władzy ludowej oraz paszkwile na ludzi podziemia. Cechował je prymitywny styl, a główny środek wyrazu stanowiły odwołania do emocji antyniemieckich...

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Amerykański przywódca – w przeciwieństwie do poprzedniej administracji – zakazał łączenia kryzysu i choroby COVID-19 z Chinami. Dlaczego? By przeciwdziałać „uprzedzeniom rasistowskim” w stosunku do Amerykanów pochodzenia azjatyckiego. W przestrzeni publicznej nie można mówić o „chińskim wirusie”, „wirusie z Wuhan” itp.

 
 

Na grzywnę w wysokości 4,3 tys. zł i zapłatę kosztów postępowania skazany został asesor komorniczy, który w październiku ubiegłego roku nawoływał do spalenia siedziby Ordo Iuris. Komisja Dyscyplinarna nakazała też mężczyźnie przeproszenie Instytutu i przekazanie przeprosin do Ministerstwa Sprawiedliwości i Krajowej Rady Komorniczej celem opublikowania na stronie internetowej KRK. Wpis jaki mężczyzna umieścił na Twitterze był komentarzem do nielegalnego protestu środowisk proaborcyjnych, jaki odbył się przed siedzibą Instytutu.

 

 

Posłowie Lewicy oraz aktywiści objęci patronatem Rzecznika Praw Obywatelskich usiłują wprowadzić do polskiego systemu prawnego niechrześcijańskie pochówki ekologiczne. Chodzi na przykład o mieszanie prochów zmarłych z nasionami drzew. To modna na Zachodzie alternatywa dla chrześcijańskiego grzebania zmarłych.

 

Czterdziestu pięciu z pięćdziesięciu senatorów zasiadających w wyższej Izbie kongresu poparło wniosek, by nie poddawać byłego prezydenta Donalda Trumpa po raz kolejny procedurze impeachmentu. Chociaż inicjatywa nie powiodła się, komentatorzy wskazują, że to wyraźny znak, iż były szef Białego Domu nie zostanie skazany za domniemane podżeganie do szarży na Kapitol, w wyniku której śmierć poniosło pięć osób.

 

Czy Polak, leżący w szpitalu w Plymouth, musiał umrzeć? Dlaczego do tego doszło? I co mówi nam to o współczesnej cywilizacji? Dziennikarz i publicysta, Roman Motoła w rozmowie z Piotrem Relichem.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.