DZIŚ JEST:   26   MAJA   2019 r.

VI Niedziela Wielkanocy
Św. Filipa Neri
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 29  >   TEMAT NUMERU: PIĘTNO FASZYZMU

Jolanta Mysiakowska-Muszyńska

Kłamstwo i manipulacja


Główny obok aparatu represji instrument sprawowania władzy komunistów w powojennej Polsce stanowiła propaganda. Służyła ona wytworzeniu fikcyjnej rzeczywistości, na użytek polskiego społeczeństwa oraz międzynarodowej opinii publicznej, jakoby okupowana przez Sowiety Polska była państwem w pełni suwerennym i rządzonym w sposób demokratyczny. W tym celu należało jak najskuteczniej zohydzić wizerunek patriotów nie godzących się na moskiewską okupację, zwłaszcza zaś tych, którzy sprzeciwiali się jej zbrojnie.

Dzięki pełnej kontroli nad środkami masowego przekazu reżim komunistyczny uczynił z propagandy jedną z głównych płaszczyzn walki z przeciwnikami politycznymi. Zaciekle atakowano wszystkie ruchy polityczne, których reprezentanci nie podporządkowali się władzy PPR/PZPR lub próbowali zachować jakikolwiek margines niezależności. Zadaniem propagandy – szczególnie w latach 1944–1947 – było kreowanie obrazu komunistów jako patriotów i demokratów, a wszystkich ich przeciwników, niezależnie od ich politycznej pozycji, jako zdrajców i faszystów. Zabiegi te – obliczone na zdyskredytowanie w oczach Polaków całego podziemia niepodległościowego, a także Rządu RP na Wychodźstwie – wywoływały niekiedy ogromny rozdźwięk pomiędzy propagandą a nastrojami i oczekiwaniami społeczeństwa. Coraz bardziej oczywiste stawało się, iż powojenny układ sił politycznych nie odzwierciedla sympatii politycznych Polaków. Kreowany na łamach pepeerowskiej prasy obraz podziemia, z głównym hasłem: AK – zapluty karzeł reakcji, był tworem partyjnych propagandystów, przygotowanym zgodnie z wytycznymi płynącymi z Moskwy.

Otwarte kłamstwo

Aparat propagandowy wykorzystywał całą gamę fałszywych oskarżeń w odniesieniu do działalności konspiracyjnych struktur niepodległościowych. Generalnie określano je mianem band, a jego działania – działalnością przestępczą, co wszak stanowiło bezpośrednie zapożyczenie z arsenału propagandy niemieckiej, nazywającej członków AK i NSZ polnische Banditen. Propagandyści szli w sukurs pacyfikującym poakowską partyzantkę funkcjonariuszom UB i KBW, tworząc legendę utrwalaczy władzy ludowej oraz paszkwile na ludzi podziemia. Cechował je prymitywny styl, a główny środek wyrazu stanowiły odwołania do emocji antyniemieckich...

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

1521 - cesarz Karol V ogłosił edykt wormacki skazujący Lutra i jego zwolenników na banicję. Na jego podstawie spalono pisma Lutra i jego zwolenników oraz zakazano wydawania ich w całej Rzeszy.

 
 

Ulicami Gdańska przeszła manifestacja homoseksualistów i osób związanych z ruchem LGBT. W gronie uczestników znalazła się m.in. prezydent miasta Aleksandra Dulkiewicz. Wśród transparentów, które niesiono w marszu były także te wyśmiewające katolików oraz profanujące wizerunek Matki Bożej.

 

Co najmniej piętnaście tysięcy osób wzięło udział w Marszu dla Życia w Zagrzebiu. Uczestnicy manifestowali poparcie dla życia od poczęcia do naturalnej śmierci. Wydarzenie zostało uświetnione występem jednej z gwiazd chorwackiej muzyki rockowej, Marko Perkovica „Thompsona”.

 

Abp Wacław Depo odprawił na Jasnej Górze Mszę św. ekspiacyjną za akty profanacji wizerunku Matki Bożej Częstochowskiej, które obserwowaliśmy w ostatnich tygodniach. Podczas kazania podkreślono, że wierni muszą powiedzieć „non possumus” wobec tego co wyszydza katolickie wartości.

 

Do niebywałego skandalu doszło w jednej z warszawskich szkół publicznych znajdujących się na Ursynowie. Środowiska homoseksualne zorganizowały turniej siatkówki LGBT. Każda osoba odwiedzająca w tym czasie szkołę, miała dostęp do niemoralnych treści, które znajdowały się przy stoliku rejestracyjnym.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.