DZIŚ JEST:   24   LUTY   2019 r.

VII Niedziela zwykła
Św. Etelberta, króla
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 29  >   TEMAT NUMERU: PIĘTNO FASZYZMU

Jolanta Mysiakowska-Muszyńska

Kłamstwo i manipulacja


Główny obok aparatu represji instrument sprawowania władzy komunistów w powojennej Polsce stanowiła propaganda. Służyła ona wytworzeniu fikcyjnej rzeczywistości, na użytek polskiego społeczeństwa oraz międzynarodowej opinii publicznej, jakoby okupowana przez Sowiety Polska była państwem w pełni suwerennym i rządzonym w sposób demokratyczny. W tym celu należało jak najskuteczniej zohydzić wizerunek patriotów nie godzących się na moskiewską okupację, zwłaszcza zaś tych, którzy sprzeciwiali się jej zbrojnie.

Dzięki pełnej kontroli nad środkami masowego przekazu reżim komunistyczny uczynił z propagandy jedną z głównych płaszczyzn walki z przeciwnikami politycznymi. Zaciekle atakowano wszystkie ruchy polityczne, których reprezentanci nie podporządkowali się władzy PPR/PZPR lub próbowali zachować jakikolwiek margines niezależności. Zadaniem propagandy – szczególnie w latach 1944–1947 – było kreowanie obrazu komunistów jako patriotów i demokratów, a wszystkich ich przeciwników, niezależnie od ich politycznej pozycji, jako zdrajców i faszystów. Zabiegi te – obliczone na zdyskredytowanie w oczach Polaków całego podziemia niepodległościowego, a także Rządu RP na Wychodźstwie – wywoływały niekiedy ogromny rozdźwięk pomiędzy propagandą a nastrojami i oczekiwaniami społeczeństwa. Coraz bardziej oczywiste stawało się, iż powojenny układ sił politycznych nie odzwierciedla sympatii politycznych Polaków. Kreowany na łamach pepeerowskiej prasy obraz podziemia, z głównym hasłem: AK – zapluty karzeł reakcji, był tworem partyjnych propagandystów, przygotowanym zgodnie z wytycznymi płynącymi z Moskwy.

Otwarte kłamstwo

Aparat propagandowy wykorzystywał całą gamę fałszywych oskarżeń w odniesieniu do działalności konspiracyjnych struktur niepodległościowych. Generalnie określano je mianem band, a jego działania – działalnością przestępczą, co wszak stanowiło bezpośrednie zapożyczenie z arsenału propagandy niemieckiej, nazywającej członków AK i NSZ polnische Banditen. Propagandyści szli w sukurs pacyfikującym poakowską partyzantkę funkcjonariuszom UB i KBW, tworząc legendę utrwalaczy władzy ludowej oraz paszkwile na ludzi podziemia. Cechował je prymitywny styl, a główny środek wyrazu stanowiły odwołania do emocji antyniemieckich...

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

1953 – po sfingowanym procesie w więzieniu mokotowskim został powieszony gen. August Emil Fieldorf ps. „Nil”, organizator i dowódca Kedywu Armii Krajowej, zastępca Komendanta Głównego AK. Od kwietnia 1944 dowódca zakonspirowanej organizacji „Niepodległość (krypt. NIE) przygotowanej do działań w warunkach sowieckiej okupacji.

 
 

Sportowa organizacja „Let All Play” domaga się zakazu używania symboli homoseksualnych na koszulkach i obiektach piłkarskich. „Wymaganie od profesjonalnych graczy piłki nożnej noszenia symboli LGBT narusza zasady FIFA i IFAB, które zakazują promowania symboli politycznych, osobistych lub religijnych” - napisano w raporcie.

 

Portal LifeSiteNews.com jest zdania, że biskupi biorący udział w watykańskim szczycie o nadużyciach seksualnych, unikają odpowiedzi na trudne pytania. Wśród nich są te dotyczące związku pomiędzy homoseksualizmem, a skandalami i nadużyciami seksualnymi, do których miało dojść w Kościele.

 

 

Niemiecki Bundestag przyjął zmianę prawa dotyczącego informowania o możliwości dokonania aborcji. Lewica chciała pełnej swobody w informowaniu o „usłudze” mordowania dzieci nienarodzonych. Chadecja zablokowała tę regulację, ale zgodziła się na częściowe zwiększenie zakresu informowania o możliwości abortowania dzieci. Bundestag zagwarantował również młodym kobietom dłuższy okres dostępu do darmowej antykoncepcji.

 

Podczas konwencji Prawa i Sprawiedliwości zaprezentowano program i cele rządu na 2019 roku. Prezes Jarosław Kaczyński zapowiedział realizację nowych projektów socjalnych, prorodzinnych i infrastrukturalnych. Jednym z nich jest poszerzenie programu „Rodzina 500 plus”. Świadczenia będą wypłacane także od pierwszego dziecka.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.