DZIŚ JEST:   24   STYCZNIA   2021 r.

Niedziela Słowa Bożego
Św. Franciszka Salezego, Doktora Kościoła
Św. Felicjana, biskupa
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 31  >   PRAWDA, DOBRO, PIĘKNO

Jerzy Wolak

Kino antypolskie


Już się jako tako przyzwyczailiśmy, iż współczesna rodzima kinematografia to powieść idioty, czas więc przywyknąć do kolejnego etapu dokonywanej za pomocą ekranu modernizacji nadwiślańskiej mentalności, mianowicie: ukazywania narodu polskiego jako bandy degeneratów.

Ostatnie pół roku przyniosło wysyp produkcji, których nie sposób określić inaczej niż mianem antypolskich. Serię rozpoczęła Yuma Piotra Mularuka – opowieść o mieszkańcach niewielkiego miasta gdzieś nad Odrą albo Nysą Łużycką, którzy sukcesywnie podnoszą stopę życiową swej zapyziałej mieściny za pomocą kradzionych na potęgę w niemieckich sklepach towarów.

Obłudni złodzieje
Ktoś zauważy, że to jeszcze żaden wyznacznik antypolskości. Owszem, to nie, ale ambicja autora filmu, by pars pro toto namalować zbiorowy portret Polaków – już tak. Oto bowiem, w optyce Mularuka Polacy to urodzeni złodzieje (przed kradzieżą wstrzymuje ich wyłącznie fizyczny brak możliwości), ale nie tylko – ich grzechem najgłówniejszym jest obłuda, wypływająca z katolickiej mentalności. Polacy Mularuka żyją w cieniu kościoła – jego bryła dominuje nad rodzimym krajobrazem, jego wieże odbijają się w szybach okien, jego dzwony słychać w każdym zakątku. Polacy Mularuka „nabuzowani” Janem Pawłem II z dyndającymi u szyi krzyżykami w fanatycznym amoku wlepiają nieprzytomne oczy w telewizor, którego ekran nieustannie wypełnia papież, bluzgając w siebie nawzajem złorzeczeniem, przy którym rynsztok nabiera cech krynicznego zdroju.

A od szyderstwa tylko krok do bluźnierstwa: główny bohater w drodze powrotnej z jednej ze swych złodziejskich wypraw zajeżdża pod miejscową spelunkę (która, rzecz jasna, zupełnie przypadkowo, nazywa się Nowena), tam otwiera bagażnik pełen kradzionego dobra i rozkładając ręce w geście ofiarowania mówi: Chodźcie i bierzcie z tego wszyscy

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

24 stycznia przypada Dzień Solidarności z Chorwacją. W polskich kościołach zbierane będą datki na rzecz ofiar trzęsienia ziemi, które 29 grudnia 2020 r. nawiedziło ten kraj. Z prośbą o przeprowadzenie zbiórki zwrócił się do biskupów diecezjalnych abp Stanisław Gądecki, przewodniczący KEP.

 
 

Zdjęcia abortowanych dzieci nie wzbudzając w nas tyle wściekłości co zamknięte w klatkach, zaniedbane zwierzątka. Usprawiedliwiamy zamykanie społeczeństw troską o każde życie, zapominając, że lockdowny również przyczyniają się do śmierci (być może nawet częściej niż sam COVID). Tkwiące w nas pokłady empatii kierujemy tam, gdzie wygodnie, jednocześnie uważając, że daje nam to prawo do oceny moralności innych.

 

W parlamencie Francji miała miejsce debata nad ustawą o „konsolidacji zasad republikańskich”. W rzeczywistości chodzi o „walkę z separatyzmem islamistycznym” i nakładanie w imię laicyzmu kagańca na radykalny islam. Mówi się  tu nawet o stworzeniu łagodnej i kompatybilnej z Republiką wersji „islamu francuskiego”.

 

Mord 750 chrześcijan, do jakiego doszło kilka dni temu w Etiopii, w ocenie ks. prof. Waldemara Cisło, dyrektora sekcji polskiej Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie, to prawdopodobnie efekt nieustannego konfliktu między rządem a lokalnymi władzami. Jego zdaniem Etiopii trzeba pomóc, inaczej może dojść tam do straszliwych zbrodni.

 

Skandal w Lombardii. Okazało się, że władze tego regionu wysyłały do Ministerstwa Zdrowia Włoch nieprawdziwe dane dotyczące przebiegu epidemii Covid-19. Teraz przedsiębiorcy chcą odszkodowań za niesłuszne zamknięcie ich biznesów.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.