DZIŚ JEST:   16   LUTY   2019 r.

Św. Daniela i towarzyszy
św. Faustyna z Brescii
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 31  >   PRAWDA, DOBRO, PIĘKNO

Jerzy Wolak

Kino antypolskie


Już się jako tako przyzwyczailiśmy, iż współczesna rodzima kinematografia to powieść idioty, czas więc przywyknąć do kolejnego etapu dokonywanej za pomocą ekranu modernizacji nadwiślańskiej mentalności, mianowicie: ukazywania narodu polskiego jako bandy degeneratów.

Ostatnie pół roku przyniosło wysyp produkcji, których nie sposób określić inaczej niż mianem antypolskich. Serię rozpoczęła Yuma Piotra Mularuka – opowieść o mieszkańcach niewielkiego miasta gdzieś nad Odrą albo Nysą Łużycką, którzy sukcesywnie podnoszą stopę życiową swej zapyziałej mieściny za pomocą kradzionych na potęgę w niemieckich sklepach towarów.

Obłudni złodzieje
Ktoś zauważy, że to jeszcze żaden wyznacznik antypolskości. Owszem, to nie, ale ambicja autora filmu, by pars pro toto namalować zbiorowy portret Polaków – już tak. Oto bowiem, w optyce Mularuka Polacy to urodzeni złodzieje (przed kradzieżą wstrzymuje ich wyłącznie fizyczny brak możliwości), ale nie tylko – ich grzechem najgłówniejszym jest obłuda, wypływająca z katolickiej mentalności. Polacy Mularuka żyją w cieniu kościoła – jego bryła dominuje nad rodzimym krajobrazem, jego wieże odbijają się w szybach okien, jego dzwony słychać w każdym zakątku. Polacy Mularuka „nabuzowani” Janem Pawłem II z dyndającymi u szyi krzyżykami w fanatycznym amoku wlepiają nieprzytomne oczy w telewizor, którego ekran nieustannie wypełnia papież, bluzgając w siebie nawzajem złorzeczeniem, przy którym rynsztok nabiera cech krynicznego zdroju.

A od szyderstwa tylko krok do bluźnierstwa: główny bohater w drodze powrotnej z jednej ze swych złodziejskich wypraw zajeżdża pod miejscową spelunkę (która, rzecz jasna, zupełnie przypadkowo, nazywa się Nowena), tam otwiera bagażnik pełen kradzionego dobra i rozkładając ręce w geście ofiarowania mówi: Chodźcie i bierzcie z tego wszyscy

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

1665 – zmarł Stefan Czarniecki, wybitny polski dowódca wojskowy, doskonały kawalerzysta, mistrz "wojny szarpanej" (ur. 1599). Podczas potopu szwedzkiego jako jeden z niewielu nie odstąpił Jana Kazimierza. Bronił Krakowa, a po kapitulacji udał się do przebywającego na Śląsku monarchy. Po wyparciu Szwedów i Siedmiogrodzian z Rzeczypospolitej został wysłany do Danii, gdzie jego oddziały wsławiły się zdobyciem Koldyngi i przeprawą na wyspę Alsen.

 
 

Manifest Wiary kardynała Müllera – co oznacza dla Kościoła? Jakie przepowiednie są z nim związane? Kto uważa, że powtarzanie katechizmowych prawd jest działaniem podobnym do buntu Lutra? – o tym wszystkim w kolejnym odcinku programu „Ja, katolik”, na który zaprasza Krystian Kratiuk.

 

Rząd przygotował specjalną ofertę dla Polaków, którzy zdecydują się na powrót z emigracji. O planach opowiadała minister Jadwiga Emilewicz. Wśród rozwiązań znalazły się m.in. zachęty podatkowe.  

 

 

Bezpieczeństwo, edukacja antydyskryminacyjna i antyprzemocowa w szkole, wolność artystyczna, hostel interwencyjny – oto elementy deklaracji na rzecz LGBT+ jaką zamierza w poniedziałek podpisać prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

 

Francuskie Zgromadzenie Narodowe przyjęło poprawkę likwidującą w kwestionariuszach szkolnych zapisy „ojciec” i „matka”. Będą one zastąpione przez „rodzic 1” i „rodzic 2”.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.