DZIŚ JEST:   16   PAŹDZIERNIKA   2019 r.

Św. Jadwigi Śląskiej
Św. Gerarda Majelli
 
 
 
 

Kim jest przyszły szef rządu? „Jestem za kompromisem aborcyjnym”

Kim jest przyszły szef rządu? „Jestem za kompromisem aborcyjnym”
Artur Widak/NurPhoto via ZUMA Press

W czwartek wieczorem poznaliśmy ostateczną decyzję związaną ze zmianą premiera rządu. Beata Szydło złożyła dymisję, a Komitet Polityczny PiS zdecydował, że jej następcą zostanie Mateusz Morawiecki. Kim jest syn antykomunisty i legendy pierwszej Solidarności?


Mateusz Morawiecki został oficjalnie uznany kandydatem Prawa i Sprawiedliwości na przyszłego szefa rządu. Rzecznik PiS poinformowała, że Beata Szydło złożyła już dymisję, co oznacza, że najprawdopodobniej w ciągu najbliższych kilku dni Morawieckiego oficjalnie będziemy mogli nazywać premierem. Regulacje przewidują w tym procesie także udział prezydenta, który będzie musiał powierzyć kandydatowi misję tworzenia nowego rządu, ale będzie to tylko formalność. Kim zatem jest przyszły premier Polski?


Następca premier Beaty Szydło urodził się w 1968 roku. Jest synem legendy Solidarności - Kornela Morawieckiego, który w 1982 roku założył "Solidarność Walczącą" - niepodległościową organizację podziemną, której głównym celem było odsunięcie komunistów od władzy i odzyskanie wolności w Polsce. Za swoją działalność ojciec przyszłego premiera - obecnie marszałek senior - był wielokrotnie aresztowany oraz prześladowany. 


Pierwszym kierunkiem jego studiów była historia, ale później studiował na Politechnice Wrocławskiej. W 1995 roku uzyskał dyplom MBA na Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Ukończył także studia podyplomowe z prawa europejskiego i ekonomiki integracji ekonomicznej na Uniwersytecie w Hamburgu. Morawiecki kształcił się również na Kellog School of Management oraz na Uniwersytecie w Bazylei.


Co ciekawe, Mateusz Morawiecki zanim trafił do tzw. "Obozu Dobrej Zmiany", współpracował z rządem Donalda Tuska. Od 2010 roku pełnił funkcję członka Rady Gospodarczej przy premierze. Jej szefem był wówczas Jan Krzysztof Bielecki, były premier z początku lat 90. XX wieku. Warto przypomnieć, że Morawiecki był także jednym z kanydydatów na ministra finansów w okresie rządów PO-PSL. Miał wówczas zastąpić na tym stanowisku Jan Vincenta Rostowskiego, ale ostatecznie do tego nie doszło.


W trakcie swojej kariery zawodowej pełnił ważne i intratne funkcje w środowisku bankowym. W 1998 roku trafił do Banku Zachodniego, gdzie pierwotnie doradzał ówczesnemu prezesowi. Na władzach banku zrobił jednak duże wrażenie i wkrótce został dyrektorem zarządzającym i tym samym wszedł do zarządu. W 2007 roku został prezesem banku, który w międzyczasie połączył się z Wielkopolskim Bankiem Kredytowym.


Przyszły premier współpracował w przeszłości m.in. z Ryszardem Czarneckim, obecnym europosłem PiS, a także Aleksandrą Natalli-Świat, która w partii zajmowała się sprawami ekonomicznymi. Z czasem Morawiecki został przedstawiony Beacie Szydło, która po katastrofie smoleńskiej przejęła obowiązki tragicznie zmarłej Natalli-Świat. Dobre, merytoryczne przygotowanie sprawiło, że Morawiecki rozpoczął współpracę z Prawem i Sprawiedliwością, a z czasem nawiązał dobre stosunki z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim. Tuż po tym jak został wybrany ministrem rozwoju, media podkreślały, że zrobił ogromne wrażenie na liderze partii, który postanowił uczynić go niezwykle ważną postacią w rządzie Prawa i Sprawiedliwości.


Przyszły premier jest autorem planu gospodarczego, na podstawie którego zbudowano strategię rozwoju do 2020 roku. "Plan Morawieckiego" zakłada, że działania rządu mają się skupić przede wszystkim na: rozwoju innowacyjnych firm, reindustrializacji, pozyskaniu kapitału rozwojowego, ekspasji zagranicznej oraz rozwojowi społecznemu i gospodarczemu. Wszystko to składa się jednak na realizację planu tzw. zrównoważonego rozwoju. O zagrożeniach wynikających ze "zrównoważonego rozwoju" pisaliśmy na PCh24.pl wielokrotnie.

 

Gdy w ubiegłym roku procedowano projekt "Stop Aborcji", Morawiecki powiedział dziennikarce "Gazety Wyborczej": Jestem za utrzymaniem obecnego kompromisu aborcyjnego.  Długo również opowiadał się przeciwko całkowitemu zakazowi handlu we wszystkie niedziele.  


Jak wynika z informacji publikowanych przez media, wotum zaufania dla rządu premiera Mateusza Morawieckiego mogłoby zostać poddane pod głosowanie już w najbliższy wtorek - 12 grudnia.

 

 

WMa

 


DATA: 2017-12-08 18:23
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
7
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Polska jest oblężona przez partie POPiS żydo-banderowców .. !!
ponad 1 rok temu / jot
 
Jakoś przemilczano zmiany w ustawie o energii elektrycznej która znowu podnosi jej cenę za którą wszyscy zapłacimy. Dobra zmiana działa jak dobry ukryty złodziej.
ponad 1 rok temu / Midas
 
Morawiecki należał do najbardziej bezkompromisowego ze skrzydeł opozycji komunistycznej, które nie brało udziału w zmowie okrągłego stołu. Ewidentnie wszyscy ex-ubecy, byli komuniści i członkowie nadzwyczajnej kasty, tak się go boją i stąd ten hejt zarówno z lewej jak i z prawej strony. Polecam z uwagą wysłuchanie jego ostatniego wywiadu w telewizji Trwam
ponad 1 rok temu / delsberska
 
W internecie jest bardzo dużo hejtu na nowego premiera, zarówno z prawej jak i z lewej strony. Czy to Olgin w akcji? Bardzo cenię i szanuję panią premier Szydło, ale widać że Morawiecki na stanowisku premiera jest dla wielu większym zagrożeniem niż pani premier. Morawiecki wywodzi się z najbardziej radykalnego odłamu opozycji antykomunistycznej, która nie brała udziału w zmowie okrągłego stołu. Już sam ten fakt robi go nieakceptowalnym dla wszystkiej maści ex-ubeków, byłych komunistów i członków nadzwyczajnej kasty. Na dodatek jest realistą, dobrze zdaje sobie sprawę ze wszystkich błędów i niesprawiedliwości popełnionych przez ostatnie 27 lat. Wie, że nie możemy tak po prostu unieważnić wszystkich prywatyzacji, umów handlowych i kredytów frankowych. Musimy stosować się do zasad gry wyznaczonych przez silniejszych. Ale nawet stosując się do tych zasad, możemy coś dla Polski ugrać. Bardzo polecam zapoznanie się z licznymi wypowiedziami Morawieckiego na youtubie.
ponad 1 rok temu / delsberska
 
Właściwy człowiek na właściwym miejscu. Gratulacje, panie Mateuszu!!!!!
ponad 1 rok temu / emerytka
 
daliście się nabrać kaczyńskiemu. znowu.
ponad 1 rok temu / Polak
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.