DZIŚ JEST:   23   MARCA   2019 r.

Św. Tyburcjusza z Mongrovejo
Św. Józefa Oriola
 
 
 
 

Kim jest nowy prezydent Austrii? Były mason, orędownik centralistycznej UE i homoadopcji

Kim jest nowy prezydent Austrii? Były mason, orędownik centralistycznej UE i homoadopcji
fot. REUTERS/Leonhard Foeger

Wybory prezydenckie w Austrii dość nieoczekiwanie wygrał Alexander Van der Bellen, kandydat niezależny, ale cieszący się zdecydowanym wsparciem lewicy wszystkich odmian. Jego program polityczny? Otwartość na migrację, promocja ideologii gender i budowa centralistycznej UE.


Jeszcze w niedzielę wieczorem Austriacy byli przekonani, że ich nowym prezydentem będzie Norbert Hofer, kandydat prawicowej FPÖ. Po skrupulatnym przeliczeniu głosów okazało się jednak, że o mały włos zwyciężył jego konkurent, Alexander Van der Bellen, kandydat niezależny, ale o bardzo wyraziście lewicowych poglądach.

 

Po pierwszej turze wyborów jako faworyta wskazywano zazwyczaj Hofera, który bardzo dość wysoko pokonał wszystkich swoich konkurentów. Przeciwnicy FPÖ połączyli jednak siły i dość zgodnie zagłosowali na Van der Bellena, byłego szefa austriackich Zielonych. Jego wybór jest dla lewicy ogromnym sukcesem. Zwycięstwo Hofera mogłoby wiązać się z rozpisaniem wcześniejszych wyborów, a wszystkie sondaże wskazują na bardzo zdecydowaną przewagę FPÖ, co oznaczałoby nawet kilkuletnią dominację prawicy w kraju. Dzięki Van der Bellenowi być może nawet do 2018 roku, kiedy to przypada normalny termin wyborów parlamentarnych, rządzić będzie lewica.

 

Van der Bellen będzie najprawdopodobniej gorącym orędownikiem liberalnej polityki migracyjnej. Jak wskazuje „Frankfurter Allgemeine Zeitung”, nowy prezydent ma dość skomplikowaną historię rodzinną: jego ojciec był obywatelem Rosji o holenderskich korzeniach, matka – Estonką. W czasie wojny małżeństwo trafiło do Tyrolu, gdzie w 1944 urodził się Alexander. Polityk, wskazuje FAZ, często wskazuje na swoje korzenie, by zachęcać do otwartości na migrantów. „Süddeutsche Zeitung” przypomina, że na początku tego roku, gdy kanclerz Werner Faymann wprowadzał ograniczenia dla masowej migracji, to właśnie Van der Bellen był ich zdecydowanym przeciwnikiem, nie chcąc nawet przymykać austriackiej granicy.

 

Choć Van der Bellen urodził się w domu, gdzie wpajano mu silny antykomunizm, sam silnie zaangażował się lewicową rewolucję roku 1968. Wstąpił też do masonerii; twierdzi jednak, że szybko przestał angażować się w jej działania. W latach 80. Van der Bellen przyłączył do socjaldemokratów, a w 1994 roku przeszedł do Zielonych, zostając dwa lata później ich przewodniczącym. Po 10 latach  odszedł z partii, pozostając jednak groliwym liberałem.

 

Jak podaje „Süddeutsche”, Van der Bellen chce wzmacniać centralistyczną Unię Europejską. Zamierza też pracować nad „prawami” LGBT, forsując między innymi możliwość adopcji dzieci przez pary homoseksualne. Nie można spodziewać się po nim obrony małżeństwa: ślub cywilny ze swoją drugą partnerką zawarł dopiero w ubiegłym roku przygotowując się do kampanii wyborczej.

 

Jak zgodnie wskazują niemieckojęzyczne media, Van der Bellen przez wielu jest postrzegany wprost jako liberalny radykał. W ocenie „Zeit Online” – radykał dla części austriackiego społeczeństwa po prostu nieakceptowalny. Portal pisze, że były szef Zielonych wygrał tylko z powodu nieco większej niechęci do FPÖ, niż do niego samego. Rzeczywiście: „Welt.de” przypomina, że aż 40 proc. wyborców Van der Bellena głosowało na niego tylko po to, by powstrzymać Norberta Hofera.

 

 Ten sam portal wskazuje też, że kluczową rolę odegrała zmiana na urzędzie kanclerza: nielubiany Werner Faymann zastąpiony został przez byłego szefa austriackiej kolei, Christiana Kerna, co dało wielu wyborcom nadzieję na zmianę i zniechęciło ich od wyboru Hofera. Czy jakakolwiek zmiana stanie się faktem, pozostaje wątpliwe: lewicowy kanclerz i lewicowy prezydent nie porzucą najpewniej lewicowych dogmatów politycznych, a to oznacza, że frustracja wyborców niechętnych tak jednostronnej polityce będzie rosła, być może przygotowując grunt pod bardzo wysokie zwycięstwo FPÖ w wyborach parlamentarnych.

 

 

 

Pach

DATA: 2016-05-24 07:16
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

"nie ma byłych masonów" - trawestując Włodzimierza Putina
ponad 2 lata temu / sfgx
 
W Austrii adopcja i związki partnerskie już funkcjonują i nic złego sie z tego tytułu nie dzieje, nie wiem po co to straszenie
ponad 2 lata temu / waw_au
 
"Głosowanie korespondencyjne", to jak sex przez telefon ... To był według mnie, wałek wyborczy, bo ileż to zachodu , potrzebne jest by zmienić cyferki na datowniku poczty ...? W ten sposób, wygrać można dosłownie każde wybory ! Zapytajcie najpierw, kto rządził w Austrii do tej pory! Prawica, to zagrożenie dla zboczeńców, których emisariusze i poplecznicy, dzierżą władzę w swych rękach !
ponad 2 lata temu / Dariusz Gorski
 
no i koniec.
ponad 2 lata temu / noikoniec
 
przewaga wyniosła ca. 30k, a głosy nieważne 160k - tak podano dziś w radio wnet.
ponad 2 lata temu / PK
 
DVD: Bycie liberalem nie wyklucza bycie lewakiem. Liberal jednak nie moze byc konserwatywnym ani prawicowym
ponad 2 lata temu / gwiazdeczka
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.