DZIŚ JEST:   27   LUTY   2020 r.

Św. Gabriela Perdolente
Św. Prokopa
 
 
 
 

Kilku niemieckich biskupów sprzeciwia się udzielaniu Komunii świętej protestantom

Kilku niemieckich biskupów sprzeciwia się udzielaniu Komunii świętej protestantom
Fot. MAXPPP / Forum

Część niemieckich biskupów apeluje do Watykanu o interwencję w sprawie Komunii świętej dla protestantów. Hierarchowie podkreślają, że niemiecki episkopat kierowany przez kardynała Reinharda Marxa przekroczył swoje kompetencje i uchwalił rozwiązanie sprzeczne z nauczaniem Kościoła.

 

Niemieccy biskupi po lutowym posiedzeniu episkopatu opublikowali dokument, który otwiera drzwi do Komunii świętej dla protestantów. Powołując się na adhortację apostolską Amoris Laetitia napisali, że ci protestanci, którzy pojęli za małżonka katolika i gorąco pragną przystępować wspólnie z nim do Eucharystii, mogą to zrobić po rozmowie z duszpasterzem. Warunkiem miałoby być podzielanie katolickiej wiary w Komunię świętą. Niemcy powołali się na przepisy prawa kanonicznego, ale uczynili to wybiórczo, otwarcie ignorując niektóre jasne wymogi.

 

Dokument został przyjęty większością dwóch trzecich głosów, ale okazuje się, że biskupi pozostający w mniejszości nie chcą pozostawić tej sprawy – i kierują kroki do Watykanu. Jak podaje portal „Kölner Stadtanzeiger”, w episkopacie doszło do poważnego sporu, a część hierarchów, którym przewodzi arcybiskup Kolonii kardynał Rainer Maria Woelki, prosi o interwencję Stolicę Apostolską.

 

Biskupi dopatrują się w lutowym dokumencie błędu. Twierdzą, że pismo stoi w sprzeczności z katolickim Magisterium a episkopat przekroczył swoje kompetencje. Proszą o interwencję prefekta Kongregacji Nauki Wiary, arcybiskupa Luisa Ladarię oraz kardynała Kurta Kocha, przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan.

 

Pismo zostało podpisane, oprócz kardynała Woelkiego, także przez arcybiskupa Bambergu Ludwiga Schicka oraz biskupów: Konrada Zdarsę z Augsburga, Gregora Marię Hanke z Eichstätt, Wolfganga Ipolta ze Zgorzelca (Görlitz), Rudolfa Voderholzera z Ratyzbony i Stefana Ostera z Pasawy.

 

Sprawę skomentował kardynał Reinhard Marx. Opublikował list skierowany do wymienionych biskupów, ale przedstawiony do wiadomości całego episkopatu.

 

Jak napisał kardynał Marx, 28 marca otrzymał pismo od kardynała Woelkiego, w którym ten zawiadamia go o swoim liście przesłanym do kard. Kurta Kocha oraz do Kongregacji Nauki Wiary. Przewodniczący episkopatu pisze, że dostrzega, iż wśród biskupów panuje wątpliwość, czy przyjęte większością rozwiązania w sprawie dopuszczenia do Komunii świętej protestantów są „zgodne z wiarą i jednością Kościoła”. Przewodniczący episkopatu przekonuje, że wszystko jest zgodne z Magisterium. Twierdzi, że w małżeństwie katolicko-protestanckim może pojawić się „poważna duchowa potrzeba” wspólnego przyjmowania Komunii świętej. Hierarcha uważa też, że zgodnie z KPK 844 jest możliwe, by konferencja episkopatów lub nawet poszczególni biskupi diecezjalni „formułowali kryteria regulujące dostęp do Komunii świętej dla chrześcijan niebędących w pełnej wspólnocie z Kościołem katolickim”.

 

W KPK 844 czytamy tymczasem między innymi: „Jeśli istnieje niebezpieczeństwo śmierci albo przynagla inna poważna konieczność, uznana przez biskupa diecezjalnego lub Konferencję Episkopatu, szafarze katoliccy mogą godziwie udzielać wymienionych sakramentów także pozostałym chrześcijanom, nie mającym pełnej wspólnoty z Kościołem katolickim, którzy nie mogą się udać do szafarza swojej wspólnoty i sami o nie proszą, jeśli odnośnie do tych sakramentów wyrażają wiarę katolicką i do ich przyjęcia są odpowiednia przygotowani”.

 

Krytycy decyzji episkopatu wskazują, że w Niemczech nigdy nie zachodzi sytuacja braku dostępności protestanckich duchownych. W KPK jest też mowa o sytuacjach dotyczących zbawienia wiecznego chrześcijan i ich zdaniem nie można pod tę kategorię podciągać sytuacji protestanckich małżonków katolików.

 

Te między innymi wątpliwości mają teraz rozstrzygnąć na prośbę mniejszości niemieckich biskupów kardynał Koch i arcybiskup Ladaria.

 

 

Źródła: ksta.de, kath.net, pch24.pl

 

Pach

 

 


DATA: 2018-04-06 07:42
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

To już jest po prostu parodia !!! Tzw. kościół niemiecki nie jest już chyba ani apostolskim, ani powszechnym tylko protestanckim.
ponad 1 rok temu / Trojanowski
 
Jeśli w takich małżeństwach zachodzi Pilna potrzeba duchowa to nic nie stoi na przeszkodzie żeby taki heretyk przyjął świętą wiarę katolicką I wrócił do jednego świętego powszechnego apostolskiego kościoła i po sprawie
ponad 1 rok temu / IzajaszGB
 
?Poważna duchowa potrzeba? i to ma wystarczyć, bądź to ma stać na przeszkodzie? Trudny orzech do zgryzienia, choćby z tego powodu, w jaki sposób egzekwować ten przepis? Każdego pytać o konfesję i stan łaski uświęcającej? Nie mniej jednak, właściwe wątpliwości, inaczej, nie stawiając wymagań, sprowadzimy przystępowanie do przyjmowania Najświętszej Krwi I Ciała Pańskiego, do zwykłego odrychu fizjologicznego, a to będzie katastrofa. U św Faustyny czytamy, że Pan Jezus niechętnie przychodzi do niektórych dusz. Pozostaje odpowiedzieć sobie na pytanie, dlaczego? Chwała Biskupom stawiającym tą wątpliwość pod rozwagę
ponad 1 rok temu / Krucyfiks
 
7 kwietnia w Rzymie odbędzie się konferencja stowarzyszenia ,,Przyjaciele Kardynała Caffarry'' kardynał Raymod Leo Burke, kardynał Joseph Zen oraz biskup Athanasius Schneider. ,,Kościele katolicki: dokąd zmierzasz?''
ponad 1 rok temu / Nick
 
Mam dla Niemieckiego Episkopatu podpowiedź: Przed udzieleniem Komunii nie-katolikowi powinni zawsze zadawać pytanie: "Czy wierzysz, że ta Hostia nie jest symbolem Chrystusa, ale samym Chrystusem i zawiera w sobie całą Jego pełnię"? Żaden protestant nie może odpowiedzieć "tak". Inna sprawa, że nigdy nie powinno dojść do sytuacji, w której mielibyśmy wątpliwości czy udzielić Komunii braciom odłączonym...
ponad 1 rok temu / SirPL
 
Im wieksza ciemnosc tym blizej poranek Triumf Niepokalanej !
ponad 1 rok temu / Spokojnie
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.