DZIŚ JEST:   20   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Jana Kantego
Bł. Jakuba Kerna
 
 
 
 

Kijowski kościół św. Mikołaja znów w rękach katolików

Kijowski kościół św. Mikołaja znów w rękach katolików
Quotsu / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)

Rząd Ukrainy postanowił zwrócić katolikom piękny, neogotycki kościół św. Mikołaja w Kijowie. Od wielu lat zabiegali o to Polacy.

 

Kościół św. Mikołaja w Kijowie został zbudowany w latach 1899 – 1909. Stoi on w centrum stolicy Ukrainy, przy ulicy Wielkiej Wasilkowskiej. Autorami projektu architektonicznego pięknej świątyni są Polacy – Władysław Horodecki oraz Stanisław Wałowski. Jego głównym fundatorem był hrabia Władysław Michał Branicki. Na budowę kościoła szczodrze łożyli też wszyscy Polacy mieszkający w Kijowie.

 

W roku 1936 władze bolszewickie zamknęły kościół i przeznaczyły go na magazyn. Ostatni remont świątyni przeprowadzono w roku 1976 i wówczas urządzono w nim salę koncertową. Do tej pory w kościele mieści się również państwowy Narodowy Dom Muzyki Organowej. Kościół posiada bowiem bardzo dobrą akustykę.

 

Obecnie władze Ukrainy postanowiły dla Narodowego Domu Muzyki Organowej zbudować nowy obiekt, a kościół zwrócić istniejącej w Kijowie katolickiej parafii św. Mikołaja, która należy do diecezji kijowsko – żytomierskiej.  Instytucja Domu Muzyki Organowej ma ostatecznie opuścić budynki kościelne do roku 2023, kiedy to do użytku zostanie oddana jej nowa siedziba. Starania polskich katolików o odzyskanie kościoła trwały około 30 lat.

 

Obecnie w świątyni posługę pełnią już ojcowie ze Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. Odprawiane są tam Msze św. W niedzielę o godzinie 11.45 Eucharystia celebrowana jest w języku polskim. W pobliżu kościoła św. Mikołaja, na niewielkim skwerku, stoi od paru lat pomnik Juliusza Słowackiego. Jest to mocny polski akcent w Kijowie.  

 

Katolicy zbierają już fundusze potrzebne na remont kościoła św. Mikołaja, gdyż wymaga on pilnych napraw.  Tymczasem Oblaci Maryi Niepokalanej, którzy opiekują się kościołem, są szczęśliwi, że znów będzie on mógł być w pełni Bożym Domem. „Dziękujemy Bogu i wszystkim ludziom dobrej woli, którzy włączyli się w proces odzyskania kościoła św. Mikołaja. Dziękujemy Gabinetowi Ministrów Ukrainy, który zdecydował o zwrocie świątyni. Wierzę, że to pierwszy krok do pewnej normalności: to znaczy, że kościół będzie kościołem” - czytamy w oświadczeniu  księży  Oblatów Maryi Niepokalanej.

 

Źródło – słowopolskie.org, oblaci.pl

AB


DATA: 2020-09-24 07:32
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
6
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

dziekujemy kosciołowi polskiemu na ukrainie za legalizowanie kartyPolaka ukraińcom ....
25 dni temu / Przemyśl
 
Deo gratias!
26 dni temu / Krzysztof
 
Tylko niech tam zaczna odprawiam Msze Swieta trydencka bo zaraz wpadnie jakis progresista ze stolem na srodku kosciola i zacznie rozdawac Komunie Swieta do rak albo kaze sobie samemu brac.Jesli juz to formowac a nie gorszyc spoleczenstwo.
26 dni temu / Nick
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.