DZIŚ JEST:   20   LIPCA   2019 r.

Św. Małgorzaty, męczennicy
Bł. Czesława Odrowąża, kapłana
 
 
 
 

Kijów – Budapeszt: Kto wygra bitwę o Zakarpacie?

Kijów – Budapeszt: Kto wygra bitwę o Zakarpacie?
Péter Szijjártó. Fot. U.S. Department of State from United States. Public Domain / Wikimedia

Ukraińcy coraz bardziej zdają sobie sprawę z wysokiego poziomu napięcia między swym państwem a Węgrami. Wobec owej świadomości oraz niepewności dalszego rozwoju sytuacji lwowski portal „Wysoki Zamek” zadaje pytanie o to, kto wygra bitwę o Zakarpacie.

 

Na poziomie dyplomatycznym w ramach bitwy może niebawem dojść do wydalenia konsula Węgier z Zakarpacia, na co Budapeszt zamierza odpowiedzieć adekwatnym działaniem. O konflikcie dyplomatyczno-politycznym we wtorek 25 września mają rozmawiać szefowie dyplomacji: Peter Szijjarto oraz Pawło Klimkin. Fala wzajemnych oskarżeń o sytuację na Zakarpaciu trwa już drugi rok i obydwie strony używają coraz mocniejszych argumentów. Ukraińcy zarzucają Węgrom mieszanie się w wewnętrzne sprawy państwa, w zamian słyszą oskarżenia o łamanie praw mniejszości narodowych oraz groźby blokowania udziału Kijowa w pracach NATO i UE.

 

Portal „Wysoki Zamek” wśród pretensji adresowanych wobec Węgrów wymienia próby rozbudzenia na Zakarpaciu nastrojów negatywnych wobec władz centralnych Ukrainy i stworzenia lojalnej wobec Budapesztu „masy krytycznej”. Jako obszary najbardziej narażone na takie działania wymienia Berehowe i Wynohradiw. Według publikacji, równolegle do inicjatyw Węgier swoje działania prowadzi Moskwa. Wspiera ona zakarpackich Rusinów, których jeszcze niedawno próbowano traktować jako Ukraińców. Narodową odrębność Rusinów uznał niedawno szef MSZ Ukrainy, wymieniając ich jako jedną z mniejszości obwodu zakarpackiego, obok Rumunów i Węgrów.

 

Konflikt nasilił się po ubiegłorocznej zmianie ustawy oświatowej, która w ocenie Budapesztu godziła w prawa osób narodowości węgierskiej zamieszkałych w obwodzie zakarpackim. W ubiegłym tygodniu ukraińskie mass media opublikowały wideorelację z uroczystego wręczania obywatelom paszportów węgierskich. Na emitowanym w telewizyjnym Kanale 24 nagraniu ukraińscy Węgrzy nie tylko odbierają paszporty, ale także przysięgają wierność własnemu państwu. Tymczasem Ukraina zabrania podwójnego obywatelstwa, ale z problemem tym nie radzi sobie od lat. Afery związane z posiadaniem dwóch paszportów sięgają często najwyższych sfer władzy na poziomie kraju, obwodów i lokalnych samorządów. Najczęściej jednak dotyczy to dokumentów rosyjskich, co od razu rodzi podejrzenia o nielojalność. Tymczasem mieszkańcy Ukrainy starają się o drugi paszport bardzo często z powodu poszukiwania pracy za granicą – w krajach UE, ale też w Rosji.

 

Afera z wręczaniem dowodów tożsamości przez węgierskiego konsula ma jednak także tło polityczne. Urzędnik z Berehowem miał bowiem – według nagrania video – namawiać swych rodaków z Zakarpacia do utajnienia tego faktu przed władzami. Minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto przedstawia argument, że noszenie podwójnego obywatelstwa jest przyjęte w Europie i Ukraina, jako kraj pretendujący do członkostwa w UE, powinna respektować tutejsze standardy.

 

Zarzut o łamanie przez Ukrainę unijnych zasad pojawia się w retoryce Budapesztu nie po raz pierwszy. Wcześniej krytykował on nowe prawo oświatowe, które ma uderzać w prawa mniejszości narodowych do edukacji w języku ojczystym. W ostatnich tygodniach jako dowód wrogości Kijowa wobec mniejszości podawana była decyzja o rozmieszczeniu dodatkowych jednostek Sił Zbrojnych Ukrainy w mieście Berehowe, gdzie Węgrzy stanowią większość mieszkańców. Władze w Kijowie starają się ponadto o zmianę nazwy funkcji nowoutworzonego stanowiska ministerialnego rządu w Budapeszcie, gdzie powołano ministra do spraw Zakarpacia.

 

Portal informacyjny „Zakarpattja Online” pisze ponadto o tym, że władze Węgier zapowiadają obronę wszystkich rodaków mieszkających poza obecnymi granicami państwa i nie zgodzą się na ich obrażanie. Minister Szijjarto odniósł się także do wzrostu nieprzyjaznych nastrojów na Ukrainie, które – jego zdaniem – przejawiają się w nachodzeniu i śledzeniu niektórych działaczy mniejszości na Zakarpaciu przez funkcjonariuszy ukraińskiej służby bezpieczeństwa. Taka ewolucja nastawienia wobec zakarpackich Węgrów wynika, w opinii szefa dyplomacji Budapesztu, z przybliżania się terminu wyborów parlamentarnych i prezydenckich na Ukrainie.

 

 

Jan Bereza

 

Źródła: Nowiny Zakarpattja, Wysokij Zamok, Ewropejska Prawda, Ukraińska Prawda, 24 Kanał, Zakarpattja Online, Stern.de.

 

 


DATA: 2018-09-24 18:26
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Problem w tym że nie możemy też Bratanków nie popierać. Oni byli i są lojalni wobec Polaków.
9 miesięcy temu / @mf
 
Bądźmy pragmatyczni.Polską racją stanu jest nienaruszalność powojennych granic.Nie możemy więc kibicować Węgrom.
9 miesięcy temu / mf
 
Żeby chociaz część odwagi Węgrów miały "polskie" władze.....
9 miesięcy temu / zostały tylko marzenia
 
Rusini zakarpaccy jakoś się ostali. Bojków i Łemków i innych zmiotły zalecenia Doncowa, realizowane później min. przez UPA.
9 miesięcy temu / HISTORIA
 
Tokaj, tylko tokaj. No i jak się pisowski rząt samookreśli? Ciekawe...
9 miesięcy temu / Kasandra
 
Czyli historia się powtórzy jako farsa - trzeba będzie podzielić się Ukrainą z Rosją wg. rozejmu w Andruszowie i kawałek swojej części oddać Węgrom - jest to absolutnie bez sensu, niemniej z Ruskimi lepiej na wstępie granicę mieć na Dnieprze niż na Bugu. Będzie więcej czasu i terenu na działania opóźniające :):):):):):)
9 miesięcy temu / Inkwizytor
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.