19 kwietnia 2012

W krajach, gdzie katolicyzm jest największym wyznaniem, wiara w Boga jest najbardziej wyrazista. Pokazała to międzynarodowa ankieta, przeprowadzona przez uniwersytet w Chicago, której wyniki przedstawiono 18 kwietnia. Okazuje się, że wiara w Boga jest najsilniejsza na Filipinach, co potwierdziło 94 proc. badanych, a najgorzej sytuacja przedstawia się na terenach byłej NRD – tylko 13 procent. Na jednym z ostatnich miejsc znalazło się również inne państwo postkomunistyczne – Czechy, gdzie do wiary przyznało się tylko 20 proc. ankietowanych.


Na potrzeby studium wykorzystano dane z 30 najbardziej katolickich krajów, w których od 1991 roku co najmniej dwukrotnie pytano o przekonania religijne. Pytania dotyczyły osobistego stopnia wiary w Boga, a także zmiany stosunku do niej na różnych etapach życia.

Wesprzyj nas już teraz!

Według autorów raportu, wiara w jednego Boga systematycznie się na świecie zmniejsza – wyjątkami są tu Rosja, Słowenia i Izrael. W Rosji zaznaczają się duże wahania między osobami dawniej areligijnymi a teraz wierzącymi oraz między dawniej wierzącymi a obecnie już niewierzącymi. W Chile „zawsze wierzyło i wierzy w Boga” 88 procent respondentów. Stosunkowo wysoki odsetek wierzących jest w Austrii, gdzie 53 proc. ankietowanych wierzy w Boga, a 27 proc. – w jakąś „siłę wyższą”.

Wśród krajów o przewadze protestantyzmu „szczególnie wierzące” okazały się Stany Zjednoczone – 81 proc. mieszkańców oznajmiło, że wierzą w Boga. Badania nie objęły państw, w których przeważają muzułmanie. Z opracowania amerykańskiego uniwersytetu wynika, że tylko 13 proc. Niemców z landów wschodnich to ludzie „zawsze wierzący”. Nigdy nie wierzyło w Boga 59 proc. ankietowanych – więcej niż gdziekolwiek indziej.

Międzynarodowe studium „Belief About God Across Time and Countries“ (Wiara o Bogu w czasie i według krajów) wskazuje też na znaczne różnice regionalne i kulturowe. Potwierdza się, że ludzie starsi są bardziej religijni niż młodzi. Ogółem jako „wierzący” określiło się średnio 43 proc. badanych powyżej 68. roku życia i tylko 23 proc. młodych poniżej 27. roku życia. Autor opracowania, socjolog Tom W. Smith z Instytutu Badawczego NORC Uniwersytetu w Chicago stwierdził, że wprawdzie w większości krajów wiara jest „w odwrocie”, to jednak – uwzględniając roczne obliczenia – spadek nie jest znaczny, a wartości bezwzględne bardzo się różnią między sobą.

 

 

KAI

luk

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 127 624 zł cel: 300 000 zł
43%
wybierz kwotę:
Wspieram