DZIŚ JEST:   19   LUTY   2020 r.

Św. Konrada z Piacency
 
 
 
 

Kielce: uroczystości św. Józefa Robotnika

Kielce: uroczystości św. Józefa Robotnika
Św. Józef z Dzieciatkiem

Uroczysta Suma i modlitwy w intencji ludzi pracy, procesja, projekcja filmu „October Baby” oraz festyn parafialny– tak przebiegały uroczystości odpustowe w największej kieleckiej parafii, której patronuje św. Józef Robotnik.

 

Uroczystej sumie o godz. 11, zakończonej procesją, z udziałem m.in. zarządu świętokrzyskiej NSZZ Solidarność i zakładów pracy z pocztami sztandarowymi, parlamentarzystów i władz miasta, przewodniczył ks. dr Jan Nowak, wicedyrektor wydawnictwa Jedność. W homilii mówił o wyjątkowej roli św. Józefa w historii zbawienia. Stwierdził, że tytuły „Rzemieślnik” i „Robotnik”, mające „swoje uzasadnienie w redakcji św. Mateusza (…) są ważne, ale nie najważniejsze, najważniejsze jest nazywanie go „ojcem” Jezusa przez Maryję”, co ma miejsce w scenie poszukiwania zaginionego Jezusa w świątyni.

 

W tym kontekście ks. Nowak mówił o Józefie jako o mężu Maryi i przybranym ojcu Jezusa. Omawiał także najważniejsze wyzwania wobec współczesnych ojców, wezwał m.in. do społecznej debaty nad prawem, które zapewni bezpieczeństwo przed agresją ojców. Przypominał przymioty św. Józefa – „świadka bez głosu” i „męża sprawiedliwego, potrafiącego rozpoznać Boży plan względem swojej osoby i uczynić go swoim”. Podczas wszystkich Mszy św. trwała modlitwa w intencji ludzi pracy, bezrobotnych i poszkodowanych przy pracy.

 

Na Mszy św. o godz. 11 odbyło się także uroczyste przyjęcie osób, które podejmą Dzieło Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego - deklaracje zostały udostępnione w kościele. „W naszej parafii w ostatnim miesiącu dzieło podjęło już ponad 150 osób” – mówi ks. Tomasz Szczepanik.

 

Z kolei przy kościele zorganizowano X Festyn Parafialny „W Rodzinie Józefa”. Uczestnikom zaproponowano konkursy, loterie i cenne nagrody. Pokazy przygotowała Straż Pożarna i Policja. W czasie festynu jest zbierana makulatura na budowę studni w Sudanie oraz zużyty sprzęt elektryczny. Na zakończenie o godz. 19 odbędzie się projekcja filmu "October Baby".

 

Parafię św. Józefa Robotnika na osiedlu Szydłówek w Kielcach erygował w 1958 r. bp Czesław Kaczmarek. Po ponad 20 latach budowy kościół konsekrował w 1995 r. nuncjusz apostolski w Polsce abp Józef Kowalczyk. Parafia liczy ponad 23 tys. wiernych.

 

1 maja to dla świętokrzyskiej "Solidarności” zarazem obchody Międzynarodowego Dnia Solidarności Ludzi Pracy. Po Mszy św. w kościele św. Józefa Robotnika o godz. 11 uroczystości związkowców przeniosły się przed pomnik bł. ks. Jerzego Popiełuszki na Placu NM Panny k. bazyliki oraz pod tablicę upamiętniającą powstanie NSZZ „Solidarność” w Kielcach na skwerze Stefana Żeromskiego.

 

 

KAI

mat


DATA: 2013-05-04 09:02
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.