DZIŚ JEST:   08   SIERPNIA   2020 r.

Św. Dominika Guzmana
Św. Emiliana, biskupa
Św. Zefiryna z Malii
 
 
 
 

Kielce: poradnia lekarska bez klauzuli sumienia. Nowy-stary pomysł liberalnych radnych

Kielce: poradnia lekarska bez klauzuli sumienia. Nowy-stary pomysł liberalnych radnych
źródło: pixabay.com

Do kieleckiej rady miejskiej wpłynęła interpelacja w sprawie utworzenia w tym mieście całodobowej poradni ginekologicznej, w której zatrudnionych tam lekarzy nie obowiązywałaby klauzula sumienia. Przeciwny temu pomysłowi jest prof. Bogdan Chazan, wojewódzki konsultant w dziedzinie ginekologii i położnictwa. Wskazuje on, że sumienie lekarzom pomaga, a nie przeszkadza w leczeniu pacjentek. 

 

Interpelację dotyczącą utworzenia „Poradni profilaktyki intymnej” złożyły cztery radne (Katarzyna Kwietniak, Anna Kibortt, Joanna Litwin i Joanna Winiarska) należące do klubu radnych Projekt Świętokrzyski, zrzeszających osoby o liberalnych poglądach.

 

Pomysł utworzenia całodobowej poradni ginekologicznej nie jest nowy. Od ubiegłego roku taka poradnia funkcjonuje w Poznaniu. Dyżurują tam lekarze, których nie obowiązuje klauzula sumienia.

 

Podczas ostatniej wizyty prowadzonej w ramach kampanii wyborczej przedstawicieli partii Wiosna, jej wiceprzewodnicząca Gabriela Morawska pochwaliła prezydenta Poznania za organizację w tym mieście takiej poradni słowami: „Całodobowo dyżurują tam lekarze, którzy udzielają porad nie stosując klauzuli sumienia, która jest zmorą i przekleństwem kobiet, jest nadużywana”. Próby utworzenia całodobowych poradni ginekologicznych podejmowane są obecnie oprócz Kielc, również w Warszawie, Wrocławiu oraz Bydgoszczy.

 

Autorki interpelacji złożonej w urzędzie miejskim w Kielcach powołują się na przykład poradni funkcjonującej w Poznaniu, podając przy tym liczbę 1200 kobiet, które do tej pory skorzystały tam z badań profilaktycznych. Profesor Bogdan Chazan odpowiada na to, że równie dobrze kobiety te mogłyby być zbadane w przychodni dziennej – Profilaktyka, o której mówią radne w swoim anonsie,  jest bardzo ważna, ale nie są to badania, które koniecznie trzeba przeprowadzać nocą, o wiele lepiej jest je przeprowadzić w przychodni funkcjonującej za dnia. Natomiast tworzenie poradni funkcjonującej w nocy, powiela niepotrzebnie koszty jej utrzymania – powiedział PCh24.pl prof. Bogdan Chazan.

 

Radne, które wnioskują o utworzenie całodobowej poradni ginekologicznej, piszą w interpelacji „Bazując na dobrych wzorcach innych miast, wnosimy o uruchomienie miejsca pozwalającego całodobowo konsultować się ze specjalistą, skorzystać z porady lekarzy-ginekologów działających bez powoływania się na klauzulę sumienia”. Przeciwny pomysłowi „poradni bez sumienia" jest prof. Bogdan Chazan. – Nie rozumiem dlaczego w tej poradni lekarzy  ma nie obowiązywać  klauzula sumienia, czego domagają się radne – mówi konsultant w dziedzinie ginekologii i położnictwa województwa świętokrzyskiego. Domyślam się, że za propozycją utworzenia całodobowej poradni ginekologicznej, kryje się zatrudnienie  tam ginekologa, który będzie wypisywał tabletki antykoncepcyjne. Choć autorki petycji wprost o tym nie piszą – mówi prof. Bogdan Chazan.

 

Jego obawy, dotyczące ukrytego celu poradni, zdają się potwierdzać słowa wypowiedziane przez jedną z pomysłodawczyń poradni podczas konferencji prasowej.  „Można tam będzie ( w poradni) konsultować się zarówno w nagłych wypadkach, np. infekcji intymnych, jak również uzyskać receptę” – powiedziała Anna Kibortt. Nie wyjaśniła, o jaką pilną receptę chodzi.

 

Adam Białous


DATA: 2019-04-04 10:23
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

No przecież każdy głupi wie, że chodzi o wypisywanie recept na "pigułkę dzień po". Dlatego przychodnia ma być całodobowa. Dla ludzi, którzy nawet nie wiedzą, kiedy i z kim się im seks przydarzy. Ot, spotkanie towarzyskie, okazja, szybki numerek a potem przerażenie: kiedy to ja miałam ostatni okres? I tu wychodzi właśnie potrzeba "całodobowości". Żeby na rano już można było lecieć do apteki. No, przepraszam, ale nie mam za grosz szacunku do ludzi, którzy nie potrafią nad sobą panować. Są ludzie, którzy na pierwszym miejscu w życiu stawiają seks - dowolny i bez ograniczeń. I takie "miętkie faje" krzyczą i usiłują ustawiać świat. No to nie dziwota, że wszystko się sypie.
ponad 1 rok temu / Pokręć
 
Oto mamy kolejny przykład dwuwładzy w Polsce. Rzad ma program 500+ a Samorząd swoje widzimisię.
ponad 1 rok temu / wyborca
 
"Bo to Kielce, Kielce są bracie "
ponad 1 rok temu / aaa
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.