DZIŚ JEST:   26   MAJA   2020 r.

Św. Filipa Neri
 
 
 
 

Kielce: oddano do użytku pierwsze hospicjum stacjonarne

Kielce: oddano do użytku pierwsze hospicjum stacjonarne

„Jesteśmy mieszkańcami hospicjum, któremu na imię ziemia. Idziemy do Ojca, który ma mieszkań wiele” – mówił w poniedziałek bp Kazimierz Ryczan podczas Mszy św. w sanktuarium Miłosierdzia Bożego, z okazji oddania do użytku i poświęcenia pierwszego hospicjum stacjonarnego w Kielcach. Placówkę prowadzi diecezjalna Caritas.


W uroczystości uczestniczyli m.in.: prezydent Kielc Wojciech Lubawski, przewodniczący rady miasta Tomasz Bogucki, wolontariusze, pracownicy Caritas, sponsorzy. W homilii podczas Mszy św. bp Ryczan mówił na temat domu rodzinnego, potrzeb człowieka chorego i jego godności. „Zamieszkają w hospicjum ci, którym zwykły, zagoniony człowiek nie może stworzyć domu (…) oraz ci, którym dzieci nie są w stanie ulżyć w drodze zmierzającej do śmierci” - zauważył.


Bp Ryczan podkreślił, że prawdziwe domy rodzinne powinny być miejscem dla wszystkich, także dla cierpiących i chorych, ale nie zawsze tak się dzieje. „Dlatego hospicjum, aby uratować godność człowieka obolałego, aby umożliwić czas refleksji nad całym życiem, aby nie stracić wiary w dom Ojca niebieskiego, gdzie jest mieszkań wiele” – mówił biskup kielecki. Zaapelował do opiekunów chorych, aby dostrzegali w nich oblicze Chrystusa i realizowali prawo „braterstwa w Chrystusie”, gdzie „kubek wody, kromka chleba (...) stają się budulcem wieczności”. Zauważył, że w domu takim, jak kieleckie hospicjum, powinno się szanować prawa wspólnego dla wszystkich stołu i „miłości wieczernika”.


Po zakończeniu Mszy św. nastąpiło poświęcenie nowego obiektu, oddanego do użytku w pierwszej części. Do dyspozycji chorych jest już 15 łóżek w sześciu salach i częściowo zaplecze socjalne, z m.in. gabinetami lekarskimi, psychologa, czyli parter i niewielka część poddasza. Pierwsi pacjenci będą przyjęci już wkrótce. Budowa Hospicjum rozpoczęła się w 2010 r. Środki na jego realizację pochodzą głównie z ofiar wiernych, odpisu 1 proc. podatku, darowizn od firm i osób indywidualnych, zbiórek publicznych. Docelowo przewidziano 42–44 miejsca dla osób chorych.


Podopiecznymi hospicjum będą na razie osoby dorosłe, w przyszłości prawdopodobnie także dzieci. Całkowity koszt budowy opiewał szacunkowo na 5 mln zł, ale już teraz wiadomo, że do sfinalizowania całości potrzebny będzie jeszcze dodatkowy 1 mln zł. Prezydent Kielc Wojciech Lubawski, dziękując za to dzieło ks. Stanisławowi Słowikowi, dyrektorowi Caritas kieleckiej podkreślił ogromną potrzebę obiektu i wkład Kościoła w ważne dzieła. „Jak się dotyka tego, co robi Kościół i księża, to jakby człowiek znajdował się w innym świecie, niż ten który znamy z telewizji, tygodników i w ogóle mediów. Trzeba mieć odwagę o tym mówić” – podkreślił Lubawski.KAI

mat


DATA: 2014-06-16 15:33
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.