DZIŚ JEST:   20   LIPCA   2019 r.

Św. Małgorzaty, męczennicy
Bł. Czesława Odrowąża, kapłana
 
 
 
 

Kiedy sąd nad przesłanką aborcyjną? Poseł ponagla Trybunał Konstytucyjny

Kiedy sąd nad przesłanką aborcyjną? Poseł ponagla Trybunał Konstytucyjny
Wejście do siedziby TK. By Adrian Grycuk [CC BY-SA 3.0 pl (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed.en)], from Wikimedia Commons

Poseł Anna Sobecka zwróciła się z do prezes Trybunału Konstytucyjnego z prośbą o informację na temat terminu rozpatrzenia skargi konstytucyjnej dotyczącej dopuszczalności aborcji w przypadku przesłanki eugenicznej. Wyborcy pytający o tę sprawę są zbywani formułką o trwającym „postępowaniu merytorycznym”.

 

Skarga do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji eugenicznej została złożona 27 października 2017 roku przez grupę 107 posłów z różnych środowisk politycznych. Jeszcze 7 listopada 2017 roku prezes TK Julia Przyłębska informowała, że wyrok w tej sprawie jest „na pewno kwestią miesięcy” i „na pewno nie będzie nieuzasadnionych opóźnień”. Prezes apelowała też by „spokojnie oczekiwać na rozstrzygnięcia”.

 

Mimo upływu czasu, wyroku TK nie było. 25 lipca 2018 roku wraz poseł Anna Siarkowska i Anna Sobecka interweniowały w tej sprawie apelując o jak najszybsze rozpatrzenie skargi. Wówczas Trybunał odrzekł, że wniosek został zarejestrowany i jest już rozpoznawany. Ponownie padły zapewnienia o działaniu bez nieuzasadnionej zwłoki.

 

„Tymczasem mijają kolejne miesiące, niedługo minie rok od złożenia wniosku w tej tak fundamentalnej kwestii, a do mojego Biura Poselskiego wciąż zwracają się liczni obywatele z zapytaniem, co dzieje się w tej sprawie i dlaczego nie ma wyznaczonego terminu posiedzenia. Jestem informowana, że osoby dzwoniące i piszące do Trybunału niezmiennie otrzymują odpowiedź, że sprawa jest w toku postępowania merytorycznego, termin posiedzenia nadal nie został wyznaczony, a wyznaczą go sędziowie na niejawnej naradzie i gdy to nastąpi, informacja o tym będzie dostępna na stronie internetowej Trybunału” – napisała Anna Sobecka.

 

Poseł zaapelowała do prezes TK o podanie terminu rozpatrzenia skargi przez Trybunał.

 

MA


DATA: 2018-09-20 07:49
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Nie da się zrozumieć "sensu wypowiedzi" tam gdzie go nie ma, gdyż sam nie rozumiesz co piszesz. Po pierwsze, kłamiesz że nie zabiegamy o obniżenie podatków. Po drugie, niby jakim cudem ZAKAZ mordowania dzieci miałby dać efekt odwrotny, czyli ZWIĘKSZYĆ ilość mordowanych dzieci??? Po trzecie, co do "inne przestępstwa nie są kwestionowane" - dlaczego kradzież portfela uważasz za niekwestionowaną co do karania, a kwestionujesz karanie mordowania niewinnego dziecka? Po czwarte, twoja propozycja "Proponuję aborcję legalną dla zwolenników aborcji i aborcję nielegalną dla przeciwników" jest tak samo idiotyczna jak propozycja legalizacji wszelkich przestępstw, ale tylko dla zwolenników przestępstw! I co, twoim zdaniem przez to przestępczość nie wzrośnie, a "da efekt odwrotny" czyli... zmaleje??? To ciekawe czemu nikt na świecie tych twoich bzdurnych idei nie wdraża w życie? Bo rządzący światem NA SZCZĘŚCIE nie są takimi bezmyślnymi naiwniakami jak ty :)
9 miesięcy temu / do Łukasz
 
Ale Państwo nie rozumiecie sensu mojej wypowiedzi. Zakaz aborcji spowoduje tylko, że po cichutku i tak dzieci nienarodzone będą zabijane tylko w innych krajach Europy. Chcecie uchronić przez zabijaniem. Ok, ale czy wy nie rozumiecie, że to da najwyżej skutek odwrotny do oczekiwanego. Nie mówię, że to jest dobre i nie odnoszę tego do innych przestępstw, ponieważ inne przestępstwa nie są kwestionowane. Proponuję aborcję legalną dla zwolenników aborcji (mogą ją wykonywać) i aborcję nielegalną dla przeciwników. A wy zamiast zakazywać, przekonujcie kobiety, że warto urodzić, pomimo trudności. Też mogę być przeciwny aborcji, protestować i co? I nic. Większość kobiet i tak zdecyduje po swojemu. Czy będą się mnie słuchać? Wątpię. A tak w ogóle dlaczego Państwo nie zabiegają o większe wsparcie dla rodzin np. obniżenie podatków itd.?
9 miesięcy temu / Łukasz
 
W czym jest gorsza sytuacja biednych kobiet od cierpień dzieci które urodziły się w wyniku "nieudanej aborcji" a następnie LEGALNIE umierały w wielogodzinnych męczarniach z głodu i chłodu, bo nikt się nimi nie zajmował? Ponadto, może proponujesz zniesienie zakazów wszelkich przestępstw? Przecież lepsze byłoby przekonywanie ludzi że nie warto popełniać przestępstw, co nie naiwniaku? I nie odwołuj się do Boga, bo Pan Bóg jasno powiedział: "Nie zabijaj", a nie powiedział "bądź neutralny".
9 miesięcy temu / do Łukasz
 
@ Łukasz Wartość ludzkiego życia nie zależy od tego czy rodzice otrzymają "jakieś wsparcie" czy nie. Zresztą jeśli nie mogą wychowywać dziecka z powodu braku środków materialnych, to można zaraz po porodzie mają możliwosć zrzeczenia się praw rodzicielskich. Co do aborcji, to tylko zwyrodnialec może być neutralny "w tej kwestii", bo ta rzekoma neutralność sprowaza się w rzeczywistości do legalizacji tego procederu.
9 miesięcy temu / zgred
 
@Łukasz Twoją "argumentację" można zastosować do depenalizacji każdego przestępstwa z Kodeksu Karnego - nie można kraść? "Czyż nie lepsze byłoby przekonywanie" złodziei, pokazywanie uczciwej pracy "od tej pięknej strony"? Nie można zabijać? "Czyż nie lepsze byłoby przekonywanie" morderców, pokazywanie życia "od tej pięknej strony"? I tak dalej... Otóż byłoby lepiej, gdyby te wszystkie osoby z własnej woli wystrzegały się robienia tych rzeczy, problem w tym, że tak nigdy nie będzie. Nie żyjesz sam tylko w zbiorowości i ze względu na wagę skutków tych działań społeczeństwa regulują te sprawy na drodze przymusu. Być może "bogatsze kobiety będą jeżdzić za granicę robić aborcje", ale przynajmniej my jako naród nie będziemy przykładać do tego ręki. Być może "biedne będą się męczyć a nawet umierać tu, w Polsce" - NFZ płaci za opiekę lekarską w czasie ciąży, a nikt nikogo nie zmusza do poddawania się nielegalnej aborcji, a jeśli to robi to musi się liczyć z konsekwencjami.
9 miesięcy temu / zgred
 
Panie Łukaszu a co to znaczy, że jest Pan neutralny wobec zabijanych każdego dnia dzieci, wyrywanych z łona matek. Czy neutralne jest dla Pana zamordowanie dziecka narodzonego. A może prawo powinno być obojętne wobec Pana. Proszę wyłączyć się z takiego prawa i sprawdzić co się stanie jak spotka się pan ze zbirem w ciemnej ulicy I tak będzie pan w lepszej sytuacji niż dziecko bo może pan bronić się i uciekać. Dziecko nie może nic zrobić i dlatego naszym obowiązkiem jest je bronić. Gdybyśmy nakręcili film od poczęcia do narodzin, to w którym momencie można zatrzymać ten film i stwierdzić tu jest a tu nie ma dziecka, tu można a tu nie można zabić, tu będę a tu nie będę neutralny. Ktoś może przeczytać pana komentarz i dojść do wniosku, że można dokonać aborcji, bo nawet katolicy tak uważają. Ktoś zabie dziecko bo pan go w tym utwierdził. Jak Bóg będzie mógł pana zaprosić, do raju. O skutkach pana opinii w sprawie aborcji, ile ludzi zginęło dowie się pan po śmierci.
9 miesięcy temu / Imer do Łukasz
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.