DZIŚ JEST:   04   SIERPNIA   2020 r.

Św. Jana Marii Vianneya
Św. Rajnera ze Splitu, męczennika
 
 
 
 

Kiedy raport o reparacjach wojennych? „Jesteśmy za półmetkiem prac” – zapewnia poseł Mularczyk

Kiedy raport o reparacjach wojennych? „Jesteśmy za półmetkiem prac” – zapewnia poseł Mularczyk
Ruiny Warszawy w styczniu 1945. Widok na Kanonię i Rynek na Starym Mieście (zdjęcie ilustracyjne). By M. Swierczynski [Public domain], via Wikimedia

Trwa opracowywanie raportu dotyczącego strat wojennych zadanych Polsce przez III Rzeszę Niemiecką. Prace są na zaawansowanym etapie – wynika ze słów posła Arkadiusza Mularczyka.

 

Dziś jesteśmy za półmetkiem naszych prac nad raportem o stratach wojennych. Zespół naukowców finansowanych przez Polską Fundację Narodową pracuje nad szeregiem aspektów. Oczywiście kluczem jest wycena strat materialnych i ludzkich, ale modelujemy też i szacujemy utracony potencjał demograficzny, gospodarczy, a także utracony przez Polskę PKB. Przekopujemy krajowe materiały archiwalne, ale też opracowania międzynarodowe – powiedział poseł Mularczyk.

 

Parlamentarzysta z PiS zwrócił jednocześnie uwagę, że nie tylko Polska, ale i Grecja walczy o uzyskanie odszkodowania ze stronie Niemiec. – Znamienne, że dziś wobec Greków Niemcy używają podobnych argumentów jak wobec Polski, że za późno, że domaganie się odszkodowań otworzy puszkę Pandory, że mogli to załatwić wcześniej, już w 1990 roku w traktacie zjednoczeniowym, itp. – tłumaczy.

 

Poseł ma jednak nadzieję na pomyślne załatwienie sprawy. – Liczę na ich zdrowy rozsądek i chęć zmycia win za III Rzeszę, której Niemcy przecież są spadkobiercami. Jeśli to nie przyniesie efektu, konieczne będzie umiędzynarodowienie tej problematyki i zbudowanie koalicji państw poszkodowanych – mówi polityk PiS, nie wykluczając podjęcia w przyszłości tematu walki o reparacje od Rosji, spadkobiercy Związku Sowieckiego.

 

Uważam, że w kolejnej kadencji Sejmu powinien powstać raport o stratach wojennych zadanych przez Rosję sowiecką. Wiem, że raporty takie przygotowały państwa bałtyckie. Oczywiście będzie problem z ich wykonaniem, bo dzisiejsza Rosja jest krajem, który nie przestrzega prawa i ładu międzynarodowego. Ale taki raport powinien powstać – uważa Arkadiusz Mularczyk.

 

 

Źródło: rp.pl

MWł

 

 


DATA: 2018-07-30 14:24
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Nadzieja??? Może być tylko mrzonką,naiwnym złudzeniem.Chwała naiwnym bohaterom!
ponad 2 lata temu / wojak
 
Nie należ chwalić dnia przed wschodem słońca!Mniemania,tak gromko i z takim zacięciem ogłaszane przez posła Mularczyka to przecież nie efekty,których jakoś jeszcze nie widać,a nawet ich minimalnego śladu.Sądzę,że to są tylko złudne roszczenia dla pokazania się w przestrzeni mediów informacyjnych.Fakty,które docierają do publicznych wiadomości świadczą,że realizacja roszczeń odszkodowawczych do Niemiec są zupełnie nierealne.Robi się tylko szum dla podniecania ludu naiwnego,który znów kosztuje Polskę.O tragedii polskiego społeczeństwa mamy aż nadto wiedzy,nie trzeba jej tym sposobem rozpowszechniać.Żyjemy już w kraju odbudowanym i według możliwości dostatnim.Nie jest konieczne,a nawet niepotrzebne rozdrapywanie ran już mocno zabliźnionych.Czy tego nie widać?Czy ciągle trzeba karmić społeczeństwo polskie byłymi tragediami.Przecież inne narody też przeszły swoje tragedię wojenne.Otrząsnęły się z tego,odbudowały i wróciły do normalności jaką niesie postęp cywilizacyjny.
ponad 2 lata temu / nn
 
Chwała Panu posłowi Mularczykowi za przypomnienie Polakom i całemu światu jak dużą tragedią dla Polski był napad Niemców na naszą Ojczyznę i okupacja, terror pięcioletni zbrodniarzy niemieckich.Jeszcze nigdy w dziejach ludzkości nie było tak okrutnego i bezwzględnego narodu jak Niemcy, którzy wymordowali 6 ml Polaków i zniszczyli gospodarczo naszą Ojczyznę.Rosjanie tez mordowali Polaków i wywozili naszych braci na Sybir na pewną śmierć.Nie można zapomnieć o mordowanych Polakach przez Ukraińców.Nie łatwo być Polakiem.Zwracam się do totalnej opozycji, należy pomóc PiS w odbudowie zrujnowanej naszej Kochanej Ojczyzny a nie donosić na swoich rodaków do nieżyczliwej nam UE
ponad 2 lata temu / cichy
 
Merkel dobroczyńcą? Niemcy nie oddadzą ani polskiej kolonii ani przyszłych zysków. Mają nas od strony Litwy, Ukrainy, Wrocławia, Poznania, Gdańska. Temat Smoleńsk skończył się tuż po wybudowaniu schodów do piekła a nasi serdecznie przyjaciele z USA bardziej kochają Izrael, a więc pomóc nam w tej dziedzinie - tak bardzo chcą, lecz sorry - nie mogą, z oczywistych względów. Polacy muszą być wyrozumiali i szlachetni, szczególnie dla przyjaciół. Pomniki i ulice Lecha gromadzą patriotów i to musi w zupełności im wystarczyć, a obiekt nowego kultu musi być kult-ywowany przez zwolenników i wrogow męża pani Kornhauser na równym poziomie. O to walczymy, o to się spieramy i oby, ku chwale Ojczyzny, jak najdłużej. Do elementów jednoczacych ogłupiany przez nie-chcący-niezrepolonizowane media (nie da się otworzyć parasola tam gdzie jesteśmy} trzeba dołożyć inny, ku chwale naszego nowego okupanta zwanego przyjacielem. A jednak usraelskie niewolnictwo jak 1050 lat temu.
ponad 2 lata temu / za M.
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.