Nasz kanał RSS
DZIŚ JEST:   22   LISTOPADA   2019 r.

Św. Cecylii, męczennicy
Św. Sawy
 
 
 
 

Kiedy mówić „Szczęść Boże”? Czyli o katolickich pozdrowieniach [VIDEO]


Odtwórz w YouTube
 

„Szczęść Boże” było w polskiej kulturze pozdrowieniem, którym obdarzano kogoś, kto pracował. Szliśmy wzdłuż pola, ktoś na nim czynił coś ważnego, związanego z ziemią, ale to też mogło dotyczyć warsztatu w mieście – i „Szczęść Boże” znaczyło: aby Twoja praca była niejako przez Boga ochroniona, przez Boga pobłogosławiona.

 

 


DATA: 2019-08-13 18:45:00
 
Przekaż znajomemu:
 
 
 
drukuj
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać
 

Komentarze

Pozdrowienia tego "Szczęść Boże" używało się też gdy się wchodziło do domu a nawet do pomieszczeń gospodarskich. Odpowiedź była "Daj Boże" można też było dodać "i Wam ".
4 miesiące temu / normal
 
będąc dzieckiem wychodząc do szkoły mówiliżmy zostańcie z Bogiem wracając niech będzie pochwalony Jezus Chrystus i oczywiście ktoś pracował Szczęść Boże i na dole u górników z przykrością to zanikło dziadek
4 miesiące temu / dziadek
 
Szczęść Boże dla ludzi gdziekolwiek pracujących
4 miesiące temu / ZBIGNIEW
 
A jeśli Pan inazywa się Socha ,Skiba,Mokuch,Stokłosa,Łazienka,Owsiany -to jak pozdrawiać ignorantów? jeśli wcześniej czegoś nie ukradli-oczywiście JA jestem wyznawcą pasji Kostki -Napieralskiego -sorry ,taki klimat
4 miesiące temu / Zdziś
 
Zdzisiu, co to znaczy "A jesli Pani nazywa sie Socha" co ten zwrot oznacza braciszku? Kto to jest Pani Socha? Naprawde nie wiem, wytlumacz mi kochanie prosze. Nie badz ignorantem. Nie ma takiego czlowieka na swiecie zeby wiedzial wszystko.
4 miesiące temu / Poleczka
 
A jeśli Pani nazywa się Socha
4 miesiące temu / Zdziś
 

 
NOWOŚCI
 
 
 
 
 
 
12345... 118 
WYBRANE DLA CIEBIE
 

 

 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.