DZIŚ JEST:   06   LIPCA   2020 r.

Św. Marii Goretti, męczennicy
Bł. Marii Teresy Ledóchowskiej
 
 
 
 

Kiedy grzmi na Wschodzie

Kiedy grzmi na Wschodzie
fot. Sergei Bobylev/TASS/FORUM

Im bliżej do rosyjsko-białoruskich manewrów Zapad – 2017, tym coraz większy niepokój w sercach Polaków. Trudno się temu dziwić, kiedy wciąż żywa jest w narodzie pamięć rosyjskich zaborów, zsyłek, katorgi, roku 1920, Operacji Polskiej, 17 września 1939, sowieckiej okupacji, Katynia, wywózek, łagrów, Sybiru, krwawych przesłuchań NKWD, powojennego terroru i dominacji a wreszcie tajemniczej, niewyjaśnionej śmierć 96 Polaków, która dosięgła ich na rosyjskim niebie i ziemi 10 kwietnia 2010 roku.

 

Taki bezmiar cierpienia pozostawia na ciele narodu głębokie blizny. Są na nim również wciąż niezagojone rany. Taką jest na pewno Obława Augustowska, której setki ofiar, naszych rodaków, spoczywa gdzieś, wrzuconych z przestrzeloną głową do dołów śmierci, w niepoświęconą ziemię. Gdzie oni są? Dopóki nie będzie dana nam odpowiedź na to pytanie, rana się nie zabliźni.

 

Wszystkie te rany i blizny, w obliczu tupotu butów maszerujących na poligon setek tysięcy rosyjskich żołnierzy, szczęku ich broni, jakie to odgłosy coraz wyraźniej docierają do nas z sąsiedniej Białorusi, zaczynają mocniej boleć. Ból rodzi lęk. Czy jednak powinniśmy ulegać lękom? A może najpierw powiedzieć sobie, jak mawiali nasi dzielni przodkowie - „strachy na lachy”. A potem, tak jak oni, udać się po ratunek do Królowej Polski i Chrystusa Zbawiciela, który przecież wielokroć zwraca się do nas w Ewangeliach ze słowami  „Nie lękajcie się”. Nie znajdziemy w Nowym Testamencie drugiego zdania, które jest tam użyte aż tak wiele razy, jak to zdanie. Musi być więc bardzo ważne. Wiedział o tym nasz święty rodak papież Jan Paweł II i często w swoich homiliach mówił do nas „Nie lękajcie się”.

 

Oczywiście nie twierdzę tu, że armia nie jest ważna, bo Opatrzność Boża wszystko za nas załatwi. Wciąż przecież aktualna jest stara prawda „Chcesz mieć pokój, szykuj się do wojny”. Lecz nie koliduje z nią, a nawet je uzupełnia, inna prawda „Kiedy Bóg jest na pierwszym miejscu, wszystko inne jest na swoim miejscu”.  Stwórca dał Polakom wiele świętych miejsc, gdzie możemy prosić Go, bezpośrednio bądź za wstawiennictwem najlepszej „Orędowniczki naszej”  o pomoc, o uwolnienie od lęku, o obronę przed zagrożeniem. Oczywiście możemy się modlić w narodowych sanktuariach na m.in. Jasnej Górze, w Ostrej Bramie czy na Świętym Krzyżu. Ośmielę się jednak zaproponować jeszcze jedno miejsce, które moim zdaniem ma szczególnie dobre położenie do tego, aby dać skuteczną odpowiedź na ten groźny pomruk, jaki coraz głośniej dochodzi do naszych uszu ze wschodniej strony. Tym miejscem jest,  leżąca zaledwie około 20 km od granicy z Białorusią, Sokółka, a w niej nowe, ustanowione w marcu br., Sanktuarium Cudu Eucharystycznego, czyli kolegiata św. Antoniego, gdzie w roku 2008 miała miejsce niezwykła przemiana Chleba Eucharystycznego w Cząstkę Ciała Pańskiego.    

 

Kto wie czy Bóg specjalnie nie wybrał tego miejsca na Cud Eucharystyczny ( do dziś miejsce wielu niesamowitych uzdrowień duchowych i fizycznych) aby chronić Polskę od niebezpieczeństw grożących jej ze Wschodu. A przecież wojenne odgłosy dochodzą do nas nie tylko z państw leżących za naszą wschodnią granicą, ale również z Dalekiego Wschodu, czyli z Korei Północnej i Bliskiego Wschodu – m.in. z Syrii i Iraku. Z tego drugiego wschodu przywieziono też przecież do Europy islamski terroryzm, który cały czas zbiera krwawe żniwo w Europie Zachodniej . Ciekawy jest fakt, iż podobny Cud Eucharystyczny jak w Sokółce  wydarzył się  też w roku 2013 w Legnicy, która leży blisko zachodniej granicy Polski. 

 

Polacy, jak mało który naród, potrafią zjednoczyć się w modlitwie. Udowadnia to historia. Potwierdza też tę prawdę najnowsza duchowa inicjatywa, w ramach której 7 października, w dzień Matki Bożej Rożańcowej, otoczymy całą Polskę przepiękną Modlitwą Różańcową - czyniącą cuda. Wzniesie się ona do nieba również ze wschodnich kresów obecnej Rzeczypospolitej. Zabrzmi w murach  Sanktuarium Cudu Eucharystycznego w Sokółce i otaczających je wiankiem sanktuariów Maryjnych w Świętej Wodzie, Różanymstoku, Studzienicznej. Oby Różaniec, jak czysty dźwięk spiżowego dzwonu, obudził śpiące serca.

 

 

Adam Białous
DATA: 2017-09-13 11:11
AUTOR: ADAM BIAŁOUS
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.