DZIŚ JEST:   21   STYCZNIA   2021 r.

Dzień Babci
Św. Agnieszki, męczennicy
Św. Epifaniusza
 
 
 
 

Kiedy badania amantadyny? Protokół gotowy, lista wykonawców nadal otwarta

Kiedy badania amantadyny? Protokół gotowy, lista wykonawców nadal otwarta
źródło: pixabay.com
#KORONAWIRUS    #AMANTADYNA    #LEK    #TERAPIA    #CHOROBA    #COVID-19

Protokół badań, które mają zweryfikować skuteczność amantadyny w leczeniu Covid-19 jest gotowy – podaje „Nasz Dziennik”. Wciąż jednak nie została zamknięta lista ośrodków, które mogłyby przeprowadzić badania kliniczne.

 

Pierwszy zgodę Agencji Badań Medycznych na przeprowadzenie doświadczeń uzyskał ośrodek lubelski pod przewodnictwem prof. Konrada Rejdaka, kierownika Katedry i Kliniki Neurologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie i prezesa elekta Polskiego Towarzystwa Neurologicznego. Ośrodek poczynił już pierwsze kroki, nawiązał kontakty i finalizuje dokumentację niezbędną do rozpoczęcia badań klinicznych.

 

Badania mają zweryfikować czy amantadyna – znany od lat lek – może znaleźć zastosowanie w walce z koronawirusem. Na taki trop prowadzą dobre doświadczenia pacjentów, którzy przyjęli lek. Tego rodzaju terapię zalecał m.in. Włodzimierz Bodnar, pulmonolog z Przemyśla. Wśród osób leczonych amantadyną był m.in. dr hab. Marcin Warchoł, sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości. Jego zdaniem lek pomógł mu w walce z koronawirusem, a dotkliwe objawy choroby dość szybko ustąpiły.

 

Profesor Rejdak uważa, że na wczesnym etapie amantadyna może być pomocna. Lek wprawdzie nie jest antywirusowym mocarzem, ale substancja wchłania się do ośrodkowego układu nerwowego i może wpływać na siłę inwazji wirusa do układu nerwowego. Może też pobudzać „układy przekaźnikowe w mózgu, tak aby wspierać organizm w walce z infekcją ogólnoustrojową”. To ogólna koncepcja działania leku. Badania kliniczne miałyby dać odpowiedź, czy jest ona słuszna.

 

Włodzimierz Bodnar jest zdania, że im wcześniej zaaplikowany został lek, tym obserwował on lepsze działanie terapeutyczne. - Moje zdanie, poparte praktyką, jest takie, że amantadyna pomaga nie tylko na pierwszym etapie choroby. Oczywiście, wtedy efekt leczenia jest lepszy, szybszy, ale także później jest ona skuteczna – powiedział lekarz.

 

Profesor Rejdak ostrzega jednak przed nadmiernym optymizmem i uważa, że lek jest świetnym uzupełnieniem do standardowych metod leczenia, ale póki co nie ma dowodów na jego szczególne działanie w przypadku koronawirusa. Dlatego potrzebne są badania kliniczne. Zaangażować ma się w nie Bodnar - razem z jednym z ośrodków naukowych. Lekarz opublikuje też pracę opisującą 100 przypadków pacjentów, którym pomógł dzięki amantadynie.

 

Źródło: „Nasz Dziennik”

MA


DATA: 2021-01-01 17:16
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
9
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Jak to, amantadyna została publicznie odrzucona i wykpiona przez najważniejszego nie-lekarza ministra i jego ekspertów?
16 dni temu / Wojtek
 
Nie można tu mylić dwóch rzeczy. Amantadyna leczy jako lek ale nie zapobiega przed kolejnymi infekcjami. A szczepionki uodparniaja i teoretycznie zapobiegają przez jakiś czas temu. Jako że szczepionki wymyślają różne oczywistym jest że pojawia się wybór tego co kto chce stosować. Nie powinno się też stawiać na jedno że tylko szczepionki lub tylko leki. Zamiast zubażac wybór to właśnie im więcej tym lepiej tego typu rzeczy.
16 dni temu / gosc
 
Tutaj jakoś oświeceni nie komentują, że niewiadomi jaki wpływ będzie miał lek za kilka lat albo że nie każdy może go przyjąć albo że zaszkodzi kobietom w ciąży, choć w charakterystyce leku wyraźnie jest napisane, że duże dawki mogą powodować uszkodzenie dziecka. Ale nie, tylko szczepionka zła i niezbadana, reszta super.
17 dni temu / K.
 
Doktorze BODNAR w Panu nasza nadzieja!dziękujemy
17 dni temu / kasikas
 
oby to byly niezależne labolatoria i miały odwagę pokazać światu prawdę!
17 dni temu / kasikas
 
I tu jakoś dziwnie "ustawa kowidowa", która miała usuwać biurokrację, nie działa.
18 dni temu / katol
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.