DZIŚ JEST:   11   SIERPNIA   2020 r.

XIX Niedziela zwykła
NMP Świętolipskiej
Św. Klary, dziewicy
Św. Zuzanny, męczennicy
 
 
 
 

KGHM odkryła nowe złoża platyny i palladu

KGHM odkryła nowe złoża platyny i palladu
fot. Alchemist-hp / commons.wikimedia.org, licencja cc

Polska spółka KGHM Polska Miedź poinformowała, ustami swojego prezesa, Herberta Wirtha, że według wstępnych wyników badań przeprowadzonych w obrębie należącego do spółki kanadyjskiego złoża Victoria, znajdują się tam spore ilośc platyny i palladu.

 

Prezes KGHM jest pełen optymizmu, ponieważ złoże nie jest duże, ale za to bogate we wspomniane surowce, zatem pozyskiwanie ich byłoby ekonomicznie uzasadnione. Również jakość rudy jest, według Wirtha, wysoka.

Złoże Victoria, o którym mowa, jest w całości własnością KGHM International. Prezes KGHM już w ubiegłym tygodniu informował, że ostatnie wiercenia w rejonie Sudbury w Kanadzie, gdzie realizowany jest projekt Victoria - budowy kopalni niklu i miedzi - świadczą, że platyny i palladu może być tam dużo więcej. Wyniki badań poszukiwawczych na złożu Victoria mają być wręcz "fenomenalne jak na warunki kanadyjskie". Piotr Wojda, wiceprezes spółki Mennica Wrocławska, zaprezentował niedawno raport o potencjale inwestycyjnym platyny i palladu. Podkreślił, że oba metale bardzo rzadko występują w przyrodzie. Popyt inwestycyjny na platynę rośnie, co będzie sprzyjało jej atrakcyjności jako lokaty kapitału.

 

Platyna jest jednak dużo bardziej podatna na warunki rynkowe, niż złoto. Jej ceny ulegają znacznym wahaniom ze względu na wykorzystanie przemysłowe i związaną z nim, zmieniającą się koniunkturę, a także dość niewielki rynek – w 2010 roku wydobyto niecałe 170 ton platyny, palladu zaś – 200 ton. Odpowiednio aż 40% i 58% tych metali zostało wykorzystanych w tym samym roku do produkcji katalizatorów.

 

Ponadto, dużą rolę odgrywają czynniki geopolityczne, związane z obydwoma surowcami. Niemal połowa światowych zasobów palladu pozyskiwana jest na terenie Rosji, której nieobce są metody szantażu surowcowego. Około jednej trzeciej światowego wydobycia palladu ma miejsce w Republice Południowej Afryki, która z kolei jest światowym liderem wydobycia platyny (75%). Rosnąca rola związków zawodowych w RPA podnosi koszty wydobycia, zaś eksport metali szlachetnych z obu państw do Chin wpływa na mniejszą ich dostępność na Zachodzie.

 

Pomimo tego, że inwestycje w tak cenne metale, jak platyna i pallad powinny, zdaniem Piotra Wojdy, jedynie uzupełniać portfel inwestycyjny, ich posiadanie w czasie załamania gospodarczego, które rządy, jak zresztą widzimy w Europie, zamierzają zwalczać dodrukiem pieniądza, będzie bardzo korzystne, ponieważ surowce przemysłowe dają sobie świetnie radę podczas inflacji.

 

Tomasz Tokarski

 

Źródło: www.bankier.pl, www.rynekzlota24.pl


DATA: 2012-05-25 11:51
AUTOR: TOMASZ TOKARSKI
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.