DZIŚ JEST:   09   SIERPNIA   2020 r.

XIX Niedziela zwykła
Św. Teresy Benedykty od Krzyża
Św. Kandydy Marii od Jezusa
 
 
 
 

Kerry straszy akcją militarną w Iraku. Iran protestuje

Kerry straszy akcją militarną w Iraku. Iran protestuje
By U.S. Consulate General Munich from Germany [Public domain], via Wikimedia Commons
#ISLAM    #IRAN    #ARABIA SAUDYJSKA    #IRAK    #JOHN KERRY    #KERRY

Amerykański sekretarz stanu John Kerry zapowiedział w poniedziałek, że USA są gotowe do podjęcia działań wojskowych w Iraku w związku z szerzącą się tam rebelią, która zagraża innym państwom. Przeciwko ewentualnej interwencji protestuje Iran i Arabia Saudyjska.


Kerry zastrzegł, że Amerykanie nie zamierzają wesprzeć szyickiego rządu Nuri al-Malikiiego, walczącego z sunnickimi dżihadystami z Islamskiego Państwa w Iraku i Lewancie (ISIS).


Amerykański polityk naciska na Bagdad, by jak najszybciej zwołać parlament i zorganizować wybory prezydenckie. USA mają nadzieję, że nowy przywódca będzie w stanie zażegnać spory polityczne i religijne. - Przyszłość Iraku zależy przede wszystkim od zdolności przywódców irackich do zajęcia wspólnego stanowiska wobec ISIS - stwierdził Kerry na konferencji prasowej. Dodał, że w związku z tym konieczne jest jak najszybsze wybranie nowych władz. Wyjaśnił, ze nowy rząd musi być „prawdziwie integracyjny”.


Kerry ostrzegł, że USA mogą zorganizować naloty na pozycje ISIS jeszcze przed powołaniem nowego rządu. Na razie Amerykanie uważnie obserwują rozwój sytuacji i poczynania dżihadystów z ISIS nie tylko w północno-zachodniej części Iraku, ale także na granicy z Syrią i Jordanią.


Waszyngton obawia się, że tworząca się ogromna enklawa sunnickich bojowników w Iraku może ściągać dżihadystów z całego świata, podobnie jak Afganistan przyciągnął Al-Kaidę w latach 90. Stanowili by oni zagrożenie nie tylko dla państw w regionie, ale także dla Zachodu.


Jordańczycy już wzmocnili granicę z Irakiem. W Libanie bejrucka policja rozbiła podejrzaną siatkę powiązaną z bojownikami ISIS.


Kerry naciska, by rząd iracki zwołał posiedzenie parlamentu najpóźniej do końca czerwca, na którym wybrano by speakera. Tradycyjnie miałby nim być sunnita. Następnie w ciągu 30 dni miałby zostać wybrany prezydent. Powinien nim zostać Kurd. Potem, w ciągu 15 dni miałby zostać wybrany nowy premier, który utworzyłby rząd koalicyjny.


W wyborach, które odbyły się 30 kwietnia koalicja obecnego premiera al-Malikiego zdobyła 92 mandaty. Mimo, że ma najsilniejszą pozycję w parlamencie, ani Kurdowie, ani sunnici, nawet część szyitów i inne mniejszości nie chcą zgodzić się na trzecią kadencję rządów tej koalicji. Ich zdaniem rząd Al-Malikiego skłóca mniejszości, co spowodowało wybuch  niespotykanej od wielu lat przemocy.


Przeciwko interwencji amerykańskiej wystąpił Iran. Irańscy przywódcy zarzucają Amerykanom, że manipulują podziałami sekciarskimi, aby odzyskać kontrolę nad krajem eksportującym ropę.


Ajatollah Ali Chamenei stwierdził, że Irakijczycy sami mogą poradzić sobie z przemocą w swoim kraju. Były prezydent Iranu, Akbar Hashemi Rafsanjani zaoferował pomoc w mediacjach do „gaszenia pożaru" w Iraku.

Chamenei, który ma ostatnie słowo we wszystkich sprawach w Iranie przekonywał: - Władze amerykańskie starają się przedstawić to, co się dzieje w Iraku  jako sekciarską wojnę. To, co się tam dzieje wcale nie jest wojną między szyitami a sunnitami. Wyjaśnił, że w rzeczywistości w Iraku mamy do czynienia z buntem sunnickich milicji plemiennych, islamistów i byłych oficerów Saddama Husajna z partii Baas przeciwko szyickiemu rządowi, który oskarżają o marginalizację ich sekt. Dodał, że tak naprawdę jest to walka pomiędzy tymi, którzy chcą niepodległego państwa i tymi, którzy chcą, by Irak pozostał w obozie proamerykańskim.  


Prezydent Iranu Hassan Rouhani ostrzegł, że w razie konieczności „jego rodacy nie zawahają się bronić szyickich świątyń w Iraku”.


Obcej interwencji w Iraku sprzeciwiają się przywódcy Arabii Saudyjskiej.Źródło: newsmax.com, AP, reuters.com, AS.


DATA: 2014-06-25 07:46
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.