DZIŚ JEST:   25   LUTY   2020 r.

Św. Cezarego z Nazjanzu
Św. Modesta z Trewiru
 
 
 
 

KEP postanowił: powstrzymywanie się od zabaw tylko w Wielkim Poście

KEP postanowił: powstrzymywanie się od zabaw tylko w Wielkim Poście
fot.Grazyna Myslinska/FORUM

Nowa wersja czwartego przykazania kościelnego będzie nakazywać powstrzymywanie się wiernych od udziału w zabawach tylko w okresie Wielkiego Postu. Decyzję taką podjęli biskupi zgromadzeni na 362. Zebraniu Plenarnym KEP w Wieliczce.

 

Przyjęta w piątek wersja 4. przykazania kościelnego brzmi: „Zachowywać nakazane posty i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, a w czasie Wielkiego Postu powstrzymywać się od udziału w zabawach”.

 

Dotąd zakaz udziału w zabawach dotyczył wszelkich okresów pokutnych, czyli także każdego piątku.

 

Poprzednia wersja 4. przykazania kościelnego brzmiała: „Zachowywać nakazane posty i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, a w okresach pokuty powstrzymywać się od udziału w zabawach”.

 

Jak wyjaśnił bp Marek Mendyk, przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP, powodem dla którego uległo zmianie sformułowanie czwartego przykazania kościelnego jest dotychczasowa praktyka częstego przenoszenie uroczystości rodzinnych czy szkolnych na piątek ze względów praktycznych.

 

- Wchodząc naprzeciw sytuacji praktycznej biskupi polscy zawężają czas zakazany, w którym nie należy organizować i uczestniczyć w zabawach do Wielkiego Postu, co nie znaczy, aby nie powstrzymać się od niech w pozostałe piątki roku – skonstatował biskup.

 

 

Źródło: KAI

ged


DATA: 2013-06-24 10:54
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Bardzo rozsądna decyzja, która oznacza, że biskupi w zakresie w jakim jest to możliwe (nie sprzeczne z Ewangelią), w celu uniknięcia niepotrzebnego konfliktu sumienia wielu katolików, dostosowują przykazania kościelne (nie przykazania Boże), do aktualnej sytuacji społecznej. Moim zdaniem zmiana na plus, która pozwoli w piątki uczestniczyć w imprezach bez wątpliwości co do oceny moralnej takiego zachowania, a jednocześnie dalej pozwala traktować piątki jako dzień szczególny.
ponad 6 lat temu / jestem za
 
Jarek, post kończy się nieszporami w wigilię Wielkanocy (no proszę, zgłaszajcie się kto był na takich nieszporach, ponoć po V.II miało być to powszechne, nie to co kiedyś...).
ponad 6 lat temu / PK
 
Paweł, jakie protesty do Watykanu? Rozejrzyj się, Boże Ciało już od dawna przeniesione na niedzielę (Włochy, w tym Watykan), piątki bez postu (Włochy, w tym Watykan, zresztą wg Kodeksu Prawa Kanonicznego zatw. przez JPII) a i podniesienie na stojąco (diec. Mediolan). Kilka raptem kroków od Watykanu odprawiają msze (byłem w Wielki Czwartek), jakby nic nie rozumieli z ducha liturgii, tej rzymskiej, jak to pokazał nam Benedykt XVI. Mieliśmy Trydent, ocalił nas przed herezjami. Jakie nam środki da Pan, aby zatrzymać to gnicie? Potrzebujemy świętych, ale liczmy tylko na swoje rodziny, wychowujmy nasze dzieci w prawdzie, do świętości.
ponad 6 lat temu / pk
 
@katolicka matka. A owszem. I co ja mam teraz powiedzieć znajomym, którzy chcą imprezować w piątek? Że chociaż nikt nie nakazuje i nikt nie bierze tego poważnie, to piątek jest od czegoś innego? No raczej nie...
ponad 6 lat temu / Mlody
 
Zastanawia mnie taka olbrzymia krytyka decyzji Episkopatu odnośnie pozwolenia na zabawy w piątek. Podejrzewam, że ci krytykanci zachowywali do tej pory ten post. Mimo tego nie widzę jego owoców czyli upodobnienia się do pana Jezusa, który do końca był posłuszny Bogu.Smutne..
ponad 6 lat temu / katolicka matka
 
Nie wiem dla kogo ta zmiana. "Letni katolicy" dawno już nie przestrzegają postu w każdy piątek i po prostu wzruszą ramionami, a na pewno nie wzmocni to ich wiary. Mam nadzieję że katolicy mający głęboką wiarę nie ulegną zgorszeniu
ponad 6 lat temu / gosia701
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.